Jednorožci vs. medvídci

Španielsko, 2022, 91 min

Už odedávna zuří válka mezi jednorožci a medvědy. Když se dva medvědí bratři odlišní jako den a noc vydávají na misi, jejímž cílem je lovit úhlavní nepřátele, vymkne se situace z rukou. Uprostřed Magického lesa projde jejich pochroumaný vztah zkouškou a výsledek může rozhodnout osud celého světa. Psychedelický animák pro dospělé se nebojí brutality ani temnoty. Režisér Alberto Vázquez v hyperbarevných kulisách zkoumá náboženský fanatismus i odkaz fašismu a přiznal se, že se nechal inspirovat Bambim a Coppolovou Apokalypsou. Zkušený filmový fanoušek ale vypozoruje i podobnost se seriálem Čas na dobrodružství. (Future Gate)

OLAFtrueLOVE

OMG yes. Tahle krvavě duhová Mononoke je něco, co by měl vidět ne jen každý Španěl. Řeknete si "Hmm to vypadá, jako zajímavá, kreativní sranda." A ona je, ale hlavně je překvapivě chytrá a dospělá. Přiznávám, možná bych si přeci jen víc užil vymletou, retardovanou řežbu mezi symboly něhy, ale občas se člověk musí trochu zamyslet ne? Tak si to pusťte a ideálně to neodkládejte rok jako já, ta španělština se dá. <3 ()

*CARNIFEX*

Forma animácie napodiv nevadila. Čo ma však mierne prekvapilo, bola tá takmer nulová zábava. Očakával som niečo na spôsob “Buchty a klobásy”, alebo "Vocasy na tripu" no toto ani z ďaleka nie je zas tak čierna komédia pre dospelých, ako by si jeden prial. Priemer, a možno ešte aj slabší .. ()

BOURQUE

Animák, ktorý v žiadnom prípade nie je pre mladých. „Unicorn Wars“, ako aj jeho téma, je alegorický, ktorý sa inšpiruje s mnohými známymi filmovými (a nefilmovými) príbehmi. Svojimi (krvavými) obrazmi a postavami jednak upozorňuje na zbytočnosť vojny (nikto nezvíťazí), jednak na tragédiu hlavného hrdinu, ktorého prenasledujú démoni z detstva (rozvod rodičov). Záverečné snímky mierne prekvapili, ale niekde cítite, že z toho celého by sa dalo vytiahnuť trochu viac. Každopádne je to „nice try“ od A. Vázqueza. Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

Easykill

"Bolí tě něco synu?" -"Ano, duše." Za absurdní mlhou, hustou tak, že by se mohla danit. Žijí psychicky narušení, srdíčkoví méďové, plní nehynoucí zášťe a nenávisti vůči jednohrotům, kteří serou více duhy a evidentně si velice ujíždí na psychidelických housenkách. Toliko k příběhu! Tuhle žel nevtipnou zhovadilost, plnou zjevné inspirace snad vším možným i nemožným, je možné sledovat a smát se, jen za předpokladu, že budeme pod stejnými opiáty jako tvůrci. Žel, já lilie čistá jsem měl smůlu, protože dealer si zrovna odfrčel na dovču. Jelikož jsem byl donucen, ty vygumovaný gumídky a napichovače srdcí vydržet do konce v tomto čistém stavu, tak to nemůžu označit jinak než heavenly bullshit. Ale, abych nebyl úplně zlej, i když to dílo nemá žádný extra hluboký smysl ani výživný přesah. Dívat se na to určitě dá, nesmyslné dobro vs zlo v kombinaci s psychidelickým válečným filmem a rodinným dramatem. Nejspíš si máme vybrat a zařadit sami. Mrtvej jednorožec, dobrej jednorožec! ()

Stegman

Měl jsem za to, že jdu na vtipně ulítlý střet jednorožců s medvídky, kde si dva nejroztomilejší druhy dětských postaviček o sobě navzájem myslí, jak jsou ti druzí krutí. A ono tak vlastně i bylo (a nejen, že si to o sobě myslely, občas tam fakt tekla krev proudem!). Postupně se ale ten animák začal ubírat serióznějším směrem... k tématům, jako jsou fanatismus a propaganda. To, nicméně, vůbec nebylo na škodu: film gradoval až do samotného konce takovým způsobem, že ho musím hodnotit jako jeden z nejpůsobivějších animáků, co jsem kdy viděl (i když podruhé si ho asi jen tak nedám :)). ()