Strýček

(festivalový názov)

Jugoslávie, konec 80. let. Rodiče se synem rychle ladí poslední přípravy na štědrovečerní večeři. Vždyť už za okamžik před domem zaparkuje milovaný strýček z Německa ve svém mercedesu a do té doby musí být všechno dokonalé. Ale pozor, jsou věci opravdu takové, jaké se zdají? Režiséři Andrija Mardešić a David Kapac ve svém debutu zdařile balancují na pomezí grotesky a tísnivého thrilleru a osobitým způsobem si pohrávají s vyprávěcí strukturou. Atmosféra snímku, zasazeného takřka výhradně do jedné lokace, je hanekeovsky zneklidňující, svým výrazným hereckým projevem ji pak podtrhuje populární srbský herec Miki Manojlović v roli strýce. (MFF Karlovy Vary)

dO_od

// Quentin Tarantino z Balkánu aneb ideální film na Vánoce, nebo když přijede strejda na návštěvu zkontrolovat, jestli už vám rostou chlupy na přirození. ()

Hoyt

Hlavně než drama bych to viděl na velmi znepokojivý a nepříjemný mysteriózní thriller, který se povedl a celou dobu udržoval v napětí. K tomu přičteme solidní herecké výkony a zajímavou hudbu. ()

dubinak

Tyhle komorní, nervy drásající rodinné psycho drama thrillery patří k mé nejoblíbenější látce filmového scénáře a Strýček jí byl hodně tíživou a hlubokou. Sice mi docela dlouho trvalo, než jsem se zorientovala v okolnostech, čase i postavách, ale nakonec se ukáže, že scénář má vše pod kontrolou a zmást diváka je celou dobu v jeho zájmu. Tato jugoslávská černá vlna by mě zajímala na objevování i dál, protože učitel na dějiny kinematografie slovanských zemí nám říkal, že Chorvaté se v tomto žánru poměrně úspěšně vyžívají. S atmosférou se fakt nešetřilo a byl to pravděpodobně nejvíce znepokojující film letošních Varů. KVIFF 2022 ()

KajusaK

KVIFF 2022 | No, tak to byl docela nářez. Film, který mě totálně pohltil atmosférou. Od začátku do konce nepříjemné pocity a po skončení jsem potřebovala pár minut klidu. Vynikající herecké výkony a super servírování faktů postupně. Scénka s fotoalbem byla dokonalá. ()

LenkaAK

Film začíná jako vzpomínkové retro na osmdesátky v bývalé Jugoslávii. Až do zazvonění mobilu. Pak se začne ukazovat, že vše je jinak než se zpočátku jeví. Napětí je dávkováno postupně, jednotlivé činy do sebe najednou zapadají a odkrývají skutečnou realitu. Pecka. ()

horovska

Od samého začátku podivnost na druhou, i když se vše, co vypadalo zpočátku naprosto nesmyslně, postupně ozřejmuje, i tak zůstává celý příběh i jednotlivé scény velkým ,,bizárem”. Nenudila jsem se však ani chvilku, koncept i kamera jsou opravdu neotřelé. A k tomu skvělí herci. Takže po nutném vzpamatování se filmu nakonec dávám solidní čtyři hvězdy. ()

rakosabasta

Překombinovaná a nedotažená kombinace kombinace. Trochu zvláštní pokus o navození atmosféry Hanekeho filmů (např. Funny Games), která ale mnohem víc připomíná film The Joneses od Derricka Borteho. Strýček je ale značně nedomyšlen a tak se kvalitou nepřibližuje ani jednomu ze jmenovaných. Na stejných rovinách a stejnými prostředky podává jak hru, tak “skutečnou” zápletku. Je tedy poměrně těžké poznat, komu a proč fandit či ne… zvlášť, když to, že jde o nějaký určitý druh hry poznáme poměrně záhy… Kamera je však velmi nápaditá a dost film zachraňuje. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD