Zelený lukostrelec

• Československo Zelený lučištník (viac)

Západoněmecký kriminální film podle známého detektivního románu Edgara Wallace. Cholerický americký milionář Abel Bellamy (Gert Fröbe) se vrací do Anglie na svůj zámek Garre poblíž Londýna, o němž kolují legendy, že v něm vraždí tajemný zelený lukostřelec. Brzy tu dojde k vraždě a mrtvý má skutečně v těle šíp. Bellamyho neteř Valérie (Karin Dorová) se nastěhovala do domu poblíž zámku, neboť tuší, že je tu někde vězněna její matka. Inspektor Featherson (Klausjürgen Wussow) ze Scotland Yardu Valérii chrání a pokouší se zjistit, kdo je vražedným duchem zámku Garre. (Mariin)

honajz

Samotná kniha je asi tak nejméně ztřeštěná, dobře se čte, i když její závěr je už překombinovaný. Film naštěstí tentokrát není parodií tohoto žánru, ale snaží se o dramatické vyprávění s odlehčujícími prvky (v postavě reportéra a částečně sluhy), ale přece jen se v některých věcech od knižní předlohy odchyluje, díky čemuž je zmatek v postavách o něco větší než v knize (tam jsou přece jen představovány alespoň ze začátku postupně), navíc tajná gotická sklepení zámku z knihy ve filmu vypadají jako obyčejný sklep na jablka někde na vesnici, což také své kouzlo poněkud ubírá. Jinak standardní režie, standardní herecké výkony, a vlastně i ten příběh je pojat tak nějak standardně. ()

Willy Kufalt

,,Mám zvoniť ja?" / ,,Myslíte, že zvoníte lepšie než ja?" :-) Oddychová, humorom odľahčená čiernobiela detektívka (či skôr "detektívna fantázia", ako by to nazval Eduard Fiker) typu, aké vznikali v 60.rokoch aj v Československu (napr. Poklad byzantského kupce, Nahá pastýřka). Nepoznám vôbec nemeckých hercov tejto doby, takže neviem hodnotiť, do akej miery tento film má či nemá hviezdne obsadenie, ale vnímal som film zrežírovaný a zahraný na úrovni. Oslovil ma samotný námet o tajomnom vrahovi s netypickou historickou zbraňou a nadpriemerný scenár s množstvom komických i napínavých situácií a s veľmi originálnym úvodom a záverom... a to je u takéhoto filmu "brakového" žánru tiež veľmi dôležité; 75% (Challenge Tour 2018: 30 dní so svetovou kinematografiou) ()

darkrobyk

Wallaceovka, která baví i po letech. Hned v úvodu rozčísne blesk strom a kamera ukáže ponurý zámek obklopený mlhou a vysokými stromy. Legenda o tajemném zeleném lučištníkovi ožívá během prohlídky sídla, kdy je jeden z návštěvníků nalezen se zeleným šípem v zádech. Pak už se roztáčí klasický kolotoč pátrání, únosů, vražd a osnování tenat. Hlavní hrdinové, především krásná Karin Dorová, jsou v neustálém nebezpečí a střídavě upadají do pastí a léček. Padoušský Abel Bellamy v podání Gerta Fröba (Stalo se za bílého dne, Goldfinger) je přesvědčen, že má vše pod kontrolou a jeho plán bude konečně naplněn. Netuší, že zelený lučištník, jehož legendu oživil, je někým úplně jiným, než by si býval přál. ()

Campbell

Další z řady od filmů od Wallace a opět jsem se dokonale nudil. Jak jsem psal už u nikolika jeho filmů tohle prostě není pro navíc díky hodnocení jsem čekal něco lepšího. Uznávám atmosféra a akčnější první polovina je obstojná ale pak to padá a vrah je totální idiot. Nicméně to stojí za to shlédnout aspoň díky první polovině. ()

Mariin

V českých kinech se film promítal roku 1971. Po mnoha letech jsem jej dnes viděl znovu - jak roztomile naivní a nechtěně komické! Děj je poměrně nepřehledný a roztříštěný, postavy až na Karin Dorovou, tělnatého amerického majitele zámku (Gert Fröbe) a komického Eddi Arenta nevýrazné. Slabší tři hvězdičky. Jenom Harald Reinl a Alfred Vohrer dokázali vybrousit tento žánr filmových wallaceovek ke kvalitě typu "Tajemný mnich" či "Indický šátek"... ()

• Anglický zámek Garre milionáře Abela Bellamyho je ve skutečnosti renesanční zámek Ahrensburg poblíž Hamburku. (Mariin)