Škandál v katolíckej škole

• Česko Skandál v katolické škole (viac)

Dramatický příběh ze 70. let nás zavádí do katolické střední školy, kterou navštěvují dva kamarádi Francis (Emile Hirsch) a Tim (Kieran Culkin). Oni i jejich nezkušení spolužáci zatím vnímají svět podle jednoduchých pravidel. Existuje dobro a zlo, které od sebe lze vždycky odlišit. Sestra Assumpta (Jodie Foster) v jejich životech figuruje jako úhlavní nepřítel a proto chlapci nakreslí komiks, v němž sestra vystupuje jako zloduch na motorce. Ve skutečném životě oba přátele potkávají události komické i vážné a maturita se blíží. Francis prožívá první lásku ke spolužačce Margie (Jena Malone) a zjišťuje, že život není takový, jaký se zdá a že dospět znamená naučit se samostatnosti. Cesta od nevinnosti k poznání není vůbec lehká (oficiálny text distribútora)

Siegmund

Když jsem si četl komentáře k tomuto filmu, moc jsem se na něj těšil. Je mi až líto, že nemohu nadšení z tohoto díla sdílet s těmi, kteří na tento film napsali tolik chvály. Nejprve jsem uvažoval o tom, že bych zde uvedl, co všechno mi na tomto filmu vadilo. Zůstanu však raději u toho, že napíšu, v čem se shoduji s ostatními, Není toho mnoho, vlastně to jsou jen dvě věci. Pěkné herecké výkony a k mému skutečnému překvapení komiksové scény, do kterých děj opravdu nenásilně přechází a dotváří jej. Všechno ostatní mi na filmu vadilo. Na prvním místě bych uvedl to do nekonečna se opakující přitakání JO, kterými se dialogy jen hemží. Možná se v originále opravdu vyskytuje, ale copak nemá čeština dostatek synonym, aby ho alespoň tu a tam nahradila? Už jen kdyby se místo přitakání JO objevilo třeba HM nebo obyčejné NO. Jistě by neublížilo ani neutrální ANO. Na druhém místě bych jmenoval ošklivý dabing. Dále pak v rychlém sledu následuje zcela smyšlený a za pravdu se vydávající děj. Možná, že má děj nějaký pravdivý základ, ale tak jak byl podán, je nesmyslný. Tolik pomstychtivosti a násilí, kolik se objevuje v mysli hlavních aktérů, by bylo na pováženou u pubescentů bez vzdělání, natož tak u žáků katolické školy. Způsob sundávání sochy, tak jak byl předveden, je zcela nesmyslný a pochopitelně i neuskutečnitelný. Také to, že by se případem zmizení sochy nezabývala policie, je iluzorní. Do zoo žáci jeli autobusy. A podle toho, že si cestu krátili zpěvem a prohlížením komiksů, a podle toho kudy vedla cesta, usuzuji na to, že zoo nebylo v sídle školy a ani v dosahu městské dopravy. Ovšem v příštích dnech tam kluci dojeli jen tak na kolech a později tam dorazili i pěšky. Je mi také záhadou, co to bylo za den a jaká to byla hodina, že se kluci mohli jen tak do zoo vloupat a zcela volně se tam pohybovat. (neděle 09.08.2009) ()

Remedy

Krásně příkladná ukázka díla, které dokáže vyprávět o puberťácích a podat všechnu jejich vzdorovitost, neúctu téměř k čemukoli a mladickou rebelii způsobem, který chytne za srdce. Dětští herci jsou nejlepší ve své přirozenosti, protože jak toho logicky ještě nestačili mnoho „nažít“, projevují se na plátně „živočišněji“ a divákovi předávají spíše něco ze své soukromé stránky než z naučených replik. Konkrétně teď mluvím o Jeně Malone a Emile Hirschovi, kteří jsou ve svých rolích opravdu vynikající. Film má vynikající dramatický spád, kdy postupně vygradují až do maxima obě příběhové linie, jejichž konečná emoční síla je dosti značná. Úplně mě to tzv. nesundalo, ale trochu to se mnou zamávalo.) ()

Cappuccino

Byť tak o 2-3 roky mladší, možno by sa mi Altar Boys náramne ľúbili, no teraz už akosi nedokážem zachytiť pointu snímku. A akýže bol vlastne zámer tvorcov? Povedať nám, že aj zábava s priateľmi má svoje hranice a môže vyvrcholiť do nepríjemného záveru? Alebo že sú učitelia na cirkevných školách protivní a nesympatickí odľudovia? Neviem. No minimálne za sledovanie mladého a podotýkam excelentného Kierana Culkina tá jedna projekcia určite stála. P.S. Vďaka bohu sa z Hirscha vyklubal solídny herec, pretože v Altar Boys bol ešte akési neskúsené drievko. ()

Marqta

Zajímavý film, který boří klišé filmů o rebelujících klucích. Velkým plusem je prolínání hraných částí s těmi, které jsou formou komixu ve které vystupují oni kluci/suprhrdinové. Díky tomu člověk může poznat lépe jednotlivé postavy, ale také to je originální prostředek k tomu, aby vás film nezačal nudit. A Jodie to zahrála dokonale odporně :) ()

DruidKarel

973. hodnocený film: Emile Hirsche a Jenu Malone jsme mohli již vidět ve snímku "Útěk do divočiny". Kieran Culkin zazářil ve filmu "Igby". A Jodie Foster se předvedla v hororu "Mlčení jehňátek". To už je ale pryč a teď tu máme "Skandál na katolické škole", kde parta zhýralců opovrhuje církevními zákony školy, kde studují. Proti nim stojí Jodie Foster coby matka představená a oni ji vidí jako nepřítele číslo 1. Proto také utíkají ve svých fantaziích do komixu, kterým žijí nejen oni, ale i jejich parta. Kde je ale konec legrace a kdy jde už o život? To poznají až pozdě, když Tim (Kieran Culkin) zemře na pokousání gepardem, kterého lovili, aby jej pak dali sestře představené do kabinetu. 5* pro ten nápad a za výborné herecké výkony hlavních hrdinů. 5* ()

• Kieran Culkin získal rolu Tima, pretože tvorcovia sa domnievali, že má podobnú osobnosť: "Myslím si, že prechádza mnohými podobnými vecami [vo svojom vlastnom živote]," uviedla Jodie Foster ako producentka filmu. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v USA - v mestách Charleston (Južná Karolína) a Wilmington (Severná Karolína). (Arsenal83)
  • Tvorcovia filmu uviedli, že Emile Hirsch bol prvým hercom, ktorého mali na mysli pre postavu Francisa, pretože vyžaroval „nevinnosť a naivitu“, ktorú hľadali. (Arsenal83)