Deus

Na obežnej dráhe Marsu je objavená záhadná čierna guľa, k čomu je vyslaná šesťčlenná posádka vesmírnej lode Achilles, aby ju preskúmala. Po prebudení z osemmesačnej hibernácie zistia, že guľa je v skutočnosti oslepujúcim svetlom, z ktorého sa opakovane prenáša jedno slovo vo viac ako štyroch tisíckach jazykov: Deus, teda Boh. Ohromená a vystrašená posádka čelí sérii mätúcich otázok. Dotiahne ich stretnutie s "Bohom" na pokraj šialenstva? Bude Achillova posádka prvými ľuďmi v histórii, ktorí získajú dôkaz o Božej existencii? Ak áno, čo to bude znamenať pre vedu, pre nich a pre ľudstvo? (Arsenal83)

honajz2

Zas tak špatné mi to teda nepřijde. A to už jen tím, že i přes ten echt laciný vizuál se to viditelně dost snaží. A ani moje dojmy nestojí jen na té snaze - vážných space oper je stále méně, takže každá zajímavější se počítá a tuhle bych mezi ně rozhodně zařadil, jelikož dlouhou dobu sice ne úplně dokonale, ale určitě napínavě a podnětně buduje zajímavou zápletku a dost toho také rozehrává, což se v současnosti u takových sci-fi jen tak nevidí. Kazí to sice ochotnické amatérské výkony, které ubírají na atmosféře a některým hercům jsem jejich role měl prostě problém uvěřit (obzvlášť u toho černocha), ale něco do sebe to mělo, můj zájem si to drželo a blbě to taky nevypadalo. Jenže posledních 30 minut mi už dojmy začínalo kazit docela dost. Ten základní zvrat je podle mě skvělý a dalo by se na něj napasovat spousta zajímavých myšlenek, jenže Stone všechno šíleně překombinoval, podivně dotáhl do konce a hlavně se zalekl čehokoli hlubšího na úkor rádoby-velkolepé podívané, která se rozhodně nekonala a snaha o ní působila spíš hloupě. Vlastně bych byl mnohem, mnohem radši, kdyby to celé zůstalo tak příjemně minimalistické, jako většina filmu, protože tady byl ten film nejsilnější a nejvíc sliboval. Ale ono by vlastně jen bohatě stačilo, kdyby své sliby uskutečnil. Pak by z Deusu rázem bylo jedno z největších současných sci-fi překvapení. Samotný námět na to totiž opravdu má. 3* ()

JASON_X

Opakuju furt dokola, že lepší špatný scífko než žádný, protože se jich v posledních letech moc netočí, aspoň ne těch "hard", tedy těch pravověrných (a zároveň nekomerčních). A tohle mezi ně dá se říct že patří. Myslím mezi ty pravověrné, ne mezi ty vyloženě špatné. Kosmická loď na cestě vesmírem... no dobře, tak aspoň Sluneční soustavou, posádka na speciální misi, která má za úkol prozkoumat tajemný mimozemský artefakt s neznámým účelem či poselstvím... kdo by si přitom několikrát nevzpomněl na Clarkovu Vesmírnou Odysseu, že jo. Příběh, interiéry lodi i triky v pohodě, herci taky, v hlavní roli navíc pěkná postarší kočka, sice to celé připomíná nějakou trochu levnou televizní inscenaci, nebo jeden díl nějakého Star Treku, ale jak říkám, jsem rád za každý slušný nový scífko, takže spokojenost, 3+. ()

septic

s Event horizon (jak někteří píší) to nemá zdaleka nic společného až na pár zmínek ve filmu o tomto jevu. Film je spíš bližší Vesmírné odysei, Kouli nebo Den, kdy se zastavila země. Vůbec to není špatný film. Místní hodnocení 24% je ukázkou hlouposti a absolutní absence znalostí kinematografie k objektivnímu posouzení kvality. Vesmírné záběry jsou přiměřené, dialogy a postavy jsou napsany obstojně. Kostra myšlenky je perfektní, i když samozřejmě mockrát použitá. Podobné povídky a romány jsem zaregistroval poprvé někde v 60. letech. Vůbec to ale nevadí. Deus je slušná konverzačka v hávu science-fiction. Slušný počin. 50% ()

Marze

Je to myslenkove provokujici, kratke, pomale ale neuspokojive. Obsazeni asi bylo rezijne vedeno k narkolepsii. Ve filmu nic neni krome marne snahy nas vzbudit a vtahnout. Distopicke tema, horizont udalosti, pribeh posadky, ktera bada. Na sci-fi horor to neni dost, ale prvky tohoto zanru tu jsou. Pokud se zajimate o vesmirny prostor, muze se vam to libit. Jinak asi ne. ()

M.i.k.e

béčkové sci-fi o výpravě, která má prozkoumat záhadnou kouli která se objevila na orbitě Marsu. Ta se zprvu jeví netečně až do chvíle kdy začne vysílat dokola jedno slovo - deus (bůh). Do téhle chvíle je Deus celkem fajn.Vypadá sice lacině a béčkovou nálepku tomu nikdo nedopáře, ale ničemu to nevadí. Co se děje poté je ovšem jedna velká nuda a pak je konec. Přitom to v jednu malou chviličku vypadalo že by mohlo jít o snímek připomínající atmosférou klasiky typu Horizontu události. Bohužel nejde a kdyby na to chtěl náhodou někdo koukat, tak si pusťte prvních cca dvacet minut a zbytek si radši domyslete...10% ()

• Film obsahuje krátku potitulkovú scénku. (koba)