Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Proroctvo Kassandry (Emilia Fox), malej dcéry trójskeho kráľa Priama (John Rhys-Davies), vypovedá o jej mladšom bratovi Paridovi. Ten vraj spôsobí zánik Tróje. Keďže sa všetky jej predchádzajúce veštby a predpovede naplnili, otec sa jej rozhodne veriť i tentoraz a chce sa chlapca zbaviť. Po pôrode ho násilne odtrhne od matky a nechá voľne pohodiť na odľahlom mieste. Bezdetný sedliak však dieťa zachráni a vychová, ako by mu bolo vlastným. Jedného dňa sa už dospelému Paridovi (Matthew Marsden) zjavia tri bohyne a ukážu mu tvár nádhernej neznámej ženy, ktorá mu je súdená. Mladíka osud privedie na dvor kráľa Priama, kde sa uplatní ako statočný bojovník. Stretáva sa tu i so svojou sestrou Kassandrou a tá ho vďaka svojim nadprirodzeným schopnostiam okamžite spozná. Nechápe, akým zázrakom sa mu podarilo prežiť. Jeho skutočná matka je dojatá prítomnosťou svojho oplakaného syna. Zmätenému Priamovi nezostáva nič iné, ako ho predstaviť svojim poddaným ako princa Tróje... Vo vzdialenom Grécku vyrastá bez rodičov očarujúca Helena (Sienna Guillory), ktorej matka pred časom spáchala skokom z veže samovraždu. Po moci túžiaci mykénsky kráľ Agamemnon (Rufus Sewell) je vo svojej chamtivosti odhodlaný zničiť Tróju. Tvrdohlavo si zaumieni upevniť svoje postavenie sobášom s Heleninou sestrou Clytemnestrou (Katie Blake). Jeho brat, sparťanský kráľ Menelaus (James Callis), pre zmenu nemôže odtrhnúť zrak od nevestinej krásnej sestry. Helenou je uchvátený aj kráľ Atén Theseus (Stellan Skarsgård), ktorý ju nečakane unesie... (TV Dajto)

(viac)

Recenzie (82)

RajAthen 

všetky recenzie používateľa

Knižní Illiadu mám rád. Mám též rád akční filmy, přesto moderní pojetí nablblého Orlandova Parida a megalomanského Agamemnona je dost vysoká daň za love story po americku a skvělý souboj osvalných reků. V tomto filmu pro jistotu nic tak velkého ani akčního není a výměnou za to získáváme o dost racionálnější pohled na věc bez patetických gest v komorním provedení. Nic proti, bohužel film ničím zvláště nepřekvapí a hlavní pár mi nebyl dvakráte sympatický, hlavním tahounem je tak Agamemnon, každý film přeci potřebuje pro své účely záporáka... ()

helrohir 

všetky recenzie používateľa

No áno, svojmu literárnemu predobrazu je to vernejšie než Petersenova Trója, ale to je asi tak jediné pozitívum (možno ešte celkom pekná Helena). Historický film proste potrebuje dostatočné finančné zázemie, aby dokázal na plátno previesť verné kulisy, kostýmu a celkovú atmosféru doby. Keďže v tomto prípade ide o TV film, nie je táto podmienka splnená a vo výsledku sme svedkami naozaj lacno pôsobiaceho spektálu, ktorý ešte viac podtrhujú herecké výkony na úrovni ochotníckeho divadla (česť výnimkám ako Rufus Sewell) a žalostne pôsobiace dialógy a bojové scény. 30%. ()

Reklama

Petike 

všetky recenzie používateľa

Nebudem sa zbytočne rozpisovať. Tieto tri videá dokonale (a vtipne) vysvetľujú, čo všetko je v neporiadku s výpravou a historickou autenticitou filmu. V skratke, ak mám hovoriť za seba, celé to spracovanie je aj na môj vkus až príliš televízne. Dokonca do takej miery, až miestami pôsobí takmer komiksovo alebo ako z nejakého filmu pre deti. Navyše, charakterizácia niektorých postáv je absolútne nezvládnutá. ()

KoRner 

všetky recenzie používateľa

Niekto si prečíta Ílias ako prílohu z Káčera Donalda a už vyhlasuje, že je to vernejšie ako verzia s Bradom Pittom. Ako to môže niekto povedať o filme kde hrá Achillea "mládenca krásneho tak, že ho zatvorili medzi devy, ktorého odllíšiť od nich mohol iba prefíkaný Odysseus" plešatý vyhadzovač z baru? Či to iba preto, že sa nebránili ani nadprirodzeným veciam? ()

Cival 

všetky recenzie používateľa

Cítím se jako loser, ale souhlasím s Looserem. :-) Televize za babku s ohromnými poruchami v dialozích, realizačními nedostatky (kolikrát je vidět, že nikdo nikoho nemlátí, i když se tak okázale tváří apod.) a nijakou chutí. Troja mě sice nebavila, ale pořád bych si jí dal stokrát, než podruhé Helenu. ()

Galéria (7)

Zaujímavosti (3)

  • V jednom zábere sa nachádzajú dva papagáje, kakadu a ara. Prvý z nich pochádza z Austrálie a druhý z Južnej Ameriky. V tomto období sa však do starovekého Grécka nemali ako dostať. (Miseno)
  • Televízny film sa inšpiroval Homérovým eposom Ilias, ale tvorcovia zaobchádzali s predlohou skutočne veľmi voľne. Vznikol v Grécku a na Malte, podľa scenára Ronnieho Kerna ho nakrútil televízny režisér John Kent Harrison. (ash99)

Reklama

Reklama