Mária Terézia

• Maďarsko Mária Terézia (viac)
Česko / Rakúsko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Réžia:

Robert Dornhelm

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (viac)

Recenzie používateľa Bozvav k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2017) (S01)

Velmi vizálně působivá kostýmní televizní taškařice, jenž svým rozpočtem, nádhernými lokacemi (především Kroměřížský zámek a Podzámka), výpravou a kostýmy určitě zapůsobí. Bohužel to je tak všechno. Někdo to tu do komentářů napsal velmi trefně, že je to velmi podobné Sissi. Bohužel ano. Nejsilnější části příběhu, tedy politické tahanice jsou upozadněny na úkor bezduchého tlachání. Hlavní protagonistka je pro mne hereckým zklamáním, i když chápu, že MT taky asi zrovna nejiskřila šarmem. Kotek výborný, nejlepší Markovics a Pauhofová, ta to rozsvítila. Spíš než seriózní životopisné drama, jsem dostala pseudohistorickou romantickou slátaninu, na kterou se nicméně dobře koukalo. Kdyby kolem toho nebyl takový humbuk, šla bych s hodnocením výše. Díky vysokému očekávání jsem byla dosti zklamaná. SCIFI PELIČKA ZÁVĚREM:: v druhém díle, při scénách ze sněmovního sálu je opakovaně vidět záběr, kde sedí, či kráčí Marie Terezie pod obrazem arcibiskupa Prof. ThDr. Theodor Kohna narozeného 22. března 1845 Březnice, zemřel 3. prosince 1915 Ehrenhausen, který byl sedmým arcibiskupem olomouckým (1892/3-1904). Tudíž v době Marie Terezie jen těžko mohl viset na zdi jeho obraz. Tedy je namístě zvolání: Kohn ochraňuj arcivévodkyni. Dávám 60% max. ()

A Woman at War (2019) (S02)

Tento mladší bráška se mi zatím líbí výrazně více. Je dramatičtější, méně sladkobolný a více se zabývá politickou situací. Kotek opět bravurní, můj obdiv má i Zuzana Stivínová, jejíž hlášky, které pronáší, lehce odlehčují celý příběh. Lokace i kostými opět skvělé. Po historické stránce opět poněkud vachrlaté - osoba hraběte Kinského (jeden mrtvý, druhý předškolák), ale to vem čert.  4 děsná ()

Season 3 (2021) (S03)

Velké, vizuálně dokonale vymazlené nabubřelé nic. Historicky přeceňovaná Mařka Terka, která musela Františkovi celý život pít krev a ten ji přesto podržel a co víc, díky němu a jeho obchodnímu géniu se Habsburkové mohli ještě dosti dloho udržet u moci. Tento díl se soustředí převážně na rodinné vztahy, kde významné historické události zůstaly v pozadí. Bohužel to tvůrci vzali dost hopem, takže prokreslení jednotlivých povah se nekonalo. prostor dostal jen Josef a Mimi. jemně bylo také naznačeno, proč Marie Antoaneta byla hloupá husa, která si svým chování způsobila, že ztatila hlavu.  Co považuji za pozitivní, je znázornění obrovského protikladu bohatých a opulentních slavností a života u dvora, proti bídě a útrapám obyčejného lidu. Jestli pak i dnes lidem dojde, že se to vrací, byť v jiném kabátku? Vojta Kotek skvělý jako vždy, Ursula i Aeron také velmi dobří. Hudba parádní. Za mne tři poctivé hvězďule. ()