Mária Terézia

• Maďarsko Mária Terézia (viac)
Česko / Rakúsko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Réžia:

Robert Dornhelm

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (viac)

Recenzie používateľa tata22 k tomuto seriálu (2)

Season 1 (2017) (S01)

Dalo se na to kupodivu dívat. Jen ty nevyrovnané herecké výkony i bídný dabing to zbytečně sráželi často níž než by si zasloužilo. Zvlášť Vojtovi Kotkovi zapomněli říci, že hraje v historickém filmu a ne v současném dramatu. V prvním díle se vyloženě nudil a podle toho i hrál. Marie taky moc nehrála, v druhém díle se nám malinko zlepšili. Nejsem si úplně jist jestli historikové souhlasí s tímot výkladem dějin ale nicméně pro mne to bylo poučné, režisérsky a kostýmově dobře zvládnuté. Myslím, že to mohlo klidně vydat na více dílů a mohli jsem se toho dozvědět více. Apropó, to muselo stát peněz, tak proč nepoužít ty zámky, rekvizity, paruky, kočáry v dalších pokračováních. Já bych byl pro, možná by se na tom daly i docela dobře vysvětlit dějiny mladším ročníkům místo biflování ve škole. Já se přiznám, že z dějepisu toho ve mně moc nezůstalo, bohužel... Pro ty co si tu stěžují: Myslíte, že je lepší si pustit Partičku, Ohnivé kuře, Ordinaci v růžové zahradě, Esmeraldu a podobné nemysly. Pokud ano, tak to nebyl film pro Vás :-) ()

Season 3 (2021) (S03)

Asi nejlepší díl. Na ten se vskutku dalo dívat. Jen ten Kotek mi tam neseděl. Jako mladý, dejme tomu ale to stáří mu moc nešlo. Tohle nejsou role pro něj. Pobavila mi scénáristka v rozhovoru na ČT, že prý Rakušáci jsou přísní na svoji historii, Češi prý tolik ne a tak se musela hodně držet historických faktů. Promiňte paní Mirko ale já jsem také přísný na naši historii a představování historických postav z nedávné minulosti v podivném světle mi děsně vadí, viz Havel, Masaryk, Štěpánek a pod. Tvůrci se odkazují na svobodu slova a uměleckou nadsázku a z mnoha lidí pak dělají úplně někoho jiného a často se tím i chlubí. Moc bych chtěl zažít kdyby někdo natočil film o jejich rodičích a ukázal je jako jiné lidi. To by se asi nikomu nelíbilo ale u historické postavy - žádný problém. Často je to až na žalobu. Naštěstí tady to snad jakžtakž věrné bylo... ()