Mária Terézia

• Maďarsko Mária Terézia (viac)
Česko / Rakúsko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Réžia:

Robert Dornhelm

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (viac)

Recenzie používateľa rigby k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2017) (S01)

Celý první díl mi trvalo, než jsem si zvykl na představitele hlavních rolí, na způsob vyprávění, a vůbec na celé odlehčené pojetí dějin. Druhý díl jsem si už docela užíval a fandil jsem Marii, aby to dopadlo dobře. Ale jinak to nebyl takový průšvih a svoje kvality to mělo. Viděno ve slovenské verzi. 2+ ()

A Woman at War (2019) (S02)

Asi mohu lehce zopakovat můj komentář k prvním dvěma dílům této série. Na představitele hlavních rolí jsem si zvykl, na Kotka jsem se dokonce i těšil, protože výrazně odlehčoval situaci. Tentokrát ale ustupuje do pozadí a na světla reflektorů se dostává samotná Marie Terezie. Objevily se výborné okamžiky, ale jinak čas ubíhal v celkem poklidné a hlavně srozumitelné podobě vladaření. Na odlehčení tu bylo několik situací, které ovšem nestavěly Marii do dobrého světla a hlavně podle dostupných zdrojů nejsou ani podepřeny historickými fakty. Nicméně věřím, že sledovanost zvýší. Ale jestli je to dobře, nemohu soudit. Ale jinak to nebyl takový průšvih a svoje kvality to mělo. Ale opět nemohu dát více než 2+ ()

Season 3 (2021) (S03)

Z mého pohledu nejpovedenější část životopisu. Snad proto, že tentokrát už byla atmosféra značně odlehčená nejen skvělým Vojtěchem Kotkem, ale začátky vladaření Josefa, čímž se dějiny změnily v úplný zábavný pořad. Marie Terezie ustoupila do pozadí a ke slovu se dostala až ke konci filmu (a ke konci svého života). Možná to bylo i proto, že jsem věděl, co očekávat, a autoři tentokrát po mě nechtěli dlouhé přemýšlení o skutečných historických událostech. Zábava byla na prvním místě a vynikající kostýmy tomu zdatně sekundovaly. Užil jsem si to. ()