Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (viac)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

ApoloSC

Příjemný napínavý, ponurý, záhadný apokalyptický thriller. Julia Roberts překvapila spíše negativní rolí a množstvím vína, Hawke zase tím, jak zestárnul. Bacon excelentně, vzhledem k malému prostoru, co dostal. Kdybych si někdy v životě chtěl koupit Teslu, po tomto filmu to neudělám :-D Naštval mě závěr. Čekal bych alespoň náznak nějakého vysvětlení. Už kvůli těm jelenům. Dát tam ufony, Putina, Kima nebo jakýhokoliv jinýho šílence, sklidil by film i 5 hvězd. ()

Frankie86

V tom filmu je zastoupeno mnoho žánrů. Drama, thriller, komedie, mysteriózní, katastrofický. Místy hodně odlehčený film defakto o čtyřech hercích, kdy vám v průběhu neustále skáčou otazníky a vy netrpělivě čekáte na tu žárovku, která vám vše rozjasní a vy vše pochopíte. Leč, to se moc nestane a mě to ve výsledku vlastně vůbec nevadilo. V konečné fázi mi film vlastně odpověděl na mé otazníky: Nech svět světem. Neřeš to. A tak to vlastně neřeším. Skvěle jsem se bavil. Palec nahoru za krátkou pasáž s Kevinem Baconem. ()

LEFTFLANK

Slabšie štyri hviezdy. Niekde okolo 75%. Výborne rozohraná story z pohľadu mestskej rodinky z NY, ktorá si vyrazí na "vidiek", čo pre nich znamenalo štastie v neštastí lebo nastal koniec sveta, alebo USA alebo aj nie. Veľmi dobre budovaná atmosféra, keď si nemôže byť nikto istí indíciami, ktoré sa dejú, či sú dielom náhody. Problém je, že túto atmosféru ako z Ulica Cloverfield 10 (2016) sa s pribúdajúcimi informáciami a dejovými situáciami nedarí udržať, naopak rozpadá sa. Ale bavilo ma to a určite by som toto radšej videl v kine ako Poor things alebo akéhokoľvek Ostlunda. Tuná miestne celebrity onanujú ako nad masterpiece kúskami, ale pre mňa sú tamtie filmy zase priemerná rutina vyznievajúca egomaniacky od ľudí, čo sa snažia kvázi šokovať ale majú od toho sakra ďaleko. Preto je Leave World Behind pre mňa zaujímavejší, len to skĺbenie nápadov alebo prepis z predlohy nedopadol na výbornú. Každopádne som rád, že N-ko dáva príležitosti aj takýmto veciam aj keď Dont Look up! je pre mňa rozhodne iná liga. Tam kde sa Lantimos krúti 2 hodiny nad už dávno vypovedanou myšlienkou, Esmailovi stačí krátka dialógová výmena v chatke resp. pár viet ústami Julie povie všetko a ostatné je taká hračka okolo, vlastne to mohlo byť aj kratšie. Čo si pamätám Lantimos prostredníctvom Emmy hovorí veľké množstvo myšlienok, no žiadna nie je tak úderná ako tá Juliina. V jednoduchosti je krása ()

PMU

Překvapivě napínavý apo biják. Herecké obsazení je velmi příjemné. Hawk, Bacon a Roberts miluju. Hudba a zvuky děsivě dokreslují atmosféru. Moc jsem nečekal ale byl jsem mile překvapen. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD