Africké královny

• USA African Queens

Vzestup a vláda angolské královny Nžingy na pozadí rodinné zrady a politické rivality. Kombinace hraného seriálu a dokumentu. (Netflix)

Recenzie používateľa Bozvav k tomuto seriálu (4)

Nžinga (2023) (S01)

Je fascinující, jak se dá historie pokroutit tak, aby vyhovovala aktuálním potřebám. Ponechám li stranou pohled na jednotlivé účastníky příběhu, kde když Nžingin brat pozabíjel (ve jménu poklidného usednutí na trůn) své příbuzné, včetně kojenců), tak je darebák, zato když to stejné udělala Nžinga, šlo o nezbytný státnický tah. Tak nemohu opomenout pokroucení historických faktů, kde jaksi zapoměli tvůrci dodat, že jednotlivé kmeny i království se tam krvavě řezali mezi sebou i před Portugalci, otroctví znali (ne, nešlo o takřka členy rodiny, jak se nám pokouší ve snímku namluvit) a že prodej svých soukmenovců bílým usurpátorům značně podporovali. Jsou doložené fakta, kdy jeden kmenový náčelník a jeho bojovnci vybili sousední vesnici a její přeživší obyvatele kolonizátorům dovlekli doslova až pod nos. Což ovšem vůbec neospravedlňuje otroctví jako takové a ani to nezmenšuje vinu evropských kolonizátorů. Nicméně královna Nžinga nebyla žádný mírotvůrný anděl, ale docela drsná absolutistická vladařka, zcela v meritu té doby a na rukou měla nejspíše krev kde koho. Což ostatně platí pro všechny africké královny. Seriál je velmi populistický, velmi tmavojednostraně zaměřený, ale má docela barvitý příběh, slušnou výpravu i atraktivní vizuál. Za mne 20%. ()

Král je mrtev (2023) (S01E01)

To je ale hnačka, to se zase Netfluxu něco povedlo. Nicméně jako historické fantasy se to dá relativně shlédnout bez založení si na vředy. První část 30%. ()

Královna Kleopatra (2023) (S02) odpad!

V tomto pseudu historickém balastu zaznělo tolik spekulací a polopravd, že barva pleti samotné královny Kleopatry je zcela podružná. Jasně, stalo se to tak dávno, a celý příběh je natolik legendární, že ani mnozí historikové se zcela neshodnou. Její podobizna na mincích, které se našly, je natolik stylizovaná, že bude nejspíše daleko od reality. Vystouplá brada a výrazný nos totiž byly ve starém Egyptě znakem moci. Ani reliéfy představující Kleopatru jako faraona neodpovídají realitě. Její postava vypadá stejně jako jiní faraoni z předchozích dynastií. Zatím se za nejpravděpodobnější podobiznu, která nám přibližuje vzhled Kleopatry, považuje mramorová busta. Její vznik odborníci datují mezi roky 40 a 30 př. n. l.. To znamená, že bustu kterou zhotovil neznámý umělec ještě za Kleopatřina života můžeme považovat za reálnou, byť třeba pro změnu lehce idealizující. Hlava je zdobená diadémem, obličej je rámovaný kroužky kudrnatých vlasů, jež jsou sčesané do drdolu. Oči mají mandlový tvar, rysy jsou jemně naznačeny. Díky tvaru hlavy a posazení očí se dá usuzovat, že nemusela být zcela bílá, ale mohla mít klidně i egyptské rysy, každopádně, že by byla černoška je vysoce nepravděpodobné. Nicméně, to mne osobně ani tak neirituje, jako skutečnost, že jsou zde naprosto nedostatečně vykládány různé historické události ve zcela zcestném femine kontextu a předkládány divákovi jako fakta. Toto "ohýbání" historie dle potřeb aktuálních trendů, sice není ničím novým, ale irituje mne to pořád stejně. ()

Sokové (2023) (S02E01) odpad!

V tomto pseudu historickém balastu zaznělo tolik spekulací a polopravd, že barva pleti samotné královny Kleopatry je zcela podružná. Jasně, stalo se to tak dávno, a celý příběh je natolik legendární, že ani mnozí historikové se zcela neshodnou. Její podobizna na mincích, které se našly, je natolik stylizovaná, že bude nejspíše daleko od reality. Vystouplá brada a výrazný nos totiž byly ve starém Egyptě znakem moci. Ani reliéfy představující Kleopatru jako faraona neodpovídají realitě. Její postava vypadá stejně jako jiní faraoni z předchozích dynastií. Zatím se za nejpravděpodobnější podobiznu, která nám přibližuje vzhled Kleopatry, považuje mramorová busta. Její vznik odborníci datují mezi roky 40 a 30 př. n. l.. To znamená, že bustu kterou zhotovil neznámý umělec ještě za Kleopatřina života můžeme považovat za reálnou, byť třeba pro změnu lehce idealizující. Hlava je zdobená diadémem, obličej je rámovaný kroužky kudrnatých vlasů, jež jsou sčesané do drdolu. Oči mají mandlový tvar, rysy jsou jemně naznačeny. Díky tvaru hlavy a posazení očí se dá usuzovat, že nemusela být zcela bílá, ale mohla mít klidně i egyptský původ, nicméně, že by byla černoška je vysoce nepravděpodobné. Nicméně, to mne osobně ani tak neirituje, jako skutečnost, že jsou zde naprosto nedostatečně vykládány různé historické události ve zcela zcestném femine kontextu a předkládány divákovi jako fakta. Toto "ohýbání" historie dle potřeb aktuálních vizí, sice není ničím novým, ale irituje mne to pořád stejně. ()