Africké královny - Královna Kleopatra (2023) (séria)

Sokové (S02E01)

(epizóda)
  • USA Rivals

Mladá Kleopatra na otcovo přání usedne na egyptský trůn. Čeká ji ale boj s vlastními sourozenci a uzavře spojenectví s významným římským vládcem. (Netflix)

Bozvav odpad!

V tomto pseudu historickém balastu zaznělo tolik spekulací a polopravd, že barva pleti samotné královny Kleopatry je zcela podružná. Jasně, stalo se to tak dávno, a celý příběh je natolik legendární, že ani mnozí historikové se zcela neshodnou. Její podobizna na mincích, které se našly, je natolik stylizovaná, že bude nejspíše daleko od reality. Vystouplá brada a výrazný nos totiž byly ve starém Egyptě znakem moci. Ani reliéfy představující Kleopatru jako faraona neodpovídají realitě. Její postava vypadá stejně jako jiní faraoni z předchozích dynastií. Zatím se za nejpravděpodobnější podobiznu, která nám přibližuje vzhled Kleopatry, považuje mramorová busta. Její vznik odborníci datují mezi roky 40 a 30 př. n. l.. To znamená, že bustu kterou zhotovil neznámý umělec ještě za Kleopatřina života můžeme považovat za reálnou, byť třeba pro změnu lehce idealizující. Hlava je zdobená diadémem, obličej je rámovaný kroužky kudrnatých vlasů, jež jsou sčesané do drdolu. Oči mají mandlový tvar, rysy jsou jemně naznačeny. Díky tvaru hlavy a posazení očí se dá usuzovat, že nemusela být zcela bílá, ale mohla mít klidně i egyptský původ, nicméně, že by byla černoška je vysoce nepravděpodobné. Nicméně, to mne osobně ani tak neirituje, jako skutečnost, že jsou zde naprosto nedostatečně vykládány různé historické události ve zcela zcestném femine kontextu a předkládány divákovi jako fakta. Toto "ohýbání" historie dle potřeb aktuálních vizí, sice není ničím novým, ale irituje mne to pořád stejně. ()

Myslivir odpad!

Tady nemá smysl pokračovat s dalšími díly, prohřešky toho prvního se totiž beztak jen opakují do zblbnutí i v těch dalších. Hudba s moderním nádechem je rušivá,  Julius Caesar - jedna z nejvíce ikonických figur historie - je příbuzný Marka Zuckerberga, čili nechutný reptilián, motivace postav jsou místy přinejlepším nekonzistentní, nemluvě o pseudoodbornících zpochybňujících školská zařízení, protože tak pravila jejich babička. Ze spojení "dokudrama" si tvůrci berou jen drama, ale "takticky" vypouští téměř veškeré prvky, které by mu dodávaly alespoň nějakou hloubku. Po prvcích dokumentů se slehla zem, zůstaly jen promluvy lidí s tituly tvářících se vážně a seriózně, zatímco co výmluvně překrucují historii. Představy tvůrců o úspěchu se tedy blíží k realitě stejně jako představa, že člověk může po čtyřech letech studia jít dělat ajťáka - akorát že vůbec. Nakonec jsem to ale já, kdo vlastně prohrál. Tento pokus o blackwashing jsem zhlédl zcela dobrovolně a zabil jsem ním skoro hodinu svého života, zatímco tvůrci shrábli peníze a výroky lidí, jako jsem já, si leda tak vytisknou na toaletní papír. ()

Gig odpad!

Tento dokudrama seriál má pozitivum jen v tom, že se dozvídáme něco o postavách a že žily. Ale jinak překrucování a přepisování historie a vymývání mozků. To by se nemělo nazývat dokudramatem. Není to ani drama a už vůbec ne "doku". Koho dál počernošíte a koho dál pošpiníte. Mám rád Kořeny, miluji, filmy, dokumenty, kde černoši hráli historickou roli. Ale proboha proč takhle prznit historii. ()

Martinius odpad!

prave som sa dozvedel, ze kleopatra v skutocnosti pochadzala z vychodneho slovenska, z ktorejsi z gelnickych osad,  a povodnym menom sa volala esmeralda lakatosova. narodila sa asi dvadsattisic rokov pred mohamedom i dvadsattisic mil pod morom a podla jej podobizne vyrobili v dolnych vestoniciach slavnu venusu ako aj utocnu pusku vzor 58 v nedalekom brnenskom pivovare. kleopatra aka esmeralda lakatosova je okrem ineho prototypom sloviänstva - priviedla totiz na svet vsetkych slovanov, ktori cez jej velku hviezdnu skatulo-branu pricvalali do poddunajskej niziny na velociraptoroch priamo z atlantidy, kde sa voda sypala a piesok lial rovno cez okraj zemeplochy. bum-bac a hotovy je dokument na netflixe. (kurvafix, ale tie cezarove leginy na zaver riadne klali oci...) ()

Vämpiriüs odpad!

Jak si tento odpad může někdo dovolit označit za Dokumentární / Historický a vypustit. I kdybych pominul, že černoška hraje Kleopatru což je samo o sobě paskvil a absolutně mimo historické prameny, tak zde probíhá překrucování i přepisování historie. Netflix spustil výplachy mozků svých diváků a absolutně kašle na historii v tomto případě. ()