Vítězný lid

Réžia:

Vojtěch Trapl

Kamera:

Andrej Barla

Július Pántik, Jiří Pleskot, Josef Mixa, Jiřina Petrovická, Karel Dobr, Miroslav Zounar, Ladislav Šimek, Vladimír Šmeral, Světla Amortová, Václav Neužil st. (viac)

Tendenční pohled na události z 13. - 25. února 1948 v Čechách a na Slovensku. Statické dialogové scény citují oficiální prohlášení. Nezvládnuté masové scény působí (jistě nechtěně) komicky. V úvodu filmu jsou použity pasáže archivních snímků z dokumentárního filmu "Čas rozhodnutí" (1975, režie Josef Šuran). (oficiálny text distribútora)

P/\/EL

na Staromáku bylo 100 000 lidí, jéjej, to jich předevčírem bylo na Václaváku o trošku víc, sakra, ještě, aby ulice rozhodovala.......tak to asi Beneš neřek, ale...jako těch skvostů ze 70tek je koukám neskutečný množství, porovnejte mezi sebou různý Klémy, tenhle působí velmi klidně, rozvážně až moudře (ikdyž dokáže se rozlítit) a taky mi přišel hubenější :), kdoví, skutečnej Gottwald dokázal zapůsobit ve své době, vypadal duchaplnějc jak Zápotockej a soudruzi další, tihle komunisti ze starý školy mi ze skutečnejch materiálů přišli vždycky takový velmi ostří, přísní, chladní___nevím, každej druhej soudnej pozná, jak je to strojený a umělý, mě by zajmalo, jestli to ty soudruhy, co si to objednávali uspokojovalo, jestli na to vůbec někdo koukal, mám pocit, že se to zadalo, všichni asi trošku stres, jak to zvládnou, pak se to vypustilo, asi na to museli spíš nějací pracující povinně, jinak samozřejmě těžkej propadák....jsou to úmorné věci, no, všichni to působí neskutečně vlídně..sem tam i nějaký ten vtípek, no, to nechápu, no, hrozně divadelní, jednou mluví ten a pak zas ta, dokonce bych si troufal zpochybnit atmosféru konce 40. let, ano, účesy žen (střihy, ofinky, vyfoukané trvalé a obarvené - nemyslim peroxid, no, víte co, 70. tý léta) a vůbec...saka...vsuvka s Husákem je hodně drsná, když si vezmete, jak s nim nedlouho po únoru zametli a strávil hodně dlouho v kriminále......další věc je, proč s tim nepočkali do února 48 - 30 let výročí.......jinak mohli si užívat Marshalova plánu, jenže.....oni raději SOvěti, ti prej nám posílali obilí zasi! na úkor svejch :)...ale pak kolik si za to u nás vytěžili uranu na svý šílený jaderný zkoušky...njn....asi nejhustší scéna je večírek pravičáků, kde hraje divná hudba, navíc tam jeden politik pronese: "jsme s vámi, buDťe s námi", nebo tak nějak, což je heslo z doby PRažskýho jara až 1968, jasně, mohl to klidně říct, ale já bych řekl, že to je jasná narážka....atd...hlášky o 40ti americkejch divizích, haha, a co ty sovětský :), no....určitě, kdyby to nešlo po dobrym, tak by se to pokusili udělat po zlym - jako jinde, ale nebylo to..potřeba....já nevim, nejsem žádnej expert, ale pro historiky to musí bejt něco......i přes ty propagandistickž šílenosti je tam hodně faktů, zase si vemte, že dneska se nikdo do žádnýho hardcore politickýho filmu nepustí - u nás, jistě, televize, dokumenty, ale myslim, vyloženě politickej dokument, aby se lidi trošku poučili, jak, co funguje... http://www.youtube.com/watch?v=l7SjhJu3OIY ()

dr_drep

Pro Sarkastic: Prezentování Marshallova plánu jako „zadlužení se u amerického lichváře“... Jasně, ale strýček Sam taky nedělal Mikuláše jen tak, bylo to něco za něco. My jsme řekli ne a bylo jasné, co bude následovat. Resp. nyní nám to je jasné, lidi to tenkrát nevěděli. Dovoluji si tvrdit, že sami vrcholní komunisté nevěděli, že to bude tak "hustý"... ()

NikoKovac odpad!

No fuj. Vydržel jsem patnáct minut, ale jelikož mám nový notebook, na kterém jsem to viděl a nechtěl jsem si ho hned pozvracet, musel jsem to vypnout. Jak takováhle odporná propagandistická s****a mohla spatřit tenhle svět? Nebo ještě líp, jak tomuhle někdo může dát hvězdu? Po téhle zkušenosti bych si klidně týden v kuse pouštěl Maisnera a Kameňáky. To jsou taky odpady, ale na politický propagandistický filmy či seriály typu Majora Zemana nebo Rudé záře nad Kladnem to ani zdaleka, co do úrovně odpadu, mít nebude. Tohle je ale těžký hnus. ()

Mac._ odpad!

Film, který mi asociuje školní léta, kdy nás jako malé caparty na prvním stupni nahnali do kina a nutili sledovat tuhle bolševickou ideologickou nalejvárnu. Jsem-li u některých dílek poplatných režimu z dob socialistických ochoten tolerovat alespoň jednu nebo dvě hvězdičky díky kvalitní režii a hereckým výkonům, tady je realita pokroucena takovým způsobem, že to nedorovná sebelepší rejža. O to smutnější je sledovat některé persony československého filmu, jak se propůjčují a podlézají režimu, ať už je k tomu vedlo cokoli. Bděte! ()