Nehanební bastardi

• Česko Hanebný pancharti (viac)
USA / Nemecko, 2009, 153 min (Alternatívna 147 min)

Bolo - nebolo v nacistami okupovanom Francúzsku... Vitajte v Druhej svetovej vojne podľa Quentina Tarantina, kde historická realita ustupuje ľahko brutálnemu rozprávkovému rozprávaniu jedného z najkontroverznejších filmárov súčasnosti... Nemeckých vojakov ešte neprestali bolieť nohy po smelej invázii do západnej Európy, keď mladučkej Shosanne priamo pred očami nemecký dôstojník Hans Landa vyvraždil celú rodinu. Ona sama len tak-tak unikne do Paríža, kde sa ukryje pod novou identitou prevádzkovateľky kina. Na inom mieste hákovým krížom rozkopanej Európy sa pod vedením ľahko vulgárneho amerického poručíka Aldo Rainea formuje nezvyčajná vojenská jednotka. Úlohou jej členov je nielen prežiť na území plnom nacistov a ich prisluhovačov, ale zároveň likvidovať ich elity tak efektne, až sa medzi nimi začne šíriť strach a panika. Hovoria si Bastardi a práve ich čaká tá najťažšia misia, ktorá môže úplne zmeniť priebeh vojny. V jednom parížskom kine sa chystá premiéra nového nemeckého propagandistického eposu a tejto udalosti sa má zúčastniť celý rad nacistických špičiek, možno aj samotný Hitler. Úlohou Bastardov bude preniknúť na akciu a ukázať šéfom Tretej ríše, aké to je, keď je človek mŕtvy. Ale nepočítajú s tým, že priamo pod svetlami premietačky spriada svoj plán pomsty za smrť blízkych ešte aj osirelá Shosanna. A keď sa jeden geniálny plán na spáchanie atentátu pretne s iným skvelým plánom, výsledkom môže byť ešte geniálnejší - neúspech. (TV JOJ)

BliXer

Další Quentinův majstrštyk. K tomu není co dodat, všechny aspekty filmu jsou dotáhnuty do posledního detailu a nechybí tam nic. ()

m4ynard

Tarantinove filmy sú pre mňa niečo ako odhalenie vkusu jednotlivca. Jeho filmy sleduje niekoľko skupín ľudí s odlišným vkusom. Do prvej skupiny by som zaradil ľudí konformistických. Idú si pozriet nový Tarantinov film, pretože im to meno niečo hovorí, a pretože sú jeho filmy silne komercializované, tým pádom "in", tým pádom si to nemôžu nechať ujsť. Výsledok je buď nadšenie nech by bol ten film aj totálne zlý, alebo ho nepochopia, alebo sa nudia, no ale nieje to fuk? Hlavne že som už aj ja videl to, o čom sa teraz rozpráva. Ako pekne napísal e.Xit. Tarantino ako značka topánok. Do druhej skupiny, kam by som sa zaradil, patria ľudia, ktorí poznajú meno "Tarantino", ale poznajú ho ako dobrého režiséra a idú sa pozrieť na jeho film, pretože dá sa predpokladať, že pôjde o dobrý kúsok. Ale nieje to do takej miery záväzné, že by pozerali jeho filmy cez ružové okuliare. (Napríklad ja som videl Pulp Fiction ešte v čase, kedy ma ani len nezaujímalo meno režiséra, ani som ho samozrejme nevedel (až potom keď sa začal reklamovať Kill Bill som videl, že aha režisér filmu Pulp Fiction Quentin Tarantino), ale z filmu Pulp Fiction som bol unesený, a po druhej projekcii sa ten film stal premňa odraz toho, z čoho viem byť pri sledovaní filmu nadšený. A teraz si ho pravidelne doprajem pozrieť raz za rok, pre také vnútorné uspokojenie. Pripomenúť si čo je dobré). Do tretej skupiny by som zaradil ľudí s akýmsi dešpektom voči známemu menu, taký mierny opak prvej skupiny, vyčleňujú sa z väčšiny (ako mám pocit napríklad u Civala). Ja to istým spôsobom chápem ani ja nemám rád masové zábavky. Ale u Tarantina je to neoprávnené. A vôbec pri režiséroch je to zväčša tak, že sú slávni a známi oprávnene. Lebo točia, alebo točili skvostné filmy. No, ale potom prídu komentáre, že "fuj zas Tarantino, vykráda sa, ukája sa sám na sebe v dialógoch". By ma zaujímalo, čo znamená, resp. kde sa dá cítiť režisérovo ukájanie sa na sebe, dobre, dialógy preháňa, často zbytočne šperkuje, ale ruku na srdce, niesú tie dialógy fakt dobré? A štvrtá skupina sú ľudia, ktorí možno ani nepoznajú meno Tarantino, resp. nikdy nevideli žiaden jeho film, ale proste sa im to nepáči, nerozumejú tomu, nudia ich dialógy, chcú vidieť akciu, efekty. Režisér v traileri sľuboval rezbu a pritom je to len ukecaná nuda. No a to sú ľudia, ktorí zväčša nevedia, čo je dobré. Nepoznajú filmovú kvalitu ako takú. Lebo Quentin sa jej približuje. Ako má vyzerať dobrý film, keď nie film plný premyslených, prepracovaných dialógov? Kvalitné niesú samoúčelné filmy, plné akcie, efektov, strielania, mlátenia a keď jeden z hercov otvorí hubu, tak mi začnú vlasy dupkom stáť. Áno v Inglorious Basterds bolo tej akcie oproti konverzáciam málo. Ťažko povedať prečo vznikol taký trailer. Možno chceli nalákať štvrtú skupinu, možno výjde Director's cut, v ktorom to všetko bolo a vyplynie z toho, že až nakonci to zostrihali do takej "neakčnej" verzie, možno to aj Quentin chcel spraviť akčné, ale zo svojich dialógov nakoniec neupustil. Ale mne to stačilo. Mne stačilo vidiet raz pohľad na Eliho Rotha ako niekomu rozbíja hlavu baseballkou. A skalpovanie a tak podobne. Videl som, pobavilo ma to a neviem či by ma to pobavilo kebyže to vo filme vidím znovu. Je ešte zaujímavé ako u Tarantina niesú jasné hlavné úlohy. Mám na mysli Brada Pitta a znovu trailer. Na to, že 90% traileru patrilo jemu, tam bol Christopher Waltz (mimochodom pripájam sa k nadšeniu z jeho výkonu) viac. Aj to bol možno jeden z reklamných ťahov. No proste videl som, zabavil som sa, som spokojný. Veľa vtipných scén, zábavné dialógy, orginálne scény. Orginalita, to je ďaľšia vec, ktorú mám pocit, ze Quentin strašne chce, strašne cítiť z jeho filmov, že chce byť orginálny. Ale kupodivu mu to často výjde. Silne odporúčam, ak máte radi aspoň trochu inteligentné filmy. P.S.: Som sa veľmi rozpísal, ani neviem prečo, keďže mám málo bodov a nikdy si to nikto neprečíta. Ale ak sa náhodou niekto dostane na úplný spodok, tak pozdravujem. :) () (menej) (viac)

lajkus

Po prvním shlédnutím jsem si řikal jakou koninu to Tarantino natočil. Ale čim více jsem nad filmem přemýšlel tím více se mi začínal líbit. Škoda jen že Brad Pitt je v celé své kráse převálcován geniálním a ve filmu nejslizčím Christophem Waltzem....... ()

deja.vu

Film pravdepodobne rozdelil filmovych fanusikov a najma tych Tarantinovych na dva tabory. A nie je sa co cudovat, film sa odlisuje svojou koncepciou od klasiky Tarantinovych filmov na ktore sme si uz zvykli. Jedinym pojitkom je brutalita niektoych scen. Avsak Tarantino tymto riskantnym pocinom odtrhnut sa od svojej minulej tvorby mozno aj za cenu straty niektorych svojich skalnych ziskal niekolko nasobne viac divakov pre ktorych bol tento film mozno prvym z jeho tvorby. Samozrejme uspesnost filmu nestoji len na Tarantinovom scenare ale hlavne na skvelom vybere hercov pocnuc Christophom Waltzom konciac Bradom Pittom, aj ked pre mna hral Waltz v tomto filme jasny prim, staci ked si spomeniem len na prvu epizodu z filmu. Tarantino myslienkovito meni jednotlive sceny tak aby v zavere ich spojil do jasneho obrazu, dialogy vypiplane do posledneho detailu do posledneho slova, dlhsia stopaz nie je na pritaz filmu ale naopak ponuka dostatocny priestor pre vychutnanie si kazdeho obrazu, samozrejme ako som spominal na zaciaktu ani pri tomto filme reziser nezabuda na svoj funclub a podhadzuje im neskreslene pohlady na krvave masakrovanie vojakov neopominajuc skalpovanie alebo vyrezavanie znakov na ich cela. Tarantino ukazuje svoju vyzretost, uvidime ci svojim dalsim filmom bude pokracovat v nastolenom trende alebo sa vrati k svojim zanrovkam typu Grindhouse alebo Kill Bill. ()

garten

Tí čo majú radi Tarantina si prídu na svoje, tiež aj ľudia ktorí vnímajú viac vecí ,ako je kompozícia a pod. Výborna práca s kamerou. Bol som v nemom úžase, nie len z technickej stránky,ale najmä z dejovosti. Tarantino sa ,,pobil´´ s každou scénou,napätie bolo aj tam kde som to nečakal a hlášok tam bolo dostatočne veľa na to aby sa dalo hovoriť o Tarantinovom filme :). Proste haluz a po vyjdení z kina som si povedal,že tento film chcem vidieť znova. Skrátka výborný počin. ()

M4rtin

Musím uznat, že to bylo vcelku zábavné, pěkně natočené, skvělý "pan Landa", skvěle směšný Brad Pitt, ale něco tomu prostě chybělo. Možná pětihvězdičkový Tarantino, ale rozhodně ne pětihvězdičkový film. Pro mě velice slabá kostra příběhu, historicky velice hloupý závěr (já vím, že to není historický film) a spíše brutalita než klasická řež, kterou mám rád. 3 a 1/2 hvězdčiky. ()

Kratasedf

Cekal jsem od toho mnohem vic nez jsem dostal. Po 10 minutach jsme se nudil. Styl jakym to bylo natoceno mi vubec nevyhovuje a nezaujal me. Je to Beckovy film a Brad tam zahral hodne mizernou roli. ()

zuz.annka

Nejlepší film od Tarantina ever!! Několik příběhů hezky poskládaných tak, že do sebe krásně zapadají a doplňují až má divák po skončení snímku vážně pocit, že jde o mistrovský kousek. Nechyběly samožřejmě "krvácné scény", ale kupodivu ani humor, takže jsem byla z filmu vážně nadšená.. ()

kpt.Marťas

Rok se s rokem sešel a máme tady novou tarantinovku. Rozdělenou do pěti kapitol, postavy po sobě metají repliky, místy i něco drsnějšího, ženy jsou krásné a muži zvrhlí, hnací silou je pomsta, sem tam prosákne nějaká krev, herci ze sebe dolují maximum a do toho zní sice nesourodá, ale dobrá muzika a autor se klaní samotnému filmu jako takovému. To je už poměrně klasika. Ale. Tentokrát to u mě Tarantinovi zásadně nefunguje. Drtivá většina postav působí jako figurky vytržené odjinud a bez jakýchkoliv souvislostí sem přilepené. Roztříštěnost zůstává i po shlédnutí filmu, nic nezapadá do ničeho. Film má excelentní první westernovou kapitolu a parádní finále v kině, výborné představení panchartů a skvělou konverzačku v hospodě. Ale dohromady to prostě k sobě nepatří. Tarantino opět vykrádá starý fláky od morriconeho, včetně některých, které už sám použil v Billovi. Ale ani ta muzika mi tentokrát nesedla. První a poslední kapitola jo, ale zbytek... Aldo Apač je luxusní postava, to jak mluví, jak myslí, jak se chová, Hans Landa je neskutečná nacistická bestie a dámy Laurent, Kruger a Dreyfus jsou bezkonkurenční. Ale co tam předvádí takový Eli Roth, nad tím mi zůstával rozum stát. Suma sumárum: Tarantino má řemeslo v ruce a dokáže výborně točit. Ale tentokrát ho srazily k zemi jeho největší zbraně: scénář a hudba. Jestli tohle má být Tarantinův nejlepší film, tak už nechci vidět nic dalšího, co natočí. ()

PavHer

Pane Tarantino BRAVO! Tohle se Vám opravdu povedlo. Je to dlouho, co jsem šel z kina tak spokojený, jako z Panchartů. Měl jsem za sebou dvou a půl hodinovou jízdu plnou výborných dialogů, akce i vtipných momentů. U těch dialogů se na chvíli zastavím, prakticky celý film je postaven na dlouhých a napínavých dialozích, které ovšem ani trochu nenudí a vždy vyústí nějakým překvapením, nebo akcí. Podle mě je to v tomhle případě o dost lepší, než kdyby většina filmu byla jenom akce, protože tohle nebylo jen bezduché vykecávání. Z hereckých výkonů určite nejvíc exceloval Christoph Waltz v roli plukovníka Landy, který kdykoliv se objevil na plátě, vyvolával pocit velkého napětí a nepředvídatelnosti (tyhle vlastnosti si získal už skvělým výkonem v úvodní scéně filmu). Líbilo se mi také kolika jazyky ve filmu dokázal plynule mluvit, a jak hravě dokázal svým výkonem strčit do kapsy výkony Pitta i ostatních hlavních postav. Hudební stránka byla také na výborné úrovni, takže já nemám tomuto Tarantinovu majstrštiku co vytknout (a to jsem měl zprvu obavy, protože Kill Bill i Grindhouse mi teda vůbec nesedly). Pro mě (zatím) film roku 2009. 100% ()

WHMMD

Aby mi 153 minút tak rýchlo ubehlo, to sa mi už dávno nestalo. Postava Christophera Waltza je rozhodne najprepracovanejšia, a budete ju už od začiatku nenávidieť (teda pokiaľ nieste neonacista). Alternatívny koniec 2WW veľmi pobavil. Takmer dokonalé. ()

Taoxin

Ikdyž jsem Quentinu Tarantinu nikdy nepřišel na chuť po shlédnutí tohoto filmu si mě Tarantino získal. Bezpochyby jeden z nejlepších filmů tohoto roku ne-li nejlepší. Sarkastický humor, detailní záběry. Brad Bitt ukázal v tomto snímku jaký je to pan Herec, jeho herecký výkon v pohobě poručíka Alda Rainaje pro tento film jednou z mnoha třešniček na dortu. ()

mayla

Nemám Tarantinovy filmy moc ráda, to přiznávám hned a bez mučení, ale IB jsou něco naprosto jiného! Film postupně graduje až do scény v kině, kde to chvíli vypadá jak z hororu a konečné zúčtování na hranicích je šlehačka na štrúdlu. Škoda, škoda jen, že partička okolo Brada Pitta nedostala v první polovině filmu více prostoru a to speciálně Til Schweiger. Při každém záběru na jeho kamenný německý pohled jsem div nevrtěla ocasem. Co teprve fenomenální Hans Landa v podání Christopha Waltze! Ten člověk je tak úžasně slizký i když jenom jí! I přes temnou stránku filmu jsem párkrát vyprskla smíchy a to když se Brad Pitt snažil mluvit italsky. Chvilkami vypadal jak světácký strýček z Ameriky s tím svým akcentem, kdyby teda nemasakroval Němce na potkání…Pozapomínám na dámskou stranu, Diane Kruger byla skvělá, ale jemně ji zastínila pro mě dosud neznámá Melanie Laurent. Tleskám! ()

schnegy

Tento film mi príde hodnotiť veľmi ťažké. Tarantinovu tvorbu takmer vôbec nepoznám (PUlp fiction som pravdupovediac "pretrpela") takže nemôžem porovnávať. Môžem len opísať svoje bezprostredné pocity, ktoré boli spočiatku trochu rozpačité ale tento film si ma postupne získal a rada som si ho pozrela znovu. Niektoré situácie sú nadmieru sarkastické a kruté, nie som si istá, či je na konci happy end alebo nie. To ani nie je dôležité. Zabavila som sa, aj keď často to bol (alebo skôr mal byť) smiech cez slzy. Film má svoj poprepájaný príbeh, občas trochu rovláčne podaný a stereotypný ale plno to vynahradzujú krvavé scény a trefné hlášky. No a nemôžem si pomôcť, Brada Pitta nemám príliš v láske ale tu ma prekvapil, stačil mi jeho výraz a musela som sa smiať. Celkovo tento film hodnotím pozitívne, vôbec to nie je žáner, ktorý by ma bavil, o to som radšej, že som sa odhodlala si ho pozrieť. Odporúčam. A hlavne originálnu verziu, dabing nie je to pravé, prídete o úžasný americký akcent:) ()

THORasgard

POZOR!!! TÉMĚŘ JISTĚ OBSAHUJE SPOILERY! Westernový začátek neměl chybu, i když se v něm vlastně jen kecalo (jak šokující u Tarantina), druhý kapitola představující nám tak trochu pancharty už byla rozporuplnější. Na to, že celý film měl být právě o jejich krutých praktikách, mi tahle "ochutnávka" v úvodu opravdu neštačila (jen jedna uražená hlava bejsbolkou!!) , ač mi v průběhu filmu připadala užasná a těšila sem se na dvojnásobnou porci, která...se nedostavila. Potom následuje oblak mlhy, který při dalším sledování asi rovnou přeskočím ke zdařilému konci. Melanie Laurent je sice krásná, a svou postavu hraje dobře, ale jaksi mě její první scény nebavily. O něco horší byla Diane Kruger, a scéna v hospodě, která byla jasná už od začátku, ale prostě jsme si na jatka museli počkat čtvrt hodiny, než se všichni vykecaj. K tomu však musím zmínit božího Tila Schweigera, pro kterého mám slabost už delší dobu, a chtěla bych vidět jeho samostatný film, poněvač to byl výbornej magor. Proto mě mrzí, že se s námi záhy rozloučil, stejně jako Gedeon Burkhard. Prostě se mi líbili. Finiš v divadle mi dává zapomenout na veškeré chyby (dyť i v kill billovi se spíš kecá, než bojuje a stejně na něj nedám dopustit), především Pitt a Roth jako italové, no to bylo geniální (- Já neumím italsky. - Dyť řikám, třetí nejlepší.) Co dodat na závěr? Snad jen, že to vypadá, že půlka němců má patent na ztvárňování Hitlera. Christoph Waltz ten film ukradl pro sebe a mě to vůbec nevadí. 90% ()

mansonn

Tak neberte to v zlom ale tento film nieje nic moc.Pasazovanie filmu mi liezlo na nervi ako aj zbytocne tlachanie do vetra. Dej bol dost prekuknutelny a hlavne zaver.Je mozne ze som od filmu viacej ocakaval a preto ma dost sklamal.Ale Tarantinovky uz niesu to co byvali, chcelo by to ozivenie a skusit nieco nove trebars remake tom a jerryho ()

croftak

Takové velké filmové deja vu . Pořád jsem si říkal, že ty záběry jsem někde viděl, hudbu slyšel. Rukopis toho filmovehé maniaka je na každém záběru znát a pro milovníky jeho tvorby ( mezi ně patřím i já) to je filmový nářez, na který určitě nezapomenu. Herecké výkony počínaje méně známými herci a konče Bradem Pittem ( těšil jsem se na každou další scénu sním a to doslova! ) fantastické. ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

Guy Ritchie chystá válečný thriller

22.02.2021

Režisér Podfu(c)ku či Gentlemanů Guy Ritchie si zdá se vyhlídl svůj příští projekt. Britský filmař se čerstvě upsal režii snímku Ministry of Ungentlemanly Warfare pro studio Paramount. Kromě režie se… (viac)

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

…a není jím Quentin Tarantino. Na eRkovou verzi Star Treku od režiséra Pulp Fiction nebo Hanebných panchartů si nejspíš budeme muset ještě nějakou dobu počkat, mezitím ale studio Paramount najalo… (viac)

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019

Okolo nového snímku Quentina Tarantina (Pulp Fiction) je po premiéře na festivalu v Cannes dost rušno. Většina recenzentů film chválí, našli se ale i tací, které neoslnil režisérův přístup k ženským… (viac)