Mal de ojo

• angličtina Evil Eye

Nala (Paola Miguel), třináctiletá dívka z města, odjíždí se svou rodinou k babičce na venkov, aby se pokusila najít lék na záhadnou nemoc své malé sestry. Brzy však zjistí, že babička není úplně taková, jak se zdá. (JasonCZ)

SpicyNugget

Nala odjíždí se svou rodinou na vesnici k babičce, jelikož je její sestra vážně nemocná a rodiče se uchylují k poslednímu alternativnímu pokusu. Brzy se ale ukáže, že babička není tím, kým se zdá být a že ve vesnici přežívá zlo… Super, já jsem byla spokojená. Miluju filmy s konečným plot twistem, ze kterého mi vždycky spadne huba až na zem. Seděla jsem celou dobu jak přikovaná a opravdu hltala každý detail (to doporučuji všem, jináč byste se v tom úplně ztratili jako v tý Záhadě Blair Witch). Skvělé téma, temná atmosféra a děsivá babča, ideál. Jednu hvězdu musím dát dolů za Abigail a toho jejího nabíječe, zbytečná dějová linka navíc. ()

Cappuccino

Mal de ojo je skôr desivé fantasy, než horor. Historky o čarodejniciach majú skvelú atmosféru, no dejová línia zo súčasnosti je miestami dosť nevýrazná. Mladá Paola Miguel zahrala Nalu brániacu svoju malú sestričku super a s desivou babičkou Ofeliou Medinou mala viacero napínavých scén. Film však ako celok nefungoval, chaoticky skákal od reality cez sny až po mytologické príbehy z minulosti, a tak mu viac ako 3 hviezdy nedám. ()

darkrobyk

Mexiko má poměrně dlouho tradici v rámci hororových filmů a musím říci, že mne nezklamalo. Po delší době kvalitní zážitek z příběhu na pomezí čarodějnického a gotického hororu. Rodina přijíždí z moderního velkoměsta na venkov a vypadá to, jako kdyby se vrátila o sto let v čase. Starý rozlehlý dům, les jako stvořený pro pohanské rituály a dávné příběhy o kletbě a čarodějnici. Zdejší čarodějnice je navíc střihnutá upírem a tak trochu čachtickou paní. Výborný vizuál, temná hudba a babička, co hlídá dvě vnučky a záhadně nabírá síly. Nemluvě o tom, že i služebná Abigail, co vypráví dívčinám strašidelné příběhy, je taky nějaká divná.... Napětí by se chvílemi dalo krájet a emoce dokáže vzbudit i souboj o mobilní telefon. A jedna rada - než někoho zabijete, přesvědčte se, zda je skutečně tím, za koho ho máte. ()

Astaroth12

Tak hned začiatok, mi prišiel divný tým, že rodičia na dlhší čas zveria dieťa do rúk babičky ďaleko od civilizácie a pritom to dieťa máva časté záchvaty a umiera. A oni si len tak odídu. S príbehom a hlavne logikov sa tu nikto nesral a bolo to vidieť až do konca  filmu . Boli tu snové sekvencie a tak časte, že ma to po čase začalo otravovať, lebo sa miesili z realitou a potom som hádal, čo je skutočnosť a čo zas len sen.  Preto je to celkom chaoticky natočené a po hereckej stránke je to tiež mdlé. Sú tu nejaké tie rituály, jedna zaujímavá legenda o čarodejnici a i nejaká tá atmosféra v lese či v ponurom starom dome. Triky boli viac úsmevne ako slušné. Tento čarodejnícky horor mi až tak nesadol ako niektorí jeho kolegovia a chybu vidím hlavne nezaujímavom spracovaní. Slabé 3*. ()

Accuphose

Nebo-li šito horkou jehlou... Španělé (tak pardon Mexiko) mají super nápady, jen  málokdy se z toho vytáhne super film. Dětem který nespí, okusuje škrabinoha v noci nohy. Ale vážně, jedno překvapení menší tam je, nicméně scénář se dá celkem dobře odhadnout a lekačky jsou oznámený s velkým předstihem (abysme se nebáli). Výprava je chudá vcelku, i v rámci hororu. Zápletka naopak nakombinovaná až příliš... (za to by se nestyděla ani Vicky Pollardová). Jedna až dvě. Nakonec se přikláním k tý jedný.... což je u mě v rámci žánru hodně. ()

• Ve filmu zmiňovaný duch Baka je znám v haitském kultu vúdú. Je to zlovolný šotek či skřítek zvaný též „rudý noční lidožrout“. Bakové jsou děsiví a krutí duchové, na Haiti se jich obávají nejen lidé, ale dokonce i některá loa (božstva). K zamezení negativního působení Baky se používá určitý druh ochranného znaku (veve). Etymologicky je jméno Baka odvozené ze slova Mbaka, což je název etnické skupiny žijící v pralesích Konga. Jsou to lidé malé postavy, proto Haiťané tomuto duchovi někdy říkají „ti Baka“, tj. malý Baka. (Adramelech)