Krysy: Noc hrůzy

• Taliansko Rats - Notte di terrore (viac)

Nejslavnější krysí horor z dílny Bruna Matteie. Tisíce rudých očí a ostrých zubů jako mor likvidují poslední obyvatelné místo na Zemi. Sto let po jaderné válce, která zpustošila Zemi, nachází skupinka přeživších opravdový ráj. Ráj s živými rostlinami, pitnou vodou a dostatkem jídla. Ráj, ve kterém je však cosi shnilého. V noci vylézají ze svých děr právoplatní majitelé – krysy. Tisíce a tisíce nenasytných bestií pustoší úkryt a po jednom likviduje jeho obyvatele. Ti se i přes nevelké naděje na úspěch rozhodnou přesile hlodavců postavit v posledním boji. Skupince přeživších začíná mezi krvelačnými zabijáky opravdová noc hrůzy! (oficiálny text distribútora)

fcreading

"Špinavé beštie, kvôli vám máme špinavú vodu." Konečne jeden poriadny horor o potkanoch, ktorých je nespočetne vela, a ktoré majú červené oči ktoré im v noci svietia. Bruno Mattei bol vo svojej životnej forme to sa len tak nevidí, viťažiť z béčka všetko čo sa len dá, možno herecké výkony sú otrasné, niekedy až komické, ale všetko nám to vynahradzujú potkany a skvelá hudba. Bohužial všetko tiahnu do odpadu blbé mená ako Čokoláda, Video, ktoré sú vyložene trapné až smiešne, a ten koniec stým velkým potkanom. Snímku nechýbajú nechutné scénky, ktoré film zdobia, ešte spomeniem Claudia Fragassa ktorý napísal scenár a ktorý sa podielal na filmoch ( Zombi 3, Hell of the living dead) a mnoho ďalších 80 percent. ()

raimi odpad!

Mattei s Fragassem dokážou natočit úžasně zábavný trashe jakými jsou Virus nebo Troll 2. Ale dokáží i pravý opak, natočit filmy jejichž sledování přináší divákovi psychické i fyzické utrpení, jako tomu je u Porno Holocaustu nebo Krys. Tohle byl úplně novej level filmového zážitku. Musel jsem si dávat pauzy a kroutil se u projekce jako had. Tohle byla nefalšovaná trýzeň. Člověk zjistí, že stupidita nemá hranice a někteří lidi naprosto postrádají soudnost. Někdy je to dobře, a člověk se neskutečně pobaví, jako třeba u zmíněného Virusu, někdy je to peklo na zemi, tak jako u Krys. Ovšem poslední minuta filmu je strop. ()

Slasher

Nejvíc dementní záležitost. Je to ten typ kraviny co se bere úplně vážně, což je na tom největší prdel. Už ten příběh. Odehrává se to v postapokalyptickém světě, kdy už se letopočet nepočítá od Krista, ale od bomby. Lidé žijí v podzemí a hrstka z nich si zvolila přežívat na zpustošeném povrchu. Náš kmen čítá kolem deseti lidí, kteří se dostali do podivné budovy plné zásob jídla a pití, a zlých krys... Naši hrdinové (s přezdívkama jako Video, Čokoláda, Bůh, Lucifer nebo Vévoda) se nejdřív radují z tolika potravin, jenže brzo jim sklapne jak začnou objevovat mrtvoly ožrané od hlodavců. Míra demence je fakt na hodně vysoký úrovni, každý přehrává a ty dialogy jsou občas hotový perly. Vrcholem například je když týpek sice hodí granát na krysy, ale ty má přímo pod nohama, anebo zásadní sek v příběhu když místo aby z tý budovy všichni vypadli (což můžou) o ulici dál, tak se kdovíproč pořád snaží schovat právě v tý budově plný krys. Dobrý je taky když krysy vyrážejí dveře. Taky je hrozně srandovní krysí útok, který spočívá v tom že je prostě někdo mimo záběr hází na jejich oběti v záběru. A drtivá většina děsivých záběrů na krysy znamená, že si někde v pohodě běhají do kolečka (při natáčení ale jinak dostali docela zabrat) zatímco k tomu hraje dramatizující hudba. Hudba to je další kapitola, taková typicky automatová. Takže na tohle určitě koukněte, snad se pobavíte tak jako já. Open the door in the name of humanity! ()

nash.

Typické italské béčko osmdesátých let s nezaměnitelným vzhledem, který mu dodávají zašlé kulisy, ušpiněná banda přehrávajících neherců, smrtelně vážně míněný scénář na hranici grotesky a záliba v záběrech na požírání všeho druhu. Tentokrát jako zvířecí horror nasazený na tehdy oblíbené postapokalyptické základy. Jako celek nesledovatelná konina, ovšem s několika kultovními momenty. ()

tron

„Teraz vám zohrejem čumáky.“ Po technickej stránke zúfalosť najnízkorozpočtovejšieho charakteru. Odpudivé afektované hysterické postavy, s ktorými sa NEDÁ zžiť. Zrejme rukou škôlkara nakrútené „akčné scény“ (=sypanie desiatok krýs z vreca na kričiacich hercov). Z ďalších mínusov by som poukázal na stopové prvky atmosféry, šialené scény (chlap „zaseknutý“ v žene?), smiešne geniálny protivník (krysy VEDOME rozhryzú postavám pneumatiky na motorkách), desivá (anti)logika (ak by ste našli mŕtve telo ženy, prvé, čo by vám napadlo, by bolo, že ju uškrtili pri sexe?), neuveriteľné konanie postáv (hláška po nájdení ohlodanej mŕtvoly: „Nemá stopy po násilí.“), bizarnosti (postavy sa zabarikádujú v miestnosti, no ZABUDNÚ NA OKNO) alebo len blbosti (mlátili by ste človeka s guľovnicou?). Pri pozeraní tohto filmu som sa HANBIL, že ho pozerám. Len posledná scénka „po odmaskovaní“ sa mi páčila. ()

• Ve filmu byly opravdu upalovány živé krysy. (StrYke)