Sagrada Família: Gaudího výzva

(TV film)
  • Česko Sagrada Familia: Gaudího výzva (viac)

Slávny kostol od nemenej slávneho architekta fascinuje návštevníkov, veriacich i architektov už 140 rokov. Antonio Gaudí si projektom tohto unikátneho diela vytýčil takmer nadľudskú úlohu: Postaviť chrám, ktorý sa svojimi tvarmi priblíži prírode i Bohu. 15 rokov sa riešil samotný projekt výstavby... Vyberte sa na cestu do minulosti – po stopách tvorby i pretvárania unikátneho chrámu, týčiaceho sa uprostred katalánskej metropoly, ktorý by mali definitívne dokončiť v roku 2026. Aj s pomocou 3D technológií vám priblížime tvorivý proces Gaudího myslenia i zdroje jeho inšpirácií... (RTVS)

mcleod

Geniální, nekonvenční, nádherné, impozantní, nadpozemské... zase se mi připomnělo mrazení v zádech, které jsem měl při vstupu do tohoto neuvěřitelného prostoru :-) Na světě se narodilo jen několik architektů, kteří byli schopni postavit něco tak nadčasového a zcela se vymykajícího všem současným i budoucím představám. My jsme měli Santiniho, Katalánsko mělo Gaudího :-) Snad se povede chrám dokončit... v nějakém rozumném čase :-) ...ty nápady docilující i vnější působivosti mi zase vyrazily dech. ()

jedna_vrana

Odkedy som navštívila Sagradu, tvrdím, že nielen hudba dokáže spôsobiť človeku zimomriavky a poopravila som si názor –dokáže to aj výtvarné umenie a architektúra. Pripadala som si, ako Alenka v krajine zázrakov. Prestala som vnímať ľudí okolo seba a s očami väčšinou upretými hore – k stropu, som sa kochala. Odvtedy (a po návšteve ďalších Gaudího diel) si myslím, že nebol génius, ale šialenec. Z jeho diel dýcha obrovská miera zanietenia, ale aj skromnosti a posun samého seba, ako človeka, do úzadia. Bála som sa, že tento dokument už mi nič nové povedať nemôže, ale opak je pravdou, dozvedela som sa, ako prebieha výstavba po Gaudího smrti a ako sa súčasní architekti pokúšajú vcítiť do myslenia autora, lebo – veru – na všetky prvky nie sú k dispozícii detailné plány. ()

bratr.Milan

Jak postavit stavbu do výšky větší než čtyřicet metrů bez podpůrných oblouků, jaké používali v gotice? Gaudí postavil katedrálu Sagrada família v Barceloně vzhůru nohama,. Geniální věci jsou prosté a jednoduché, ale aby mohla tato jednoduchost vzniknout, je potřeba dlouhého vývoje, studia, hledání a nápadu aplikovanému v pravou chvíli a na pravém místě. Vytvořil vlastní geometrickou abecedu tvarů. Architekturu chápal jako průnik všech prvků, v jeho mysli nebyl rozdíl mezi geometrickou strukturou a ornamentem, žádný rozdíl mezi materiály. A na této stavbě je to vidět. Vše u něj vyrůstá organicky jako v přírodě. Neuvěřitelné. Šílený sen jednoho, jinak než všichni přemýšlejícího, architekta se stal kolektivním dílem a za pár let, dlouho po jeho smrti, bude dokončen. Před lety jsem byl uvnitř v lodi a je to nepopsatelný „mimozemský“ zážitek. ()

Marze

V katedrále jsem byl dvakrát, dokonce i uvnitř. Je originální. https://www.ceskatelevize.cz/porady/14211695587-sagrada-familia-gaudiho-vyzva/ ()

Autogram

Žiadny architekt nemá predstavu o svojom diele takú, že sa bude stavať 150 rokov, a to ešte stále nie sme na konci. Veľká výzva - ťažká realizácia. A to sme museli dospieť až do dnešného stavu techniky, aby to bolo vôbec možné. Trochu mám pocit, aj po tomto dokumente, že ide o akúsi novodobú babylonskú vežu, tak snáď to vo finále dopadne lepšie. ()