Odmäk

Štetín. Koniec zimy, začiatok jari. Na brehu Odry je nájdené telo mladej ženy. Vyšetrovanie vedie Zawieja, tridsaťročná policajtka, ktorá sa nikdy nevzdáva. Čoskoro sa ukáže, že nejde o obyčajnú vraždu, pretože žena krátko pred tragickou smrťou porodila. (HBO Max)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (7)

Odmäk (2022)

Ale no tak, to už mě musí zklamat i mí oblíbení Poláci? Pokud bylo hlavní myšlenkou seriálu to, že je polská policie plná inteligencí nepříliš obdařených jedinců, pak musím konstatovat, že byla zpráva přijata. Osobně si myslím, že to byl spíš vedlejší produkt nepříliš kvalitní scénáristické práce, která mi ani nedovolila sympatizovat s hlavní hrdinkou. Což o to, na Katarzynu Wajda se mi nedívá špatně, ale její Katarzyna Zawieja pro mě byla kvůli scénáři silně nesympatickou postavou, která by jen těžko prošla policejními psychotesty. Kromě výše zmíněného v seriálu často haprovala logika, odehrávaly se scény jako na divokém východě, a z toho všeho pramení mé celkové zklamání. / Poučení: Než začneš řešit všechny ostatní, pořeš sebe. Pozor!! Pořeš a pořež není totéž!  3*- ()

Episode 1 (2022) (E01)

Po úvodní epizodě jsem zvolil jako startovní hodnocení tři hvězdičky, protože zahájení nebylo tak strhující, abych mohl přijít s vyšší známkou, ale nebylo ani nudné nebo zmatené, abych musel jít do podprůměru. Zatím si nejsem příliš jistý, co si mám myslet; tvůrci na mě hned v prvním dílu vybalili vraždu nebo sebevraždu, smrt na níž nezáleží, smrt na níž záleží, a jako bonus přihodili jedno zmizení nebo únos. To je na začátek seriálu možná až příliš košaté, problém ale vidím hlavně v provedení. Nejsem si tak úplně jistý, jestli mi takový přístup tvůrců bude vyhovovat. / Poučení: Domácí porody se přeceňují. ()

Episode 2 (2022) (E02)

No, nevím, ani druhá epizoda mě zatím příliš nepřesvědčila, spíš jsem byl trochu zklamaný. Příběh podle mě není vůbec špatný, ale tak úplně mi nevyhovuje styl, kterým ho polští filmaři pojali. Příliš mi nesedí ani vrchní inspektorka, která neustále disponuje výrazem: "Jsem děsně cool tvrďačka". A navzdory jejímu výrazu jí občas ujedou nervy, aniž by mi bylo jasné proč, takže mě začíná trochu otravovat. / Poučení: Neber si práci domů a potomky do práce. 3*- ()

Episode 3 (2022) (E03)

No, tak já nevím, ale za sebe mám dojem, že seriál poněkud upadá. Místo vyšetřování případu se tvůrci zaměřili hlavně na to, aby ukázali, že u polské policie slouží značné množství přinejmenším nevyrovnaných jedinců, a mě už tyhle podivné tanečky přestávají bavit. Mám za sebou polovinu minisérie a z dalšího pokračování mám celkem obavy. Jak mám polskou filmovou a seriálovou tvorbu rád, tak musím přiznat, že tohle mi příliš nesedlo. / Poučení: Jsi-li psychicky nevyrovnaný, nechoď na návštěvu do psychiatrické léčebny. Riskuješ, že se zdržíš déle, než by se ti líbilo. ()

Episode 4 (2022) (E04)

Stále stejné dilema. Kriminální příběh jako takový by nebyl špatný, polští tvůrci si ale v této minisérii příliš nepohlídali detaily, takže z toho policie vychází dost hloupě (mírně řečeno). Je to škoda, protože i prostředí bylo zvoleno správně a Štětín dodává seriálu tu správnou pochmurnou atmosféru, problém je v tom, že jí scénář nedokáže tak úplně využít. Přesto mi byla čtvrtá epizoda sympatičtější než předchozí díl. / Poučení: Pokud pácháš trestnou činnost, dbej na to, aby důkazy proti tobě nefigurovaly na každé fotografii spjaté s případem. ()

Episode 5 (2022) (E05)

Už se v tom fakt docela ztrácím; to, že jsou polští policisté povětšinou idioti, razí tvůrci už nejméně od druhé epizody, ale je pravdou, že jak se příběh blíží k závěru, jde to s policisty z tlustejch do tenkejch. Scénárista asi dostává často pokuty, nebo má nějaké trauma z dětství. A ani polská variace na doktora Lectera mě nenaplnila nadšením. Tohle byla vážně mizérie, takže jediným pozitivem je pro mě to, že už musím vydržet jen jeden díl. / Poučení: Hledáš jehlu v kupce sena? Vezmi si silný magnet. ()

Episode 6 (2022) (E06)

Ani jsem už nečekal, že by tvůrci dokázali ve finále zachránit situaci, faktem ale je, že se o to ani nepokusili. To, co se v závěrečné epizodě dělo, místy hraničilo s parodií a předání hledané osoby nejbližšímu příbuznému mě rozchechtalo definitivně. Jakoby nestačilo, že se u něj vrchní inspektorka Zawieja tvářila jako Marie, Matka boží, ale celou dobu to vypadalo, že ten chlapík řekne něco ve smyslu: "Ja pierdole! A co já teď s tím?", a vzhledem k tomu, co jsem se od tvůrců o panu Kosińském v průběhu seriálu dozvěděl, bych se mu ani nemohl divit:-) / Poučení: Když se ti hroutí život pod rukama, mohou tě dorazit i dobré zprávy. ()