Odmäk

Štetín. Koniec zimy, začiatok jari. Na brehu Odry je nájdené telo mladej ženy. Vyšetrovanie vedie Zawieja, tridsaťročná policajtka, ktorá sa nikdy nevzdáva. Čoskoro sa ukáže, že nejde o obyčajnú vraždu, pretože žena krátko pred tragickou smrťou porodila. (HBO Max)

M.i.k.e

solidní polská kriminálka, která si atmosfericky nezadá se svými severskými bratříčky a sestřičkami. Dobře polovina se odehrává v noci a všechno je správně šedivé a ponuré (samozřejmě včetně samotného případu). Snad jen ta hlavní hrdinka je s přibývajícím časem víc a víc na pěst a i tady mi přijde její trauma takové zbytečné (krom toho,že jí to dává možnost být tvrdohlavá kráva a matka na baterky) a celkem se těším na nějakou kriminálku, kde hlavní vyšetřovatel nebude poloviční troska...70% ()

vnimatkrasu

The Killing je v tom cítit. V účesu hlavní hrdinky, v naducaný bundě jejího parťáka, ale i v tom všudypřítomným studeným filtru, co ze Štětína dělá Seattle. Ale ať jsou produkční hodnoty jakkoliv dobrý a Katarzyna Wajda v hlavní roli přirozeně dobrá, The Killing nikdy netrpěl tak moc na klišé. A poslední epizoda tu úctyhodně pálí všechno dobrý, co vybudovalo předchozích pět. ()

octopuska

Poláci jedou bomby a já je pomalu zařazuji na přední příčky evropského filmového průmyslu, který je pro mě srdcová záležitost. A musím naprosto souhlasit s Trajekttem. Čistokrevná bílá záležitost, žádný genderový peklo, žádné utiskované barevné menšiny, které se v těchto končinách za normálních okolností jen stěží vyskytují. Tohle je pro mě hlavní devíza seriálu a proto i pět hvězdic. Divím se, že HBO MAX tomu dala zelenou, bez splnění zvracených kvót. To teda koukám, jak sůva z nudlí. Komorní skoro rodinná krimi. Ponurá, civilní s parádní tíživou atmosférou. Hlavní hrdinka, policajtka Zawieja teda dost na ranu, zas jedna co se minula povoláním a dělá nešťastné všechny kolem sebe, díky pracovní posedlosti. Ale jinak bomba. Výborné herecké výkony neokoukaných tváří a i když je to pořád dokola, pějme píseň tralala, tyhle minisérie se prostě neomrzí. ()

xLIGHTx

Do možnej závislosti na pochmúrnejšom seriáli Odwilż/The Thaw (odmäk, roztápanie sa), ktorého titulnou piesňou je príjemný track od Billie Eilish (When the party's over) sa divák dostane relatívne ľahko. Poľská, temnejšie ladená krimi, z produkcie HBO, s trochu depresívnejším tónom, kde atraktívna vyšetrovateľka Katarzyna Zawieja (Katarzyna Wajda), ktorá je miestami odmeraná (ovplyvnená stratou manžela, bez úsmevu, s komplikovanejším osobným životom), rieši celkom drsný prípad nájdenej mŕtvej ženy v poľskom Štetíne. Pre fanúšikov švédsko-dánskeho Mostu, (asi aj The Fall), Temného prípadu a ďalších ponurejších detektívok by to mala byť zaujímavá voľba. Za štyri silné, mierne posmutnelé, upršané hviezdy. ()

mzss1

[65%] Atmosféru to určitě mělo výraznou, ale takovou temnou, tíživou, smutnou a po 4 dílu už mi to přišlo takové ohrané. Pátý díl mi přišel nejlepší, navnadil mě na finální šestý, který mě až tak neuchvátil. Takže to moc okecávat nebudu; na polský počin to nebylo marné, ale asi bych z tohoto udělal plnohodnotný dvouhodinový film, než to rozvést do 6 epizod, které mi dějově moc nepřišly zajímavé. Postavy byly celkem v pohodě, stejně tak hudba. No, na 1 vidění to nebylo nejhorší, ale víckrát už asi ne. ()

• Na konci časti pred vstupom Trepu do kancelárie, v ktorej spia pritúlená Zawieja a Radwan, jasne vidieť v pravej časti obrazovky v kancelárii (prípadne odraze) osobu zo štábu, ale akonáhle príde Trepa už do miestnosti, tá osoba tam nie je. (Stillborn83)
  • Seriál se převážně natáčel v severozápadním Polsku ve městě Štětín, které se nachází u hranic s Německem. (Trajektt)