V tomto britském snímku na motivy francouzského románu z pera Catherine Arley si Sean Connery zahrál pohledného Anthonyho Richmonda, chamtivého mladého muže, kterého rozzuřilo, že jej jeho excentrický, bohatý, ale umírající strýček plánuje vynechat z poslední vůle. Místo toho chce Charles Richmond dát veškeré své jmění na charitu. Anthony tedy najme mladou ošetřovatelku jménem Maria, kterou chce využít pro svůj hanebný plán. Jejím úkolem bude starat se o starého pána, zařídit, aby si ji vzal a změnil svou závěť tak, aby jeho jmění dostala ona. Potom má dát Anthonymu tři miliony jako podíl. Maria dělá svou práci dobře, ale problém je, že se do Charlese doopravdy zamiluje. Když je pak starý pán zavražděn, podezření logicky padá na krásnou vdovu Marii. Případ se ale začne pomalu rozplétat, aby nakonec bylo spravedlnosti učiněno zadost. (oficiálny text distribútora)

genetique

Žánrovo by sa dal film pekne rozdeliť. Prvá polovica je kvalitne zahraná a sprostredkovaná dráma, ktorá si berie na mušku psychické rozpoloženie starého, senilného, mrzutého a krutého starca, ktorý sa ale s láskou k žene začína meniť. To všetko potrebuje kvalitného predstaviteľa, ktorým Richardson určite bol. To som si ešte hovoril, že by to mohlo tak ostať a budem spokojný. Kde sa vzala, tu sa vzala, zrazu nám z tejto drámy začal vykukovať bez pochýb veľmi kvalitne vykonštruovaný thriller, ktorý spolu so záverom zarazí svojou premyslenosťou. Záver sa so zvratmi stále predlžuje a ja stále nemám dosť. A skončí tak, ako som chcel. Mietla to len hudba a pár detailov. 85%. ()

honajz

Zbytečně dlouhé. Těch intrik není až tolik, aby to udrželo pozornost, a vcelku se dají odhadnout dopředu. Italská ošetřovatelka mi tedy atraktivní vůbec nepřišla, Gina tady fakt vypadala tuctově. Sean Connery jede svůj šarm a jedinému tady věřím jeho postavu. A pak ty nelogičnosti. Všichni zkoumají motiv, a nikoho nenapadne, že jen debil, vyložený debil, by někoho vraždil hned po sepsání nové závěti? ()

MI-380

Příjemné překvapení: přesvědčivé drama se v druhé části mění v napínavý thriller s dobrou pointou. Mezi výborně napsanými i zahranými třemi hlavními postavami to náležitě jiskří. Zajímavý je pohled na tenkrát bondovského Conneryho, příjemný je pohled na relativně mladou Lollobrigidu, Richardson předvedl ukázkového hrubiána. Bál jsem se dabingu, kterému se vyhýbám, ale tento na MGM TV byl na úrovni naší tradice. 75% ()

Han22

Sean Connery se po obrovském úspěchu prvních bondovek dočkal v roce 1964 i dalších hlavních rolí a to hned ve dvou thrilerech. Bezcharakterní žena je bohužel klasický thriler té doby. Má dvě hodiny a z toho přes hodinu se absolutně nic neděje a je to přšerná nuda. Nelidský starý milionář znechucuje svého synovce i mladou ošetřovatelku. Ti se domluví, že si ho žena veme a po jeho smrti si rozdělí peníze. Jenže strýček umírá a vina padá na ženu. Druhá půlka se mění na slušnou detektivku, Lolobrigida je slušná a Connery hraje slizkou verzi Jamese Bonda. Nakonec dávám smířlivé 3* i když SPOILER finále a deus ex machina s nahrávkou je slabé jak čajíček. ()

MickeyStuma

Strýček miliardář ho chtěl vydědit a tak si na něj posvítil. A kam nemůže čert, tam se nastrčí ženská. Mistrovsky zpracovaný příběh o jednom téměř dokonalém zločinu, u kterého téměř zamrzí, že to režijně nezpracoval přímo Alfred Hitchcock. Ale žádná škoda, neboť Basil Dearden si s danou látkou poradil taktéž dobře. Vznikl kriminální thriller, který svou napínavou atmosféru buduje opatrně a se správným tahem na branku. Pevný děj jak skála zpočátku jasně vymezuje mantinely v patřičném zájmu daných skutků, aby nečekaný zvrat ke konci všeho doslova šokoval svou chytrou sugestivností. Sean Connery v naprosto přesvědčivé pozici ´homme fatal´, což znamená ´osudový muž´, která je hlavním hnacím motorem všeho dění. Gina Lollobrigida, stejně tak přesvědčivá, v pozici ošetřovatelky onoho strýčka, už jen působí coby šachová figurka, která se kdykoliv může k dosažení cíle obětovat. Démonický a věčně navztekaný strýček taktéž nezůstává v pozadí a celý dějový koncept okořeňuje svými nesmrtelnými hláškami, které, chtě nechtě, prostě pobaví a to bez ohledu na to, že se ve většině případů jedná o urážky nejrůznějšího charakteru. O zvraty a emoce, jak se na noir sluší a patří, není nouze a i když se může přeci jen zdát, že se scénář veze jen v obyčejném průměru, snímek umí uchvátit v plné míře. Obzvlášť ke konci, kdy vše dostává takřka až hororový nádech. Proto z počátku ta zmínka o Alfredovi Hitchcockovi. ()