Michael Haneke, filmař naší doby

(TV film)
  • Francúzsko Michael Haneke, Cineaste of our Times (viac)

Portrét jednoho z nejvýznamnějších současných evropských režisérů... U příležitosti 80. narozenin Michaela Hanekeho v roce 2022 se dokument ohlíží za výjimečným dílem a kariérou tohoto mistra současné kinematografie. Je držitelem mnoha ocenění a jedním z mála režisérů, kteří získali dvě Zlaté palmy v Cannes. Jeho kariéra, která ho přes Francii a Německo zavedla z rodného Rakouska do Spojených států, se vyznačuje kontroverzními filmy, které jsou někdy považovány za obtížné, ale které se těší velkému uznání široké veřejnosti, jako jsou Funny Games, Pianistka, Bílá stuha nebo Láska. Režisérka Marie-Eve de Grave se rozhodla vyprávět příběh Michaela Hanekeho prostřednictvím jeho děl, silných filmů, které se vyznačují stejně tak vysoce zvládnutou formou jako ostrostí pohledu na společnost. Mapuje Hanekeho obsese: násilí, strach z druhého, samotu, tíhu náboženství a společenských norem, moc peněz a všudypřítomnost televize. Prostřednictvím těchto témat ukazuje vliv společenského uspořádání na naše nejintimnější životy. Dokument však především odhaluje hluboce humanistický rozměr Hanekeho kinematografie. Ukazuje nás takové, jakými se nechceme vidět. Ukazuje na místa, která bolí, dotýká se našich nejhlubších, nejtajnějších emocí. Ale především nás ukazuje chybující, křehké, uvězněné v realitě, která nás přesahuje. Haneke bytostně věří, že film má moc měnit náš pohled na sebe sama a na svět. (Česká televize)

andrii

Komplikované "melancholie." Pohané slušnosti. Hraniční "Harlekýni" rakouského Ingmara Bergmana, s křídovým plnovousem. Filozof nevolností, lidských nechutenství. Nezaléhá naléhavé. Kruté honitby. Řeže, mrazí. V oku sivé, rubínové temnoty. ()

Marze

Vřelost filmař zobrazuje odtažitostí. Hlavně žádný sentiment je jeho heslo. Důraz klade na technické prostředky filmu. Jeho filmy nemají jasný konec. Není spíš více pravd? Nezáleží na úhlu pohledu? To je klasický postmoderní člověk, pro nějž velké tradiční konzervativní pravdy skončily. Haneke nic nevysvětluje. Věří v inteligenci diváka. A nezatracuje. Jeho díla jsou protkána temnotou i něhou. Ústředními tématy jeho filmů jsou láska a pohled s dilematy má to říct, neříct, lhát. Tento dokument je ke shlédnutí v archivu České televize, pokud nevyprší zahraniční vysílací práva. ()