Percy Jackson a bohovia Olympu - Season 1 (2023) (séria)

Zisťujeme pravdu - alebo niečo na ten spôsob (S01E07)

(epizóda)
  • Česko Zjistíme pravdu, víceméně (viac)

Percy, Annabeth a Grover putujú cez podsvetie v snahe nájsť ukradnutý majstrovský blesk. Najprv však musia prekabátiť a striasť stvorenia, ktoré im stoja v ceste. Hrdinovia sa stretnú s bohom podsvetia a nové informácie objasnia hroziacu vojnu medzi bohmi. (Disney+)

schonecek

Sedmá epizoda pokrývá oproti těm předchozím pravděpodobně nejrozsáhlejší část knihy a místy je to trochu poznat. Úvodní návštěva u obchodníka Crustyho je osekaná na minimum, vstup do Podsvětí má podstatně rychlejší a akčnější ladění než v předloze a celá výprava po prázdných a nehostinných pláních světa mrtvých působí v mnoha místech zkratkovitě. Na rozdíl od unylého tempa minulého dílu se ale alespoň neustále něco děje, vizuální pojetí Hádovy říše je zvládnuté na výbornou a po technické stránce seriál nadále září. Scénář se bohužel stále nedovedl zbavit své obsesivní snahy vše doslovně a zdlouhavě vysvětlovat, místo aby vizuálně vyprávěl, což má na diváka spíše matoucí efekt. Konkrétně finální odhalení epizody musí pro lidi předlohou nepolíbené působit nesmírně zmatečně a neznalci řecké mytologie nad ním nejspíš také nezmoudří. Jestli se tvůrcům povede uhájit si druhou řadu, chtělo by to pořádně zapracovat na tom, jak svůj svět do budoucna smysluplně a hlavně zajímavě budovat. Momentálně se to totiž nedaří. Emociální stránku celého příběhu má přitom seriál zvládnutou na výbornou. Všechny postavy fungují, divákovi na nich záleží a přidaná linka se Sally Jacksonou, mladým Percym a jeho otcem Poseidónem celý konflikt příběhu krásně podtrhává a patří k tomu nejlepšímu, co seriál nabídl. V předposlední epizodě se Percy Jackson a Olympané ještě více etabloval jako solidní seriál, kterému ale holt něco schází. Uvidíme, jestli s tím ještě nějak zamíchá finále. ()

Ragnar89

Serial se mi velice líbí, i když mě trochu mrzí jak se scénář vyhnul několika aspektů: přišlo mi jako nevyužitý potenciál, když scénu s Prokrústem ledabyle odmavli, stejně tak Cháronovu oblibu v italských oblecích. Také si filmaři mohli víc pohrát s podsvětím, mohli nám ukázat Elysejská, Asfodelová a trestná pole. Co bych ale vytknul je Anabeth, poněkud se zapomnělo na její původ. Z jejího chování se špatně poznává, že se jedná o dceru Athény, bohyně moudrosti a také tam nevidím tu správnou chemii mezi ní a Percym. Navíc herecké výkony její představitelky nejsou moc dobré. Všechny emoce tlačí moc na sílu a nepůsobí na mě uveritelně. Ale je to pouze můj pohled na ni. Ci naopak musím pochválit, tak to jsou její herečtí kolegové. Percy působí tím správným rosťáckým dojmem, jak by měl. Celkové zpracování je velice povedené. Také musím ocenit nově vytvořené flashbacky na Percyho a Sally Jacksonovou. Krásně to vyzobrazuje jak se Percy cítil když byl malý, tak taky to co prožívala Sally. Velice pěkně nám to ukazuje co je Percyho máma schopná obětovat pro dobro naseh9 malého hrdiny. ()

filmfanouch

Jistě, tato epizoda není perfektní. Potenciál střetu s Procrustesem je v podstatě zahrabán pod koberec (Julian Richings už ve filmovém Percy Jackson a Zloděj blesku ztvárnil Charóna), Hádes v podání Jaye Duplasee evokuje spíše Háda v podání Stevea Coogana z filmové adaptace nežli knižní předlohy a Charón nemá italský oblek šitý na míru! Režisér Anders Engström se ovšem po třetí a čtvrté epizodě vrátil na režijní židli a opět dávkuje to nejstěženější - emoce!   Sedmá epizoda má nejblíže k stěžejnímu prvku celé knižní série - komediálnímu nádechu. Design podsvětí je zajímavý, nejvíce ovšem potěší působivě vypadající CGI Kerberos. Jedna z nejpůsobivějších postav z Řecké mytologie se po absenci ve filmové adaptaci představuje v celé své kráse a je jednoduše k sežrání (jestli takhle bude vypadat Chloupek v chystaném seriálovém Harry Potterovi, není důvod ke stížnostem). Je to sice velký tříhlavý pes, který kdekoho může smlsnout jako malinu, povahově jde ovšem pořád o psa. I proto je konfrontace s ním chvílemi napínavá, chvílemi ovšem vyloženě zábavná.  Výraznější odklony od předlohy jsou na pováženou a Rick Riordan, tvůrce knižní předlohy, se na seriálu sám aktivně podílí a nejspíš sám musí dobře vědět, proč se v seriálu děje to, co se v něm děje. Tím, že jsou postavy mnohem znalejší v řecké mytologii se tak možná vytrácí krapet záhadné atmosféry, zároveň to ovšem pořád dává smysl především při zamyšlení, že jedním z členů trojice je dcera Athény! A ta není bohyně moudrosti pro srandu králíkům! Jeden stěžejní moment byl už v předcházející epizodě změněn a i když ve finále působí krapet navíc, vlastně funguje, protože to rázem působí, že je přeci jen o trochu více něco v sázce. Seriál navíc těží z faktu, že i když je předloha psaná v ich-formě, seriál může zobrazit momenty, kterých samotný Percy Jackson nebyl svědkem. A i proto závěr epizody nabízí jeden silný emocionální moment, který kniha z logických důvodů postrádá. A jde přesně o ten přídavek, který dává smysl. Hádes v podání Jaya Duplasse možná není tou největší trefou. Přesto je ve svém ztvárnění Háda fajn, kdy je navíc více vykreslen neutrálně po vzoru knihy. Ať už se na to chce člověk dívat jakkoliv, už v samotné Řecké mytologii je Hádes do velké míry tragickou postavou. A jak Steve Coogan ve filmové adaptaci spíše šel pojetím chladnokrevného záporáka, Hádes v podání Duplasse připomíná toho knižního, který konflikt bohů vyloženě nechce. Seriál sice na rozdíl od knihy nevykresluje jeho motivy tak propracovaněji (bude na to čas snad někdy příště?) a podsvětí díky tomu není pojato tak komplexně. Především dost možná i proto, že se v sedmé epizodě předběžně krapet propálí jeden menší zvrat z knižní předlohy. Opět se ovšem vlastně nedá vysvětlovat, proč by mělo jít o motivaci k tomu si z toho momentu trhat obočí. Horkokrevní fanoušci vždy usilovně bojují za svá díla, kdy se následně ,,ochranou´´ své víry stavají spíše nechtěným zlem (toxická komunita Star Wars, Zacka Snydera nebo víceméně poslední roky u Marvelu). Seriálový Percy Jackson a Olympané nikdy neměl být 100% věrnou adaptací, odklony od předlohy poté chvílemi dávají větší, někdy zase menší smysl. Je to ovšem pořád Rick Riordan, který vytvořil jeden z nejvíce fascinujících fiktivních světů 21. století. A i proto by měl právě od svých takzvaných věrných fanoušků dostat důvěru, že přesně ví, co dělá. Především nejen díky faktu, že závěr skutečně skrývá moment s neskutečně přidanou hodnotou, ale také díky faktu, že nevyhnutelný cliffhanger naznačí, že by minimálně finále mohlo uspokojit i ty, které zatím vůči seriálové adaptaci spíše vrčí.... () (menej) (viac)