Slnko

Rakúsko, 2022, 87 min (Alternatívna 84 min)

Veľmi zaujímavá sonda do života tínedžeriek vyrastajúcich v odlišnej kultúre. Čo majú s našimi dcérami spoločné? Je toho prekvapivo veľa... Keď si tri dievčatá oblečú hidžáb a naspievajú vlastnú verziu hitu „Losing my religion“, stanú sa z nich v kurdskej viedenskej komunite celebrity. Pútavá coming of age dráma rozpráva o dievčenskom dospievaní vo vnútri moslimskej rodiny, ale je tiež univerzálnym príbehom o osobnom zrení napriek cudzím pohľadom, očakávaniam a predstavám. (HBO Max)

Swannie

Málokedy sa filmom podarí zachytiť súčasnú mládež tak autenticky, ako tuto v Sonne. Dokonca bez zbytočného pozlátka, rovno formátom tiktokov a iných videí zo sociálnych sietí. A riešiť touto formou tému islamu a moslimskej kultúry u mládeži v súčasnej multikultúrnej Viedni, to je ozaj zaujímavé. Veľmi dobre vykreslená realita, uveriteľné a autentické postavy od mladých dievčať až po komických rodičov. Pozerať na tie videá je občas utrpenie, ale ono je to presne tak aj v skutočnosti, takže oceňujem :D Trochu ma mrzí záver do stratena, s niekoľkými neukončenými dejovými líniami, pretože dejový oblúk tam po celý čas kdesi bol, preto je škoda, že mu nedali koniec. No tento, z môjho pohľadu nedostatok, beztak vyvážil zbytok filmu a mnohé podnetné otázky na zamyslenie. Pozor, Sonne však nie je o veľkých témach typu, či medzi nami moslimskí imigranti majú miesto, ako by sme riešili my na Slovensku. Vo Viedni sú už podstatne ďalej a riešia omnoho menšie a civilnejšie problémy. (Art Film Fest Košice) ()

Doldus

Jestli se tvůrci snažili o to, aby všem přítomným znechutili jednu z nejlepších písní R.E.M (a z mých nejoblíbenějších vůbec), málem se jim to povedlo. Navíc, co tam ta píseň vůbec dělá tématicky, když je tam furt? To tvůrci jen slyšeli slova jako "religion" a "confession" a hned si řekli, že je to relevantní? Vždyť ten název je jižanský idiom pro to, když někomu rupne v bedně, a písnička je spíše o neopětované lásce (možná tam spojitost s filmem je, jen ji nevidím). Je to nuda, postavy nejsou nijak extra sympatické, až na výborného otce, který to zachraňuje. Téma samotné je nadužívané, ale budiž, bohužel je ale vyvedeno nemastně neslaně a drama nefunguje. ()

rakosabasta

Proč tento film vznikl? Co měl sdělit? Že v kurdské/turecké komunitě v Rakousku nadržují tatínci svým dcerám a matky svým synům? A že mladá generace ujíždí na natáčení videí písniček na YouTube, ač neumí zpívat? Nebo jako podpora nošení šátků Muslimek? Není to ani film, ani dokument… jen takové divné cosi… Ale jako sociální sonda aspoň teda 2*. ()

JenYu

MFF KV 2022: Z letošního ročníku jeden z těch slabších filmů, ale když si zpětně pročítám anotaci, tak film přesně naplňoval vše zmíněné. A jak jinak zachytit nejasnou identitu druhé generace imigrantů než filmem, který vlastně hledá sám sebe skrze tápající hlavní hrdinku a její ještě více tápající kamarádky? Nejvíc mi vadila nemastnost a neslanost v ústřední rodině, ze které pramenilo jak chování syna tak dcery. Já mám prostě radši více švihu a více energie (viz Papicha z ročníku 2019). ()

mh91 odpad!

Nejhorší filmový zážitek  z KVIFF 56 (asi i celého roku). Příběh to nemá žádný. Všechny postavy velmi nesympatické až mě odporné (a to včetně malých rolí). Velmi nereálné chování postav. A ty střihy na instagramové stories jsou nepochopitelně odporné. Nevím jestli by tvůrci měli ještě dále tvořit. Nejlepší na tom filmu je jeho délka. 10%. [KVIFF 2022] ()