Bombardér Lancaster

(TV film)
  • Veľká Británia Guy Martin's Lancaster Bomber
všetky plagáty
Veľká Británia, 2021, 47 min (Alternatívna 60 min)

Réžia:

James Woodroffe

Scenár:

James Woodroffe

Guy Martin

Guy Martin vzdává hold posádkám bombardérů Lancaster z druhé světové války a vyzkouší si jaké to bylo být jejich pilotem nebo střelcem... Strhující film Bombardér Lancaster přináší neuvěřitelný příběh o tom, jak vzniklo jedno z nejvíce ikonických a legendárních letadel v dějinách. Sledujte, jak se nejničivější bombardér stal jedním z nejdůležitějších nástrojů v porážce Hitlerova nacistického Německa během druhé světové války. Vojenští historikové Alexandra Churchill, dr. Peter Johnston a James Holland, autoři historických knih Leo McKinstry a Mark Johnson, nadšený amatérský historik Arthur Williams nebo veteráni posádky bombardéru Lancaster – ti všichni se zúčastnili natáčení tohoto výjimečného snímku. Bombardér Lancaster přináší nový pohled na komplikovaný odkaz tohoto legendárního letounu. Zároveň opěvuje statečnost mnohonárodnostní posádky a přibližuje osobnost slavného, ale kontroverzního Arthura „Bombera” Harrise. (TV Prima)

Stejšn

Když po dokoukání celé té historie člověk na konci vidí záběry Lancasteru nad současným Londýnem, toho posledního letuschopného na světě, který přežil ze sedmi tisíc vyrobených a jak vede formaci spitfirů a hurricanů, to pohne snad každým. Pěkný dokument, popisující slavné i temné osudy a mise tohoto obřího symbolu své doby. ()

Big Bear

Tak zase jednou první! :-) Tento dokument, který vznikl k osmdesátým narozeninám těžkého britského bombardéru Avro Lancaster by neměl vynechat žádný letecký fanda. Lancaster je legenda jako třeba Spitfire, Mosquito, nebo Hurricane. Dokumentů už o nich bylo natořeno bezpočet, přesto i zde se krom notoricky známých faktů a pevně daných dat slavných náletů divák občas dozví něco nového. Lancastery patří k mým nejoblíbenějším letounům a patří do té nevelké bratrské skupiny těžkých čtyřmotoráků jako byly Halifaxy, Stirlingy a americké Létající pevnosti  B-17 a Liberátory B24. Letounů, které zlomily nacistické říši a jejímu průmyslu strategickým bombardováním páteř. Já sám jsem společenský tvor a týmový hráč a snad proto mne právě vždy více přitahovalo to bratrství a pospolitost osádky uprostřed obrovského válečného stroje, oproti individuálnímu létání s odpovědností jen sám za sebe u veřejností více ctěnějších stíhačů.  Všichni ti kluci z bomber crew jsou neskuteční hrdinové a já naprosto odmítám přiblblé názory některých soudobých historiků, kteří tvrdí, že to byli vlastně vzdušní teroristé zabíjející ubohé nevinné Němce. Na druhou světovou válku je třeba se dívat optikou třicátých a čtyřicátých let. Ne růžovými brýlemi duhového dneška. Tehdy se bojovalo o přežití. Doslova. Válku vždy může vyhrát jen jeden. V tomto případě bohudík pro civilizovaný svět vyhrála napadená Evropa, která se spojila proti teroru, útlaku, vraždění a vyhlazování celých národů. Bohudíky ! A RAF s jejími Lancastery a statečnými osádkami mladých kluků za to nezbývá než sakra říci  - děkujeme, nikdy vám to nezapomeneme ! Dávám za 5 Tallboyů ! * * * * * ()