Ako Fénix z popola

• Česko Jako Fénix z popela (viac)
USA, 2022, 2 h 28 min (Minutáž: 70–78 min)

Príbeh sleduje osobnú cestu Evan Rachel Wood ako obete domáceho násilia, ktorá sa postavila za práva ďalších týraných žien, ako je ona. (HBO Max)

st.ranger

Evan Rachel Woods strávila 3 roky ve vztahu s Marilyn Mansonem a údajně to nebylo ideální soužití. Po letech odloučení ho obvinila ze zneužívání a zvedla se tak vlna dalších obětí. MM podal proti ERW a Illma Gore žalobu za pomluvu.  Soudní pře může trvat několik let a proto postrádám smysl existence tohoto dokumentu, který jsem neviděl a ani se nechystám tak učinit, avšak podle reakcí a recenzí na mě působí jako laciná propaganda. Co když jsou veškerá obvinění ze stranu ERW lživá? Co když jsou jen některá obvinění pravdivá? Obávám se, že pravdu se nikdy nedozvíme, proto nezbývá než doufat, ať už rozhodnutí soudu dopadne jakkoliv, nebude proces ovlivněn zaujatými předsudky, protože spousta jednostranně nakloněných fanatiků má již připravené sirky.                                                                                                                                      My Weekend with Marilyn Manson + Why the #MeToo​ Hysteria Must Stop                                                     Inside the Manson’s scandal – Exclusive interview with YouTuber Greta Aurora                                     Marilyn Manson's Ex-Lover Says Evan Rachel Wood's Accusers Group Tried to Recruit Her                            A Website Dedicated to the Truth Regarding Recent False Accusations and Allegations Against Marilyn Manson                                                                                                                                                 Marilyn Manson Allegations: Why I Think He's Innocent ()

haluska11

pominouc A) scénu, kde E.R.W věří, že foukající vítr je její babička (a důkazem má být hýbající se čutora, protože duté objekty se normálně nehýbou, když fouká vítr, nene, to dělají mrtví příbuzní), a B) debatní příspěvky jejího bratra ("manson je vlk ve vlčím rouše, nikdo by do něj neřekl, že je násilnický" - čéče, zaprvé, ten člověk se doslova pojmenoval po lídrovi vražednýho kultu, fakt ne? zadruhé, co znamená vlk ve vlčím rouše?) - je to drtivá spověď oběti mentálně narušeného narcise, manipulátora a násilníka marilyna mansona. victim blaming samozřejmě není namístě, E.R.W. má očividně těžké PTSD a je skvělé, že se odvážila vyjít s pravdou ven v ještě větším měřítku, než je jen post na sociálních sítích. prošla si všemi (zde poměrně podrobně a opakovaně popisovanými) nejhoršími fázemi násilnického vztahu: od počátečného love bombingu přes pomalé odřezávání od světa a blízkých až k fyzickému týrání. kromě toho je zde manson obviněn z rasismu, antisemitismu a nacismu - což z mého pochopení plyne spíše z jeho extrémního smyslu pro humor a pozérství, než-li ze skutečného nenávistného přesvědčení vůči menšinám - a je přirovnán k hitlerovi. některé drobnosti jako tato, plus časté opakování, že byla ERW ve svých 19 letech dítě, když mansonovi podlehla, jsou poněkud argumentačně slabší (v 19 lze v USA vlastnit zbraň a a auto a člověk je způsobilý si vybrat univerzitu a směr kariéry, ale ne sexuálního a romantického partnera?) , ale nějak tu stopáž asi naplnit museli. nápodobně jako allen vs farrow je i tenhle dokument silně citově zabarvený - přinejmenším je ale omnoho lépe technicky zpracovaný, méně manipulativní, a má větší potenciál pomoct dalším obětem násilí nebát se promluvit. ()

M.i.k.e

až do dneška jsem nevěděl,že ERW měla cokoliv společného s Marylinem Mansonem a už vůbec ne to, že se k ní choval tak jak se choval.Anyway...všechna čest, že se ERW odhodlala vyjít s tímhle na světlo už vzhledem k tomu, jaký ohlas to vzbudí u různých individuí. Nějaké obviňování obětí v tomhle případě není na místě a upřímně ani moc neberu pochopení pro druhou stranu. Je sice celkem běžné, že se ze šikanovaných chlapců stane ještě něco mnohem horšího, nicméně jim to nedává právo na to se takhle chovat. Stejně tak mi přijde mimo říct, že ERW by měla mít v devatenácti tolik rozumu aby do něčeho takového nespadla. To by sice asi měla a v tomhle věku už nebyla dítě, nicméně když je proti někomu takovému takhle zdatný maniuplátor, věřím, že "podlehnutí" zase není takový problém. Samotný dokument lehce připomíná nedávné Allen vs. Farrow. Opět jde o jednostrannou výpověď oběti s tím, že druhá strana se vyjádřit odmítla. Rozdíl je nicméně v tom, že Phoenix Rising působí upřímně a neměl sem z něj dojem manipulace s divákem (u A vs. F sem ho měl dost často). Snad jen ten formát je celkem nešťastný. Dvě a půl hodiny mluvících hlav je navzdory vážnému tématu moc. Klidně by stačil plnokrevný devadesátiminutový dokument, který by přinesl mnohem silnější emoce a jeho vyznění by se vůbec nezměnilo...65% ()

DyingAngel

No čo si o tomto myslieť... Mnohé veci, ktoré tu Evan ukázala a povedala, sa dajú len ťažko predýchať. Či sa však dočká toho, po čom túži, je v dnešnom svete otázne... Myslím si tiež, že toto je skvelá ukážka toho, keď niekomu umenie prerastie cez hlavu a začne za túto nálepku skrývať všetky svoje deviácie. ()

Arkagas1989

Ne pro každého je jméno Evan Rachel Wood známé, ale v momentě, kdy uvidíte její obličej a projev Vám pár filmů naskočí. Mě okamžitě naskočila jako královna v True Blood. Málokdo ví, že tahle žena žila ve svém náctiletém věku (18-21) tři roky po boku Marilyna Mansona. Mladá holka a 38 letý umělec, který ji brutálně psychicky i fyzicky zneužíval. Když se řekne Marilyn Manson, asi je nám všem jasné, že po tom, co předváděl a předvádí tenhle člověk na show, není úplně psychicky v pohodě. Drogy, alkohol, sláva a moc udělají hodně. Ale nikdy Vám nedávají právo jakkoliv týrat někoho z Vašeho okolí.  Evan byla držena doma po výhružkami, bitá bičem SS, protože je původem Židovka, byl na ní spáchán krevní pakt, sledováno bylo celé její okolí. Nechyběly výhružky smrtí, bití, svazování, znásilňování, podávání omamných látek, odstřihnutí od rodiny atd.. Ta holka si prošla peklem. A po letech zjistila, že nebyla jediná a rozhodla se s tím něco udělat.  Nehledejte za tímhle podobnost s Johnym a Amber, na které bylo od prvního okamžiku znát, o co jí jde. Emoce Evan a její kroky jsou opravdové. Už to, že se za ni postavili lidé, kteří s Marilynem spolupracovali na turné a znají jeho chování.  Nakonec šla Evan s celým svým příběhem a popisy brutálního mučení na veřejnost i se jménem a osoba Marilyna Mansona je v šetření FBI.  Brian Warner, svým civilním jménem byl v dětství týrán, zneuříván a  už dle svého chování, zpráv, výhrůžek a proslovů trpí mnoha psychickými poruchami a měl by se léčit. Člověk, který prohlásí, že Hitler byl první pořádnej rocker, uznává nacismus a vyžívá se v utrpení by měl být pod dohledem.  Smutné je, že i přes tohle všechno je to umělec, který na sebe nabaluje masy svým vystupováním, hudbou a v neposlední řadě šokujícími show, kde jde mnohdy na podiu o prolévání krve a ukázání bolesti.  Tohle není metal, tohle je prostě šílenství ve své čisté formě.  Snadno se na to nekoukalo, ale vidět to je rozhodně dobré.  Moje hodnocení: 8/10 ()