Vyšetřovatelé zjišťují, jestli mohla společnost Boeing částečně zavinit dvě letecké katastrofy během pár měsíců tím, že jí šlo spíš o zisk než o bezpečnost. (Netflix)

TORTERAjirka

Dokument byl zachycen ze zajímavého úhlu, kdy se narozdíl od podobného dokumentu od PBS snaží zaměřit více na kulturu společnosti Boeing a dlouhodobý dopad jeho spojení se společností MC Donald Douglas. Upřímně mi přijde, že dokumentu chyběla lehce objektivita a spíše se jednalo o výpovědi ke ztrátě kultury, které ale vedly k nehodě pouze částečně. Samozřejmě je skvělé, že se do detailu rozebral souboj se společností Airbus, ale celé mi to přišlo takové slabší. Pokud by se více zaměřili na samotnou nehodu spojenou s výrobou 787, jako výše zmíněný dokument Frontline, bylo by to nejspíše objektivnější. ()

Likan7

Skvělý úvod. Pak mi ale přijde, že se to trochu změní v nekonečný špinění od bývalých zaměstnanců. Neříkám, pokud v minulosti bylo na halu 20 kvalitářů a teď je tam jeden, je něco špatně, sám dělám na kvalitě a máme podstav, ale tady je jedna a celkem jasná chyba. Faktem ale je, že snaha o rychlost a co nejmenší náklady se ani zdaleka netýkají jen leteckého průmyslu, tady to bohužel skončilo tím nejhorším možným způsobem. Jinak je to klasický dokument od Netflixu. Snaha o co nejdramatičtější zpracování, zaměření na pozůstalý a tím snaha o vyvolání emocí proti Boeingu. ()

klukluka

Není to špatný dokument, odsýpá, je komplexní a bylo mi sympatický, že si tu kritici poměrů ve společnosti Boeing nebrali žádné servítky. Já ale zpravidla na dokumentech oceňuji investigaci, což v tomto případě nebylo třeba. Tvůrcům stačilo opsat realitu, oslovit odborné novináře, kteří se zabývali tématem dvou krátce po sobě následujících havárií a onou pověstnou třešínkou na dortu se pro film stal přímý předseda vyšetřovací komise, který verbálně rozcupoval management Boeingu na milion malých kousíčků. Jestli před ním nepochopili, že mají na rukou krev, tak po jeho proslovu nepochybně ano. ()

L_A_D_A_S

Začne to výborně ale po půl hodině se celý dokument zvrhne v levičácky odborářskou agitku bývalých zaměstnanců, kteří vidí důvod chybného softwaru systému MCAS v propouštění a robotizaci z 90. let. Přesun centrály ze Seattlu do Chicaga fakt nemůže za to, že nějakej ajťák udělal chybu a druhej jí kryl. Airbus propouští a snižuje náklady úplně stejně jako Boeing. ()

elanius

(24/2022) / Znovu dokuNetflix a znovu trefa do čierneho. Dokument približuje dve tragédie lietadiel Boeing 737MAX z pohľadu technického, byrokratického a morálneho. Nevadili mi výpovede bývalých zamestnancov firmy, podľa mňa len dotvárali celkový obraz a ukázali ako morálne dokáže klesnúť jedna spoločnosť. Silné memento, ktoré snáď poslúži ako výstraha do budúcnosti. (7/10) ()