Koi senu futari

• Japonsko 恋せぬふたり (viac)

Sakuko nikdy neměla zájem o romantické vztahy. Žije ve společnosti, která romantické lásce přisuzuje mimořádnou důležitost a její nalezení dává každému jedinci za cíl. Zatímco sleduje, jak se všichni kolem ní párují, a čelí tlaku své rodiny, aby si také našla partnera a měla děti, Sakuko přemýšlí, co je s ní špatně. Díky internetovému blogu objeví pojmy aromantismus a asexualita, a zjistí, že ho píše jeden zelinář, se kterým se seznámila v supermarketu. S Takahašim se dohodnou, že spolu začnou bydlet a vytvoří rodinu, která nebude podléhat společenským konvencím, ale která jim poskytne pocit domova, bezpečí a přijetí. (Mikah)

Amalberga

Nádherný seriál, který jasně ukazuje, že romantická láska není všechno. Vůbec v západní kultuře je hrozně přeceňovaná a romantické filmy a seriály tomu moc nepomáhají. S aromantickými nebo asexuálními postavami se v západní kultuře moc nepotkáme. Japonský seriál mě mile překvapila OST je úžasný. Doufám, že v budoucnu vznikne více seriálů, co budou vyprávět příběhy lidí na asexuálním spektru. ()

Mikah

Tvůrci některých seriálů se rozhodli aroace postavy vymazat (Jughead!), protože o čem by seriál bez romantiky asi byl, že, ale tady z toho udělali hlavní téma. A povedlo se jim to skvěle. Hezky s těmito identitami publikum seznamují, podávají základní informace a ukazují, jak se takoví lidé můžou cítit a jakým problémům čelí. Tvůrci si dali opravdu záležet a museli si udělat dobrý průzkum. Najdeme tam hodně moudrosti a úvah nad tím, jak funguje společnost, rodina a vztahy. Na japonský seriál je tento hodně open-minded a mám z něj hroznou radost. ()

zdepapepa

Tento rok se zřejmě nese ve jménu kvalitní LGBTQ+ reprezentace. Jak si jinak vysvětlit tento seriál a předtím také Heartstoppera? Ovšem není reprezentace jako reprezentace. Zkusím svými osobními pocity (které určitě každý bude mít rozdílné) popsat, jak bych reprezentaci přál všem a jak bych ji zhruba hodnotil na místní (ČSFD) stupnici: odpad    - reprezentace žádná nebo reprezentace vymazaná (Jughead z Riverdale) *    - stereotypně špatná nebo špatně vyzkoumaná reprezentace, reprezentace mimo dílo bez náznaků, které by k ní vedly. **    - reprezentace je jednodílná záležitost, zde lze zařadit například jistý díl House (ten však dle mého názoru spadá i do 1-hvězdičkové kategorie vzhledem k tomu, jak to dopadlo) ***    - reprezentací je vedlejší postava, kde však není dost prostoru na hlubší zkoumání nebo jiné lidi, např. takto repre-coded byl Varys z Game of Thrones, Daryl Dixon z The Walking Dead nebo Isaac a Tori z již zmíněného Heartstoppera. ****    - reprezentací je vedlejší postava, ideálně i někdo další (aby ta postava nebyla tzv. "token"), dějové linky spojené s reprezentací. To je Todd z Bojacka Horsemana. *****    - reprezentací je hlavní postava a další lidé, dějové linky spojené s reprezentací, ale nemusí to být nutně jen o nich (což akorát přidává na komplexnosti postav). A Koisenu Futari spadá právě do oné pětihvězdičkové kategorie, alespoň co se aro-ace reprezentace týče. Rozhodně to však není jen pro aro-ace lidi. Oba ústřední hrdinové jsou sympaťáci, vedlejší postavy také, žánrově je to dramedy jak vyšitá, záběrově občas televizní, občas filmová, vždy se na ni však dobře kouká. ()