Vlk samotář a mládě: Námezdný zabiják

• Japonsko Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru (viac)

Legendární série podle komiksu Kazua Kaikeho. Intriky, zášť a závist způsobí, že Ogamiho rodina je vyvražděna a on sám se vydává pouze s malým synkem cestou pomsty a života námezdného zabijáka. (oficiálny text distribútora)

Brejlil

Nevím, je-li to obecná fascinace cizí kulturou nebo co, ale japonské samurajské filmy (ty lepší) mně překvapují kombinací esteticky předváděného krveprolévání s důrazem na čest a velmi ritualizované chování. Obojího si v tomto filmu užijete. Zajímavé jsou některé kompozice záběru, citově působící scény (malý chlapec si má vybrat mezi míčem a mečem) a také práce se zvukem. V mnoha scénách není slyšet nic z toho, co bychom čekali (šumění deště, kroky), důraz je kladen na dialogy a svištění a údery zbraní. Není to veledílo, protože psychologie není příliš propracovaná a vizuální stránka občas vítězí nad vším ostatním, jako seznámení s tímto specificky japonským žánrem ovšem doporučuji. ()

KOZLIK

Perfektní ůvod do šestice dílů o půtování námezdného samuraje a jeho synka v kočárku alias loď, sáně, obrněný vůz a kulomet v jednom. Parádní podivaná plná krásných krvavých scén. Vztah otce a syna je ůžasný. Doporučuji vidět všechny díly, je to zážitek, moc jsem se bavil. ()

Tomihiro

Tomisaburo Wakayama ve své životní roli! Ogami Ittó, ronin putující za pomstou se svým tříletým synem, nechávaje za sebou jezera krve a hory uťatých končetin. Parádní převedení mangy na filmové plátno, jejíž komiksové panely byly použity jako storyboard pro filmovou sérii. Kultovní chanbara! ()

GOREGASM

Dvojka sice byla o dva fousy lepší a neptejte se mě, proč jsem jí viděl první, přesto je první díl této samurajské ságy, vynikajícím otevírákem příběhu pomsty charismatického samuraje, Ogamiho, a jeho malého na divoko střihnutého synátora. Svým minimalistickým a zároveň atmosféricky napínavým zpracováním člověku neznalému, co ho čeká, vyrazí dech a to ani nemusí sekat samurajským mečem s elegancí a soustředěním, které do těch několika krvavých baletů báječně zapadá. Samurajský kodex je z toho cítit na míle daleko, stejně jako feeling samurajských filmů, které jsou pocitově jedinečné a neopakovatelné. A Lone Wolf and Cub stojí v jejich žebříčku na špici. 85% ()

diodoros

Skvelá a verná adaptácia výbornej mangy. Hudba je zaujímavá, kostýmy, výprava a kamera perfektne vyobrazujú danú dobu, ústredná dvojica je zahraná majstrovsky. Príbeh je jednak verný predlohe a zároveň je spracovaný pútavo, nenudí a presne zobrazuje krutosť panujúcu za časov obdobia Edo - od vrchných šľachtických vrstiev až po sedliakov a spodinu. Súboje sú dynamické, extrémne krvavé a brutálne (a samozrejme prehnané), vrcholom filmu je záverečná bitka, ktorej pánom je samozrejme hlavný hrdina, ktorého Wakajama jednak výborne zahral a ešte lepšie zvládol bojové scény, - so zbraňami zaobchádza majstrovsky. Napriek tomu to na 5* nie je a to z dvoch dôvodov - prvým je miestami slabé technické spracovanie, najmä zvuk - niektoré scény sú skoro bez zvuku na pozadí a vyzerajú pomaly ako nemý film. Druhým je stvárnenie úhlavného nepriateľa, ktorý nevyzerá ako šedá eminencia stojaca v tieni a ťahajúca za nitky, ale skôr ako starec po porážke - a to hlasom aj celým hereckým výkonom (+ niekoľko okatých hereckých výkonov ostatných hercov filmu tiež nepomáha). Napriek týmto malým detailom sú to silné 4* a film sám o sebe je výborným úvodom do série. ()

darthvader77

Tenhle film mi doporučil kamarád, jenž stejně jako já projevuje velký zájem o japonskou kinematografii a stejně jako já ho fascinují samurajové. Úvod, kdy je odsouzen spáchat seppuku pětiletý klučina, asistuje mu nekompromisní oficiální sekundant Ogami Ittó. Hned z celého příběhu jsem poznal, že předlohou byla manga, protože je to na motivaci hlavního hrdiny, soubojích a stylizaci vidět, tudíž pro člověk jako jsem já, který mangu miluje jenom dobře. Celkově příběh mě opravdu nadchnul, akční scény jsou neobyčejně nápadité(kočárek :D) a hlavní hrdiny sympaťák, takže se určitě pustím i do dalších dílů. ()

jkpj22

Jednoho času jsem samuraji žil, mám doma katanu (všechny tři, i tu nejmenší na harakiri) a tohle dodnes považuji za jeden z nejlepších samurajských filmů. Obrovský respekt. ()

barbiteq

Ogami Itto je jen další mírumilovný taťulda, co se vydal poděkovat sousedovi za odstřižení paranoidní stíhačky. A je dost, že malého taky někam vyvez. Film se zdá být klidný, sem tam prolítne přes cestu brouček a jindy pomatená Japonka, co Vám nakojí dítě, džing džang, žejo. Ještě aby ne, když se nám Ogami pod vlivem lázeňských výparů a mykóz přisál na místní Mařenu. Slaměného vdovce po japonsku hodnotím bezesporu kladně. ()

Nobunaga

Velice šokantní a velice krvavý úvod do exploatační sextalogie Kozure Ôkami alias Lone Wolf and Cub. Série natolik kultovní, že jí neodolaly ani Beatrix Kiddo a malá BB v závěru Kill Bill a která se dočkala celovečerního US-sestřihu pod názvem Shogun Assassin, i celovečerního remaku s Tatsujou Nakadajem v 90. letech. Je to hodně umělo-krvavé (aha to už jsem říkal) a hodně béčkové, ale takové už fimy tohoto žánru jsou. **** ()