Arctic Void

V mrazivej Arktíde sa výletníci plavia mrazivými vodami, keď záhadne takmer všetci zmiznú z turistickej lode a ostanú len traja. Pre nich sa tak pobyt na lodi stáva plným strachu, paranoje a podozrievania, čo ich poznačuje mentálne aj fyzicky, až kým sa neobjaví temná pravda. (Arsenal83)

JASON_X

Děj filmu se odehrává na Špicberkách, což je taky jeho největší (a asi i jedinou) devizou. Chtěl jsem se tam... CHCI se tam jednou podívat, takže jsem si báječně užíval nádherné polární scenérie a úžasný sovětský skanzen Pyramida, opuštěné ruské hornické městečko, oblíbený to cíl turistů. Ale představa několikadenního treku natěžko arktickou pustinou, jehož součástí je i neustálé hlídání si zadku před ledními medvědy (kvér vyfasujete), se mojí družce příliš nezamlouvá, takže nevím nevím, jak to s tou mojí návštěvou Špicberků nakonec dopadne. Jo a ten film... No stručně řečeno je to levná, scénáristicky těžce nedotažená/odfláknutá ptákovina (když nevím, jak film vypointovat, tak udělám otevřený konec, že jo). Ale jak říkám, exteriéry a později i interiéry stojí fakt za to. ()

faraoon odpad!

Amíci otestovali sonickou zbraň na dosud existující skanzen ruské hornické osady Pyramida na Špicberkách s následkem odparu návštěvníků této turistické atrakce. Odpařit by se měl však spravedlivě režisér Darren Mann za to, že nás touto dementní zbytečností připravil o hodinu a půl filmového života, který jsme mohli věnovat smysluplnější projekci. ()

MickeyStuma

Arktická prázdnota, jak zní v českém překladu název tohoto nízkorozpočtového nezávislého snímku, je v rámci prostředí a atmosféry doslovná. Oblast v norských horách coby pozůstatek ze sovětské éry a nikde ani noha. Kapánek to připomíná podobné etudy z oblasti Černobylu. V tomto filmu jde však o zcela něco jiného. Dějová linka je ale známá a poměrně jednoduchá. Prostě nějací výletníci plují norských vodách a kochají se daném prostředí, když jednoho dne všichni zmizí. Zůstanou pouze tři chlapíci a později se samozřejmě dozvíme proč. Každopádně hned na začátku se projevuje prostřednictvím podivností na zvířatech mysteriózní atmosféra. Existenční krize, paranoia, šílenství, klaustrofobie. Jeden z nich náhle onemocní a nikdo neví proč. Zavládne pocit zmatení a naprosté beznaděje. Jsou tři sami v nějakém postsovětské městečku a snaží se řešit co dál. Příběh je hodně minimalistický, ale co také v takovém prostředí vymýšlet za zbytečnosti. A tak je snaha udržovat napětí, což se vcelku jí daří. I když, tedy především prostředním soundtracku. Krásné scenérie norských zasněžených hor ale z toho dělají vizuální zážitek. Námět vyznívá jako takový pozůstatek z dob studené války, který se obzvlášť v padesátých letech hodně používal v nízkorozpočtových produkcích. Tady je výprava kouzelná a dodává vše na věrném efektu. Snímek je tedy poměrně skromný, ale atmosféricky je xenofobie vygradovaná do maxima. Režisérovi Darrenu Mannovi se z minima podařilo udělat hodně, a to naprosto bez vizuálních efektů. Pokud pomineme kratinké CGI scény se zvířaty. Je to film, který ukazuje, že i nezávislý nízkorozpočtový film i v oblasti hororového žánru má své kouzlo a tím i své nezastupitelné místo. ()

Omnibus

Pustina ledová, zábava jalová.“ V Bermudském trojúhelníku se beze stopy ztrácí lodě, v záhadném Pomohelníku mizí hodnocení i komentáře a ve Špicberském kosočtverci zmizela zábava a napětí. LODNÍ OKÉNKO: [][] Co zaujalo? Ϡ Že přerostlý viking ví, jak chutná lidské maso. Ϡ Jak na lodi všichni zmizeli než bys řekl mrož a zbylí tři mamlasové pak na liduprázdnou palubu čuměli jak eskymák do prázdné ledničky. Ϡ Olezlý lední medvěd, pokrytý stařeckými skvrnami. Vztyčí se kodiak na zadní a bude mít tři metry? A zabručí mi? Hm, nezabručel. Jen se odpotácel za nejbližší hromadu ker, zřejmě chcípnout. [][] Nic dalšího dramatického se už ve filmu nedělo. Tři pučmidráti trestuhodně plýtvali zajímavou přírodní lokací i doslova pyramidálním ruským městem duchů, mrcasili se odnikud nikam, chlastali a místo snahy o záchranu pindali o jakýchsi osobních traumatech, zatímco znuděným divákům zbůhdarma mrzly zadky. Finále podivně uťato. „Rejžo, v kameře došel film, balíme. ()

oveckaoa

20 lidí se plaví na lodi někde v Špicbercích něco se tam stane (nic neukážou) a zůstanou jen 3  a ti se snaží přežít. Pokud čekáte něco zajímavého zklamu Vás  ve  většině filmu chodí po vylidněných místech a kecají herci jsou taky příšerní o dialozích škoda mluvit jeden tam umírá  řeší , že něco postavili asi Amiši (Jak by to asi udělali a proč by tam byli? To je jak říct, že pyramidy v Egyptě postavily husité). Jediná zajímavá scéna je jak mrož zabíjí své mladé jinak nic ještě je tam pták bez očí, ale to nedává smysl ani .  Pointa filmu je jaká, že jednoho zastřelí a druhý  tam zkysne nebo ho zastřelí taky asi?  20 procent za důvod proč  se to děje ztráta času. ()

• Po záverečných titulkoch nasleduje ešte krátka scéna. (ad0lph)
  • Film bol natočený za 16 dní na Svalbarde v Nórsku. (Arsenal83)