Vraždy v Midsomeri

• Česko Vraždy v Midsomeru (viac)
TV spot
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (1997–2023), 217 h (Minutáž: 88–120 min)

Predloha:

Caroline Graham (kniha)

John Nettles, Jason Hughes, Daniel Casey, Jane Wymark, Rowena Cooper, Phyllida Law, Nick Moran, Emily Mortimer, Laura Howard, Julian Glover, Trudie Styler (viac)

Recenzie používateľa Cimr k tomuto seriálu (8)

Vraždy v Midsomeri (1997)

Klenot mezi seriály na komerčních televizích. Doklad toho, že se dá natočit inteligentní detektivní seriál s napínavou, mrazivou až morbidní atmosférou. Detektivka je prostě výtvor anglosaský a nikdo jiný by se o ni neměl pokoušet (no dobrá, možná ještě seveřani). Pro všechny zanícené anglofily jako jsem já takřka povinnost. Na rozdíl od připitomělých, především německých seriálů, kde je dějová osnova pořád stejná (najde se tělo, tři čtvrtě hodiny se detektiv bez jakékoli logiky honí za zločincem, je v ohrožení života, jako zázrakem přežije, padouch je dopaden), jsou anglické seriály, a Midsomer především, promyšlené do posledního detailu, někdy smutné, někdy černohumorné, ale vždy temné a napínavé. Člověk musí dávat po celou dobu dobrý pozor, aby všechno pochytil. A tak to má ve správné detektivce být. ,,Cítíte to mrazení? V Midsomeru se bude vraždit..." ()

Smrt darebáka (1998) (S01E03)

Pokud něco na britských detektivkách s Agathou Christie a Midsomerem v čele zbožňuji, pak to, jak se postupně střípek po střípku dopátráváme pravdy. Na konci se z úryvků rozhovorů a jiných zdánlivě nedůležitých detailů poskládá, jak to celé bylo. V tomto směru ovšem tenhle díl selhal a považuji ho za nejslabší z prvních sérií. První vražda hned před titulky se tak nějak přejde, celou dobu se neřeší a když se nakonec po hodině a půl vytáhne, divák už na ni zapomněl. Vyřešení je zmatené, hrozně uspěchané, prostě se řekne "byl to ten a ten, proto a proto", žádná gradace, žádné dovysvětlování. Abych to pochopil, musel jsem si díl znovu proklikat a ještě si přečíst anglické recenze. O to větší škoda, že se odehrává v mém oblíbeném divadelním prostředí a že vražda je tak epická (záměna falešné břitvy za skutečnou). Nebo to je možná právě dobře - aspoň je na co koukat, když zápletka tentokrát nestojí za moc. ()

Věrnost až za hrob (1998) (S01E04)

Tento díl zpočátku působí jako jeden z těch slabších. Spousta postav, žádná extra atmosféra, žádná vražda, jen nezáživné vytunelování jakéhosi mlýna... Postupem času se ale dočkáme únosu, autonehody, vraždy, týrání žen, pěstování drog, vydírání, lesbiček a jednoho překvapivě silného příběhu o lásce, která trvá (téměř) až za hrob. Svět je zase v pořádku. ()

Škrtičův les (1999) (S02E02)

Můj oblíbený díl, téměř na hranici hororu. Atmosféra "škrtičova lesa", v němž už o život přišly čtyři mladé ženy, podpořená kvílivými pazvuky tereminu, je vskutku mrazivá. Vyřešení překvapivé. Plný počet nedávám jen kvůli tomu, že se na přízračnou atmosféru lesa podle mě dalo ještě trochu víc zatlačit, o kousek víc ji "prodat". Na poměry TV kriminálek ovšem velmi nadprůměrné. 4,5* ()

Hlas krve (1999) (S02E04)

Do poklidné britské vesničky přijede parta kočovníků a nenáviděný místní usedlík zavolá kámoše z armády, aby proti nim zasáhli...? Poněkud bizarní díl. Výchozí zápletka by ovšem tolik nevadila - zástup vandráků aspoň znamená spoustu záběrů na přírodu, jak to my diváci Midsomeru máme rádi. Navíc podbarvených zábavnou irsko-romskou kytarovou variací na ústřední melodii. Problém ale je, že tu tvůrci honí příliš mnoho zajíců. Mám rád ty díly, kdy přehledně postupujeme spolu s inspektorem Barnabym krůček po krůčku a na konci se všechno důmyslně poskládá. Tady jsem už v půlce nevěděl, kdo koho kdy zajel autem, kdo koho znásilňoval či neznásilňoval, kdo je čí žena (motiv výměny manželek - proč vlastně?) a kdo čí dcera, kdo má s kým poměr, ani jakou to má souvislost s případem. Postav je tu tentokrát opravdu přehršel a do toho se navíc motá tlupa tuláků, jejichž význam pro příběh mi byl upřímně taky trochu nejasný. Třešničkou na dortu je vyřešení druhé vraždy, které vypadá asi takhle: "Byl jsem to já. Přišel jsem za ním, poprali jsme se a on opadl a umřel." Konec. Je to pořád dobrý díl, hlavně pokud se chcete podívat na pěkné obrázky, ale Midsomer umí lépe. ()

Záhadná úmrtí (2000) (S03E02)

Netradiční díl. Šéfinspektor Barnaby má dovolenou, tak jezdí za tetičkou do domu s pečovatelskou službou, kde v poslední době došlo k sérii podivných událostí - od ztracených hodinek, přes nevyjasněná úmrtí klientů, po nečekaně agresivní noční návštěvníky... Neprobíhá tedy tradiční vyšetřování od bodu A do bodu B, jak jsme z Midsomeru zvyklí, vše se spíš cyklí a řetězí a ještě pár minut před koncem je trochu nepřehledné, po čem se vlastně pátrá. Po čistě detektivní stránce tedy možná slabší díl, ale atmosférou naopak jeden z těch skvostných. Strašidelný dům, v němž jsou uvězněni bezbranní senioři, ploužící se po chodbách a hledící z okna na tajemné postavy blížící se zahradou, zkrátka funguje. Tentokrát v detektivce není zas tak důležité, kdo je vrah. Jde spíš o žánrové přemítání nad tím, jak se smiřujeme se stárnutím, se šílenstvím, s bolestí, s bezmocí... Díl na komerční seriál překvapivě dojemný, až depresivní. ()

Hlasy ze záhrobí (2000) (S03E04)

Recenze obsahuje SPOILERY! Manželka má pocit, že k ní v jistém polorozpadlém britském sídle mluví duch mrtvého manžela. Obraz je rozřezaný, padají busty, samo od sebe začne hořet… Vypadá to na velmi slušný díl s hutnou atmosférou, ale bohužel, rozřešení mi tentokrát připadá trochu cheap (osoba, co se o manželku stará, se ji snaží přivést k šílenství, aby mohla dědit, de facto první, co vás napadne). Ano, máme tady ještě druhý případ, ale tam je zase pachatel známý hned od chvíle vraždy. Na konci tedy nedochází k tradičnímu překvapivému odhalení vraha, co se zrovna pokouší zbavit života posledního svědka, jak to máme rádi. Oba pachatelé sedí ve vazbě a Barnaby mezi nimi běhá a nutí je, aby se přiznali. Tento díl mi zkrátka přišel nedotažený dramaturgicky - už jen to, že jednu z dějových linek tvoří náhle odnikud se vynořivší přítel dcery Barnabyho, co se motá během vyšetřování, protože chce jako herec načerpat inspiraci pro roli. Jeho linka není ukončená nebo vůbec jakkoli pojatá. Myslel jsem, že třeba on bude tím, kdo nějakou nevinnou poznámkou šéfinspektora navede na správnou stopu, ale nestalo se. A vlastně se ani nedozvíme, zda roli dostal, byl v ní úspěšný, neúspěšný nebo co? A konečně mi nesedí ani to, jakým způsobem Barnaby k řešení dospěje (náhodou vidí makrelu v tašce jisté dámy, které pomáhá s nákupem). Atmosféra slušná, ale MM umějí líp. Důmyslněji. ()

Mrtvola ve studni (2001) (S04E04)

Umně vystavěná zápletka, počet postav tak akorát, abyste museli dávat dobrý pozor, ale na konci všechno pochytili a vše do sebe zapadlo. Tedy takový lepší průměr televizní detektivky. Ale osobně na Midsomeru zbožňuji především mysteriózní až makabrózní prostředí - škrtičův les, strašidelnou vilu, divadlo, kde je namísto falešné břitvy použita skutečná, takže si herec při výstupu podřízne krk... V tomto ohledu se jedná o slabší díl, který nevyvolá takový ten děsivý pocit - dávejte si pozor, Midsomerem se plíží šílený vrah. A rozřešení, ač logické, mi přijde takové zčista jasna. Připadá mi, že to vlastně mohl spáchat kdokoli a tvůrci se prostě zrovna rozhodli pro tyhle. Kde jsou důkazy, inspektore Barnaby? ()