Na ostrově Malorca žijí špinaví a groteskně hrůzostrašní lidé. K jejím břehům připlouvají poslové civilizovaného světa v pobobě arcibiskupů. Ti nacházejí původní obyvatele v rozkladu - doslova fyzickém. Dobyvatelé se sami nazvou Malorčany a guvernér položí základní kámen nového věku. Jeho zahajovací projev však přeruší milostné výkřiky. Muž a žena se v objetí válejí v blátě, lhostejni k davu, což je první signál ke vzpouře proti císařskému Římu... Zlatý věk použil Buňuel k tomu, aby demystifikoval všechny základní články pořádku a práva - církev, rodinu, armádu, policii - a zařadil se tak k nejkontroverznějším režisérům světové kinematografie. (caligari)

Real Tom Hardy

Pri hľadaní odpovedí na rôzne obskúrne a nekonvenčné otázky na filmových subredditoch bývalo pomerne frekventovane skloňované meno Luis Buñuel. Jeho krátkometrážnu prvotinu Andalúzsky pes o rozrezanom oku som nevidel & ani sa nechystám. Zlatý vek bol však na neodolanie. Keď som sa raz pýtal, či počas fungovania Haysovho produkčného kódexu (1930-1968) býval v Hollywoode režisér, ktorý do svojich diel pretavoval svoje fetiše à la Tarantino, odpovede sa našli dve – #1 Jasné nie. Bolo mi pekne vysvetlené, že štúdiový systém v tom čase znamenal aj niečo ďalšie – že režisér v podstate (poväčšine) nebol predĺženou rukou svojej vlastnej kreatívnej vízie, ale práve tej štúdiovej. Inými slovami rejža dával dokopy to, čo chcela hlava štúdia a/alebo producenti, čo bolo mimo iného ukázané napríklad aj vo vynikajúcom filme Vopred vinní na čele s Robertom De Nirom, kde hral aj Marty Scorsese a viac ako len krátke cameo, ktorý má na tejto prihriatej databáze len zasrané dve stovky hodnotení, ale to už je na inú debatu. Pre odpoveď na všeobecnejšiu verziu tejto otázky dobre poslúžil aj dokument Skin, ktorý vyššie uvedené potvrdzuje. Hoci tam bol napr. ako fetišista Tarantinovho razenia spomínaný legendárny Cecil B. DeMille, no materiály na podloženie tam neboli žiadne, čo len ďalej dosvedčuje. Vec sa ale mala inak v európskych krajinách, kde kódex nič neznamenal a nahota na filmovom páse nebývala až tak raritná. S tým súvisí odpoveď #2. L'Age d'Or. Meno filmu, ktoré sa v opytovacom vlákne objavovalo v každej druhej odpovedi. Okrem veľkej tonáže absurdnosti a úchylnosti naprieč sexuálnym spektrom snímka konkrétne na foot fetishism neodkazovala len implicitne, ale aj explicitne, a to rovno scénou, kde sa istá mladá pani (a pán) veľmi vzrušene a uprene díva na nohy veľkej bielej mramorovej sochy, aby nakoniec začala olizovať jej prsty. Čo je len špičkou ľadovca zo všetkých ponúknutých scén. Je pravda, že o fr. surrealizme vo filme viem hovno, že o Buñuelovi som vtedy počul prvýkrát a tiež, že nemám hlbšie znalosti francúzskej kinematografie na to, aby som s určitosťou (nie domýšľaním) mohol povedať, že Age of Gold bol na tú dobu príliš. Rád si ale v tomto prípade domyslím – film bol v 30. rokoch minulého storočia rozhodne príliš a dokázal šokovať. Zároveň však s mnohými dnešnými divákmi prakticky nemusí vôbec pohnúť. Nuž, časy sa zmenili. Čo sa ale nezmenilo je skutočnosť, že pozerať viackrát takýto film len kvôli jednej scéne so sochou je pekná blbosť... (9.11.2021) (24.12.2021) ()

tomtomtoma

Zlatý věk je nihilistická masturbace filmařského anarchisty Luise Buñuela. Zlatý věk je avantgardní vzdor společenským poměrům a stavu morálky. Obřadně uctívané hodnoty a jistoty životy jsou pod ostrou palbou výkalů i nekompromisních tahů provokativních metafor. Symbol vládne obrazu bez masky přetvářky, chtíč tělesnosti je všudypřítomný, sofistika pojmu dostává ve svém znevážení skutečnou barvu a k vážené ctihodnosti se nikdo nesklání se soucitem a vlídným slůvkem útěchy. Zlatý věk má svůj historický význam umělcova vztyčeného prostředníčku společnosti a v exhibicionistickém vzrušení a s masochistickým očekáváním erekce kritizuje, střílí a uráží. Bez studu a bez postranních úmyslů, jen z touhy po vyhranění se. Buñuel svůj surrealistický testament bere jako jedinečnou příležitost k rozpoutání bouře společenského skandálu a rozhazuje vůkol svoji poetiku násilí, touhy, sexuality, zneužívání a pokrytectví do bizarních rozměrů domýšlivě provokujících obrazových stylizací. Hlavním živoucím prostředkem nihilistického dráždění je Gaston Modot v pudech násilí a chtíče. Hlavním ženským prostředkem avantgardní romance je urozená Lya Lys. Z dalších střípků je nutné zmínit nového guvernéra (Josep Llorens Artigas), dívčiny rodiče a hostitele večírku markýze X (Bonaventura Ibáñez) a markýzu X (Germaine Noizet), pokojskou (Caridad de Laberdesque) a smyslně oddanou ikonu Ježíše vévodu Blangis (Lionel Salem). Zlatý věk se nerouhá, ani neznesvěcuje. Pouze se v záchvěvu agresivní přítomnosti násilí zahledí do dáli a burácejícím hlasem živelné pohromy a oslňující září odvážného mládí nelítostně pranýřuje morální stav společnosti v touze po úniku z úpadku. Je to jedinečný nihilistický hymnus existencialismu! ()

swamp

L'Âge d'or dle mého názoru nedosahuje kvalit předchozího Un Chien andalou. Luis Buñuel je extravagant surrealismu, o tom žádná.. jednotlivé "pochroumané" (na duši i na těle) scény jsou odzbrojující, šokující (nedokážu si představit jejich dopad na společnost ve třicátých letech), nesmysluplné a nemorální - nic z toho mi nevadí. Asi bych ocenil kratší stopáž (cca 40 minut), čímž by byl děj zhutněn a dostal by tak možná ještě šílenější patinu. ()

Radko

„Škorpión patrí medzi článkonožce, žije zväčša pod kameňmi“ – je prvý titulok povestného filmu. Ležal v archíve takmer 50 rokov, zakázaný (a neskôr z rozhodnutia producentov odstavený od distribúcie) nedlho po premiére, na základe tvrdého ataku fašizoidných skupín, aby bol na kinematografické svetlo božie vypustený v roku 1979. Je zaujímavé, že dôvody Ligy vlastencov a Protižidovskej ligy pre zákaz filmu udržali film pred zrakmi verejnosti tak dlho (žeby súvislosť medzi protifilmovými útokmi odkazujúcimi na komunistické, protináboženské a protiburžoázne zameranie filmu a aristokratickým pôvodom bohatého producenta Vicomta de Noailles, ktorý takmer do smrti odmietal film uvoľniť do bežnej distribúcie ?). Priaznivci uvedených líg pri jednom z premietaní rozrezali pri vchode do kina vystavené originály obrazov Salvadora Dalího, Maxa Ernsta, Mana Raya, Joana Miróa a Yvesa Tanguyho, čo je typické pre ľudí podobného zmýšľania. Vedomý atak na všetko, čo dostáva človeka do postavenia voľne pohodenej bábky, za ktorú rovnomerne ťahajú, bez ohľadu na bábku samotnú, podľa momentálnych záujmov inštitúcie cirkevné, mocenské, finančné zasiahol „ublíženým“ priamo na solar a vyvolal možno aj niečo viac, než zamýšľanú ostrú reakciu (ktorá sa napriek zámeru pri Andalúzskom psovi nepodarila). Všeobecne zrejme vadí, že popri chvíľkovom uvoľnení spod spoločenského tlaku sa publiku môžu zároveň otvoriť oči netradičným podaním. Absurdita (lízanie sochy, krava v posteli, kameň na hlave), ostrý výsmech cirkvi a inštitúcií (defenestrácia biskupa, narušenie slávnosti milencami), humor a popretie platných pravidiel dominujú. Dalího prínos ustúpil v tomto prípade do úzadia vďaka vzájomnej roztržke pri tvorbe scenára a prejavuje sa len v zopár výtvarných motívoch (najnápadnejšie asi pri scéne so žirafou). Slobodné dielo, skladajúce sa z viacerých nesúvisiacich epizód. Dej je zhruba takýto: dokument so škorpiónmi prechádza do scény skupiny schátraných lúpežníkov aby sa voľne preľnul do svojráznej interpretácie založenia večného mesta Rím na mieste kostrových pozostatkov cirkevných hodnostárov, slávnosť vyruší divoko sa objímajúca dvojica v blate, pričom muža zatkne dvojica policajtov, osudy milencov neskôr sledujeme v zdvojených scénach spoločného zdieľania napriek oddeleniu páru, jednak v prostredí aristokratického plesu, v závere opúšťa zámok štvorica sexuálnych zvrhlíkov, dovtedy vo filme nevystupujúca, pričom hlavný nápadne pripomína Ježiša. Hlavnú dejovú líniu v tejto spleti tvorí okolím odopieraná láska muža k žene. Dôležité sú tiež jednotlivosti, priliehavá hudba a celková nálada jedného z prvých zvukových filmov. Podrobnejší opis nemá zmysel, treba vidieť. Motív opakovanej nenaplnenosti túžob v rôznych variáciách sa v Buňuelových filmoch opakoval aj neskôr, rovnako ako svojrázny humor, náhle zvraty, streľba, ignorácia zjavného násilia, ktoré sa priamo netýka, neprimeraný dôraz na nepodstatné osobné ublíženia a záujem o svet ľudí stojacich mimo konvencie spoločenské a sociálne. Zlatým vekom si tento skvelý režisér vytýčil niektoré neskôr rozvíjané postupy vo filmoch točených o 30 rokov neskôr. () (menej) (viac)

honajz2

Zpočátku vývin světa, vyšší druh porazí menší (myš sežere štíra, pak se objeví lidé - evidentně neandrtálci - které pak strhne plavba plná "civilizovaných" lidí, která obsadí jejich území a prožívá zde "zlatý věk" (btw, ten název je schválně ironický). Jenže i tahle "vyspělá" společnost má své obrovské chyby a postupně se ukazuje, jak moc morbidní a zvrhlá ve skutečnosti je, tudíž se o skutečně vyspělé společnosti mluvit nedá. Všechny jejich hříchy postupně vedou ke svému konci, aby pak na konci přišel Ježíš a vykoupil společnost z hříchů. A tak nějak jsem to celé pochopil a evidentně tohle chtěl Buñuel svým Zlatým věkem ukázat. Ruku do ohně za to nedám, přece jenom, nejsem on, ale myslím si to. Je zde hodně podivných, ujetých obrazů (odkopnutí psa, kráva na honosné posteli v ještě honosnějším paláci, zabití dítěte a následná radost z toho...) a kdyby to nebylo natočené v roce 1930, ale někdy později, věřím, že by to celé bylo explicitnější. Zajímavý je i styl, jakým je to natočené - většinu času to působí jako němý film, ale občas se tady i mluví. Každopádně i když všechna ta bizarnost je zajímavá a něco do sebe má, celkově mě film kromě začátku a konce zrovna nechytl. 3* ()

• Manželka hlavního sponzora filmu, Vikomtka Marie Laura De Noailles byla údajně přímým potomkem Markýze de Sade, jehož dílem 120 dní Sodomy se Buňuel s Dalím inspirovali. (JayZak)
  • Film začína dokumentem o škorpiónech, který byl natočený již v roce 1912. Buñuel k němu pouze dodal komentář. (formelin)
  • Část filmu je inspirovaná novelou markýze de Sade "120 dnů Sodomy". (Hwaelos)