Problém tří těles

• USA 3 Body Problem (viac)

cerdax2

Netusim, co tu hodnoti kolegove, ale po sedmi a pul hodine jste o par postav bohatsi, ale nevite o moc nic vic nez na zacatku, jen mate podivne tuseni ze tvurci na Vas chystaji prinejmensim dve dalsi sezony. Postavy se nechovaji prilis logicky a kdyz dojde k nejake zvlastni udalosti, nedozvite se vetsinou proc. 50% ()

Parabot

Adaptace Problému 3 těles mě vlastně překvapila. Čekal jsem, že bude horší. 2 showrunneři, kteří mají na kontě několik zajímavých scénářů (resp. pouze jeden z nich) a kteří se posledních deset let věnovali dráčkům a jiným fantasy infantilním prvkům se rozhodli, že zfilmují hard sci-fi knihu. A ne ledajakou. Naprosto skvělou, originální, ojedinělou. Vždyť co se může pokazit? Svébytné prostředí totalitní Číny vyměnili za multikulturní Londýn plný lidiček různých ras, genderů a orientací. Jak jinak. Co na tom, že část děje ztrácí díky této výměně sevřenou strukturu nebo i přestává dávat smysl? Chápu, že když někdo točí tak finančně náročný projekt, chce, aby se dostal mezi co nejvíce lidí. Tedy třeba i průměrní uživatelé TikToku. A tak z hard sci-fi udělali méně hard sci-fi a tím pádem děj dává ještě menší smysl. Seriál se jmenuje Problém tří těles. Co jste se dozvěděli o pohybu oněch tří těles? Veškerá nebeská mechanika odbyta několika větami. Anebo, co vlastně víte o oněch tajuplných sofonech? Jak dělaly ty psychedelické věci s oblohou? Asi kouzlo Rudé čarodějnice. Proč se Trisolarané tak zajímali o nanotechnologie? Benioff a Weiss asi nechtěli moc zabrušovat do problematiky dimenzí, zřejmě proto že vědecký popis by zmátl fanoušky Spidermana, kteří mají jasno. Jedna dimenze, jeden herec. Ano. Tak to je. Tvůrci prostě ty nejzajímavější pasáže knihy úplně vypustili a doplnili, klasickou vztahovou telenovelou kompatibilní s ideologií 2 a 3 dekády 21. století. Naštěstí hlavní dějovou linku tak nějak zpatlali, byť má v sobě díry větší než Sagittarius A. Not great, not terrible. ()

JasonV

Nie je to žiadna tragédia, ale adaptácia slávneho románu mohla dopadnúť predsa len o niečo lepšie. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že to natočila umelá inteligencia, ktorej proste dali knihu a povedali aby urobila osem dielny seriál. V dobe bezmyšlienkovych výplachov je však aj takto natočené vedecké intelektuálne scifi príjemným osviežením. Teším sa na druhú sériu. ()

vdv

Jako někdo kdo četl předlohu, jsem tímto zpracováním zklamán. Z knihy si seriál bere jen pár námětů. Děj seriálu je natolik osekaný, že mi místy dával smysl jen proto, že jsem znal předlohu. Čínský seriál (výrazně delší) zpracovává děj knihy mnohem věrněji. Pro nečtenáře průměrná sci-fi se zajímavým námětem. Těm kdo četli předlohu doporučuji raději čínské zpracování. ()

elpin

Složité mysteriózní sci-fi není pro každého. Díky knihám je příběh opravdu promyšlený a stojí za to, ale musí se vám chtít u toho přemýšlet. Nízké hodnocení zde i ve světě si vysvětluju tím, že mají lidé raději jednodušší snímky, což je škoda, ale je to zkrátka tak. Plus k tomu ještě fanoušci knih, kteří budou dycky remcat. Neznám fanouška jakékoli knižní předlohy kterému by se líbilo její filmové zpracování... ()

hwnd

Přiznám se, že patřím do té menší skupiny, které se předloha nelíbila, konkrétně mi (kromě přemíry postav, které se ještě ke všemu jmenují čínsky - tedy stejně a nezapamatovatelně) vadila hromada logických nesmyslů.  Seriál jsem si pustil čistě sebemrskačsky a poháněn zvědavostí, jestli tomu třeba nedají hlavu a patu a alespoň nevysvětlí ty nejpalčivější blbosti. A bohužel, pro mě žádná změna a pořád nevím, jak emzáci zvládají co zvládají (odpočty na sítnici apod.), proč to vůbec dělají. Otázky kolem hry jsou stále stejné a pořád nevím, kdo ji naprogramoval a kde je její hardware velikosti Měsíce, nepředpokládám, že by sem ty virtuální cool helmy a servery dotlačili emzáci na sofonech. A největší očekávání byl lidskej počítač (při max taktu 1Hz prakticky nulový výpočetní výkon, který vteřinu výpočtu čipu za padesát korun neudělá ani po třech dnech, což už zase z principu logických jednotek počítače - lidí - asi nejde) a rozbalování a následné samozabalování protonu a tam seriál nezklamal a úroveň debility zachoval. Jako hele, víme, že to řešení nemá, emzáci to ví taky, takže proč to počítat. Kdyby to řešení mělo, asi by stačilo vzít čísla, vyskočit ze hry a nechat to spočítat třeba excel ne...  Předpokládám, že to se seriálem bude jako s předlohou, kterou lidi četli, protože ji všichni četli a chválili pak vlastně sebe, protože dokázali přečíst dlouhou knihu až do konce. A že se tam celou dobu řeší gravitační vztah čtyř a nikoli tří těles jako nikomu nevadí? :-) Za mě každopádně věc, kterou rychle mažu a odesílám do křemíkového nebe. ()

Arigato

Problém tří těles, potažmo kompletní Vzpomínka na Zemi funguje bezvýhradně lépe jako celek a je, dá se říct, až nezbytně nutné, aby se na ni tak i nahlíželo. Jeho zfilmování je upřímně docela velké sousto a čeká nás ještě kus cesty. Dosavadní příběh mapuje děj první knihy a začátek druhé, a upřímně nemá takový spád, jaký bych čekal. Hlavně tedy z důvodu, že postav, ke kterým lze nějak přilnout je jak šafránu, a velká část děje je konstantně ředěna scénami zabývajících se jejich osobním životem, což pak tedy zcela pochopitelně působí skoro až zanedbatelně, nezmiňuji ani časté dialogy kmitajících mezi školní třídou a hranicí stupidity, což zrovna dvakrát nepřidává. Zmínit se dá akorát Eiza González, avšak v opačném, a pro mě v nepochopeném, smyslu jako ve většině zdejších recenzích, společně s Jonathanem Prycem, kteří svým podáním tak nějak zastínili ostatní, kteří působili dost emočně neutrálně (asi vyjma dua Wong/Cunningham, k jejich rolím to prostě sedlo). Řešit etnikum nebo sexuální orientaci jsem už vzdal, v dnešní době často nucený standard, který zde však nehraje nijak podstatnou roli. Příběh však působí dokonale mysteriózně a ústřední zápletka je poodhalována vyvedeně. Audiovizuální stránka bez výhrad, perfektní hudební doprovod, který působí minimalisticky, za to pořád krásně tajuplně. Seriál nabízí tolik geniálních nápadů, myšlenek a kreativních metafor pojednávajících ve sféře těch největších problémů lidské rasy. A ano, jako u drtivé většiny sci-fi, i tady se setkáme s několika logickými fauly, ale od toho je to science-fiction, aby se zkrátka mohly někdy přimhouřit oči ve prospěch děje – nehledě na to, že celý seriál je jinak naopak poměrně vědecky přesný. Uvidíme, jak dopadne seriálová adaptace. Minimálně kniha je pro mě jedním z nejzajímavějších a nejgeniálnějších počinů, se kterými jsem se kdy setkal, a budu jedině rád, pokud mě Benioff s Weissem překvapí. ()

Matamoroz

Předlohu jsem nečetl, většinově je ale velmi chválena... K seriálu. Dlouho jsem byl přesvědčený, že budu hodnotit čtyřmi hvězdičkami. Ono totiž asi tak polovina dílů je opravdu zajímavá a poutavá, včetně zde v komentářích zhusta zatracované hi-tech virtuální reality. Pak se ale stalo to, co je poměrně časté, a sice, že děj podřadil z divácky přívětivé čtyřky na utahanou dvojku a opět dostaly prostor srdceryvné monology a táhlé pohledy do očí, které ovšem neposouvají děj ani o píď, ale za to zajišťují, že lze vykouzlit pár dílů navíc...Také atmosféra, která báječně fungovala v prvních epizodách, se  postupem času vytratila, a z tušené hrozby se stalo cosi poněkud banálního a navíc odsunutého bůhví proč o čtyři sta let...? Za což autoři seriálu nemohou, ale je to jako by se Jan Ámos Komenský děsil nástupu AI. ()

schluke

První pulka seriálu je absolutní pecka, scénář kdy lidská rasa musí být zlikvidovana, aby se nevyvinula je za mě dost reálná věc. Bohužel pocatkem pátého dílů je seriál utopen v nesmyslnych pocitech a emocich. Skoro to vypadá jako kdyby to od půlky režíroval a psal úplně někdo jinej. A samozřejmostí je otevřený konec pro případ kdyby se to chytlo... ()

PrezidentRickS.

No... jak to jen říct... asi už chápu pohled některých lidí, kteří před premiérou Pána prstenů milovali knižní sérii, až pak viděli Společenstvo a byli zaskočeni. To jest, film byl velice dobře natočen, i způsob vyprávění je dobrý, stejně tak herci.. nicméně je to něco jiného. Tohle není adaptace knihy, jen pouhá inspirace knihou. Já věřím, že se s tím časem srovnám (protože LOTRa miluju knižně i filmově)... ale nyní cítím jen rozpaky. EDIT. měním ze 3 na 1 vzhledem k totálnímu zmrvení postavy Luo Ji ()

Jemes

první 2-3 epizody vypadali nadějně, ale pak se to postupně začalo sypat. Upřímně nevím z čeho jsou někteří na větvi z toho seriálu, který má tolik trhlin, nelogických věcí a to i když je to o vědě. Do toho vám zabijí jako první z těch hlavnějších postav tu, která tam za mě patřila k těm lepším a zábavnějším, která to odlehčovala. Za mě osobně je to už na hlavu z podstaty takové, že mimozemšťani letí tak daleko na naši planetu, kde už tak jsme přelidněný a že chtějí s námi koexistovat ? pak místo, aby zabili ty, co se snaží proti tomu zakročit, tak jen přihlížejí a jen sem tam někoho chtějí kuchnout ? Tohle by fungovala jako krátký seriál na pár epizod, ale rozhodně ne na několik řad... ()

jirka25

Konečně po delší době originální scifi. Jasně je to přitažený za vlasy a je to hodně "tiktokfreecool pro mladou generaci". Hodně mi to evokovalo Enderovu hru a trošku i Expanzi. Jak stylem, tak atmosférou i když je to úplně o nečem jiným. Nebejt to tak originální námět, asi by to byl o ničem. Ale občasný filozofický hlášky jsou k zamyšlení a humor mi to kupodivu nekazí. Naopak je to docela vtipný. Asi jako Avengers :-) No jsem zvědav jak to dopadne. Netuším o ději dál nic... ()

Heywood

Náročné na diváka jak tempem, tak postavami a samotnou zápletkou.  Jistě invazní vetřelci jsou v kdejaké filmu, někdy si je i pozveme (Bitevní loď 2012), ale tady se série rozkročila mnohem šířeji. A zřejmě bude pokračovat. Myšlenka k poražení soupeře, že mu zlikviduji vědu je výborná, jeden si v EU připadá, že to je program současné evropské moci. Podle toho svět také Evropě utíká: vědecky i ekonomicky. Ale to asi seriál na mysli neměl. Stejně tak tu politickou korektonst, co tam naservíroval, ale dalo se to snést až na Elizu Gonzáles, která je sice velice krásná, ale tahle modelka by se asi těžko někdy mohl stát světovou vědkyní (a s tím botulínem a pořád otevřenou pusou..). Myšlenka spojení světa proti společnému nepříteli také sci-fi ve filmu oblétla (Roland Emmerich nám to vnucoval přímo ukázkově a nebyl sám), ale byly i vetřelecké filmy pozitivní (Propast 1989, Příchozí 2016). Ukázka Číny z doby Mao-C-Tunga byla vynikající (ten režim se tam nezměnil, že!?, jen se jinak tváří), fanatismus zelených a migračních magorů máme v EU téměř ten stejný. Za tohle si film zaslouží hvězdu. Za výrok, že za Oppenheimerem je jen Hirošima by si někdo zasloužil nakopat zadek. Jen Francie má 65 reaktorů, které vyrábí 70% veškeré el. energie. Mírně vzpomenutá válka o Kašmír si také zaslouží ocenění, zvláště, když "hrdina" si jde za lepším do UK. Kdo to z Evropanů oceňuje nevím, ale hvězda další. Akce Panama a filmové provedení opět hvězda další. Z OSN zvracím vždy, když jen o této korupční špíně slyším, takže pro podjatost raději nehodnotím. Organizace leda tak na zrušení- použiji termín z filmu: Je plná brouků a Beatles to nejsou. 70% za mě a rád si počkám na další sérii., protože Benedicta Wonga jsem měl oblíbeného, mám oblíbeného a asi zůstane oblíbeným, vedle celé řady herců, které se v sérii mihli a také stáli za to. Ta hutná atmosféra, to všudypřítomné "Oko velkého bratra" doplněné vraždami tomu dává náboj, který za další sérii stojí. Zlo má nekonečně mnoho podob, ale vždy na konci jeho vítězství je zotročení, ponížení a smrt z nechutné ideologie, která nikdy není lidstvu prospěšná. Nabízí se nám sledovat ten boj sofistikovaného zla a tak rozpolceného, nejistého a tápajícího dobra, tak lidského. To stojí za to. ()

Robopes

Kdyby z toho udělali čtyři smysluplný díly bez zbytečných utahaných dialogů, tak by se to dalo snést. Takhle se v tom člověk ztrácel, dějová linka mizela, spousta zbytečných nevýznamných scén. Chyběl tomu drive, aby to člověka udrželo v pozornosti. ()

VideoTuti

Velké očekávání, ale výsledkem je zklamání. Spokojeni mohou být pouze diváci čekající genderovou vyváženost. Všichni co dávají tři a více hvězdiček, by si měli přečíst původní knižní předlohu filmu nebo se podívat alespoň na čínský seriál Three-Body z roku 2023, který se knihy drží mnohem více. ()

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)