Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutočný príbeh, ktorý v roku 1955 otriasol Amerikou, podnietil niekoľko ďalších protestných akcií a upriamil pozornosť celého sveta na silnejúce hnutie za občianske práva. V jeho centre stojí Mamie Till Mobley, matka 14-ročného Emmetta, ktorý sa teší na prázdniny u bratrancov v Mississippi. Mamie posadí syna v Chicagu na vlak a nikdy ho už živého neuvidí. Po obvinení, že zapískal na bielu ženu v obchode, ho unesú a brutálne zavraždia dvaja miestni muži. Na Emmettovom pohrebe Mamie trvala na tom, že rakva s jeho telom musí zostať otvorená, aby „svet videl, čo urobili jej dieťaťu“. Bol to bezprecedentný akt vzdoru proti útlaku a nenávisti, ktorý vyslal jasný signál o tom, že spravodlivosť nebola určená pre všetkých obyvateľov Spojených štátov. Mamie svoj smútok dokázala premeniť na činy, ktoré inšpirovali ďalších bojovníkov za občianske práva. (Forum Film SK)

(viac)

Videá (2)

Trailer 1

Recenzie (9)

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Smutné, nespravodlivé a zároveň zabudnuteľné. Na takú udalosť treba robiť väčšie filmy, inak na nich budú chodiť len černosi, čo vo výsledku utvrdí v nich ten pocit krivdy, no inak myšlienka vyšumí do stratena. Dôsledkom toho aj je, že film je kasovým prepadákom a ešte väčšiu krivdu cítia aj po vydaní filmu, lebo hlavná herečka nedostala nomináciu na Oscara. Čo ja viem, ale za čo? Za hlasitý plač? Tak či onak, film hlavne od druhej tretiny skĺzava do nudy, nevytiahne zo všeobecného publika až také emócie, ktoré by mohol. ()

M.i.k.e 

všetky recenzie používateľa

příběh čtrnáctiletého Emmeta Tilla, který byl při návštěvě příbuzných obviněn ze sexuálního napadení prodavačky a následně odvlečen a ubit k smrti jejími příbuznými není neznámý. Tenhle film se nicméně zaměřuje na jeho matku, která po jeho smrti nejprve vystrojila pohřeb s otevřenou rakví, aby všichni viděli co se stalo a následně začala bojovat za to aby jednak jeho vrazi stanuli před soudem a jednak aby se něco podobného nestalo a jak ona tak její syn se následně stali jedním ze symbolů boje za lidská práva a proti rasismu. Till - film je slušně natočené drama s výbornou Danielle Deadwyler v hlavní roli, kterému se daří vyhýbat zbytečnému patosu a neměl sem z něj dojem filmu, který vznikl pouze pro ceny, ale že opravdu přináší silné téma a silný příběh. Bohužel mu nedokážu dát víc jak tři, protože hlavně druhá polovina mi přišla slabší než první a krácení o 20-30 minut by mu jen prospělo. Navzdory tomu je nicméně škoda, že tohle nebude film, který bude někde na výsluní a nakonec zapadne do řady podobně laděných filmu, kterých je v poslední době víc než dost...70% ()

Reklama

Aljak 

všetky recenzie používateľa

Priznávam, že som o prípade Emetta Tilla doteraz nepočul, takže bolo pre mňa všetko úplne nové. Príbeh je to nesmierne smutný a je hrozné, že za jednu hlúpu nerozvážnosť doplatil na to životom. Nechápem, na čo bolo dobre hvízdať na tú ženu v obchode... Ale celkovo mám skôr pocit, že film bol elégiou Emettovej matky, ktorá sa po tejto hanebnej vražde samozrejme zosypala. Film sa zameriava na emócie samotnej matky a vzniku aktivistického odporu proti útlaku Afroameričanov na americkom juhu. A to mňa osobne až tak nebavilo. Navyše, ten súd bol maximálne čudný, lebo 90% tých otázok, čo tam padali, boli úplne irelevantné vzhľadom na to, čo sa udialo. Ale chápem, že tým chceli poukázať na celkovú frašku rozhodovania súdu. Film dobrý, len škoda, že až príliš zameraný na ten aktivizmus v pozadí. Za to "len" 3* ()

SAINTS 

všetky recenzie používateľa

Spravodlivosť pre Emmetta Tilla je príbehom 14-ročného Emmetta Tílla, ktorého v Money Mississipi v roku 1955 brutálne zlynčovala partia miestnych chlapov, pretože ho predavačka z obchodu obvinila, že s ňou flirtoval. Hlavnou postavou je chlapcova matka, ktorá divákom predostrie svoj vlastný pohľad na celú tragédiu, ktorá vyvolala celosvetový ohlas. Keď Tilla zabili jeho matka trvala na tom, že na pohrebe musí rakva zostať otvorená, aby všetci videli na nepoznanie zmrzačenú tvár jej syna. Bol to bezprecedentný akt vzdoru proti útlaku a nenávisti. Daniele Deadwyler v úlohe Mamie Till-Mobley je vzdorná a charizmatická. Film je moderne spracovaným dielom, ktoré pripomína dlho opomínaný dôležitý príbeh z americkej historie. ()

xxmartinxx 

všetky recenzie používateľa

Pokud "filmy, které budeme pouštět dětem ve školách" považujete za legitimní formát, tohle je jeho velmi adekvátní naplnění. Přehledné představení zásadní události, které svůj emocionální dopad pokládá na ramena mateřského žalu a výkonu Danielle Deadwyler. Není toho hodně, ale není to ani nic a svůj osvětový úkol to určitě splní. ()

Galéria (98)

Zaujímavosti (10)

  • Postava Emmetta Tilla (Jalyn Hall) se objevila ve dvou epizodách fiktivního seriálu Lovecraftova země (od r. 2020). V osmé epizodě Jig-A-Bobo (2020) je zobrazen právě Tillův pohřeb v Chicagu a dlouhé fronty směřující k jeho otevřené rakvi. (TroiMae)
  • Film využíva 27-ročný výskum Keitha Beauchampa, ktorého úsilie viedlo v roku 2004 k opätovnému otvoreniu prípadu Emmetta Tilla Ministerstvom spravodlivosti Spojených štátov amerických. (Arsenal83)
  • Danielle Deadwyler kontroverzne nebola nominovaná na Oscara, čo režisérka Chukwu rázne kritizovala slovami: "Ide o presadzovanie belosti vo filmovom priemysle a udržiavanie nehanebnej mizogýnie voči čiernym ženám." (Arsenal83)

Súvisiace novinky

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)

Reklama

Reklama