Pesthauch der Menschlichkeit

Scenár:

Kamera:

Hudba:

ricci.s

"Romantický" príbeh o dedovi a dvoch mentálne retardovaných mladých, ktorí sa vyberú na výlet do prírody. Čo začína nevinne masakrovaním a papkaním hmyzu a iných úbohých zvieratiek, sa čoskoro zvrtne o 360 stupňov, pretože zaostalý trpaslík začne objavovať svoje zvrátené sexuálne pudy a nadržaný dedek ho v tom s najväčšou radosťou podporí. A to som si myslel, že Marian dosiahol svoj vrchol v Cannibalovi, Carcinome alebo Reise nach Agatis. No hovno! A dokonca aj toho hovna a ďalších fekálií, krvi, a deštrukcie pohlavných orgánov vo vode či blate, je tu neúrekom. Takže všetky zvrátené predstavy, čo najhoršie by sa s tou hlúpučkou chuderkou mohlo stať, sa postupne stávajú realitou. Vlastne ani neviem, či môžem niečo takéto odporúčať, predovšetkým v záujme psychického zdravia a duševnej pohody. Pretože aj otrepaná fráza "vhodné iba pre okrajových divákov" tu naberá úplne iné kontúry. Tento film je totiž veľmi, ale veľmi ďaleko za hranicami znesiteľného. Takže mám samozrejme v hodnotení jasno a pochybujem, že tento rok vyjde ešte nejaké väčšie zverstvo. ()

EvilPhoEniX

Po delší době jsem okusil další extrémní filmařinu jen pro ty nejotrlejší a nejzvrácenější duše od známého režiséra Mariána Dory. Kdo už s ním někdy měl nějakou zkušenost, tak ví, co očekávat. Tentokrát však úplně spokojený nejsem. Dorův vrchol byl ztvárněn v Carcinomě, což je doteď jeden z největších humáčů vůbec, ale zároveň byl originální, šokoval formou i obsahem, ale tohle mě bohužel příliš nevzalo. Je to o třech postavách, liliput, nějaký děda a mladá dívka, kteří si vyrazí na výlet do přírody k jezeru a celé to začíná nevinně. Všichni jsou tak trochu mentálně divní, pojídají různé červy a malé zvířata a tohle celé trvá téměř 40 minut, což mě upřímně moc nebavilo. V druhé půli se film přehoupne v sexploitation, kde liliput začne být nadržený a začne fyzicky, psychicky i sexuálně mladou dívku obtěžovat a děda přihlíží i napomáhá. Moc se zde nemluví, hraje zde šíleně otravná hudba, která se neustále opakuje a spíš než gore se Dora soustředí na výkaly a to já nemusím rovněž. Na nějaký hutnější rape zde nedojde a jediné, co vyloženě stojí za zmínku je finální "Inkarnace" tedy znásilnění větví, což je nejspíš nejšílenější scéna celého filmu. Docela zvrácené a znepokojivé mi přišly mláďata rúzných zvířat napíchlé na větvích, které zde v průběhu filmu probleskovaly. Dora je zvrácený umělec, který má jen velmi malý okruh fanoušků a na jeho filmy normální zdravý jedinec nevydrží koukat. Rozhodně těžko strávitelný film, ale do vkusu se mi svým pojetím moc netrefil. Příběh 1/5, Akce 2/5, Humor 0/5, Násilí 3/5, Zábavnost 2/5 Hudba 1/5, Vizuál 2/5, Atmosféra 3/5, Napětí 1/5, Emoce 2/5, Herci 1/5. 5/10. ()

darkrobyk

Marian Dora je dekadentní umělec, který v souladu s tímto směrem nachází krásu ve špíně, hnusu, zvrácenosti a smrti. Ve většině svých snímků nezobrazuje nic jiného, než naturalistický pohled na věčný koloběh života a smrti. Tohle je zřejmě jeho nejpoetičtější film, v němž lyrické záběry přírody střídá příběh tří postav. Zatímco příroda je zdánlivě klidná a záběry na krajinu, rostlinstvo, hmyz i zvířata v mlžném oparu, který jak zlaté šípy probodává slunce, lahodí oku, tak ve skutečnosti se pod touhle nablýskanou slupkou skrývá neustálý boj o život plný brutálního násilí a následné smrti. Neznalý divák by se tak mohl dočkat zážitku, který jen tak nezapomene. V momentě, kdy postavy klesnou do bahna ( a to doslovně), nastává chvíle postupného zmaru. V některých scénách jsem si musel vzpomenout na Kanibaly, Dora jde samozřejmě ale ještě dál. Řadu symbolů, jak už je u něho zvykem, si lze vykládat po svém. I tenhle snímek je tedy možné chápat jako filmovou báseň. Další z temných drahokamů na rudém náhrdelníku Dorovy tvorby. ()

pornogrind

Po delší odmlce se opět vracím k tvorbě mého oblíbeného režiséra Mariana Dory. A jak je vidět pořád je ve formě a přináší perverzní ódu pro otrlé. Film má sice pozvolnej rozjezd ale o to víc graduje v druhé půlce. Jediným mínusem (docela podstatným) pro mě byla hudba, která byla vyloženě rušivým elementem. Ale chápu, že Dora chtěl dosáhnout většího kontrastu - klidná hudba a hnus běžící na obraze. Hudbu ale zvolil (alespoň pro mě) nevhodnou. Jinak si ale stěžovat nemůžu. Dostal jsem to co jsem očekával čímž byla nálož nechutností všeho druhu. Můj chorej mozek a perverzní srdce zaplesali blahem. I tady (jak jinak) platí, že pro normální diváky jde o nekoukatelnou záležitost. ()

Rathalos

Marian Dora je urcite psychopat,jednoducho nemoze mat vsetko v hlave v poriadku,je tu od neho dalsi extrem,ale v pravom slova zmysle,lebo to,co clovek vidi vo filme,to uz je daleko za hranicou normalneho chapania,nebudem to rozpisovat,co sa tam deje,uz to bolo spomenute v komentaroch,ale je to fakt sila,fekalne sceny boli brutalny humus,az sa mi zaludok obracal,za tie mrtve zvierata by som reziserovi rozbil hubu,to si mohol odpustit a hrozne moc by ma zaujimalo,aky honorar dostala ta mlada nechutna pi*a za to,co nechala na sebe praktizovat pred kamerou,v realnom zivote by som o nu ani bicykel neoprel,stale by som ju mal pred ocami osratu a ostatu,fuuuuuuj,z takych zien sa mi chce grcat,takze sa radsej vratim k hodnoteniu,tazko sa k tomu vyjadrit,rozmyslam som nad tym,ale dam styri hviezdy,jednu za hudobny doprovod,druhu za odvahu nieco take natocit,tretiu za tu sialenu scenu s konarom a stvrtu za to,ako realne to vsetko vyzera,to klobuk dole,take nieco sa len tak nevidi...:-) ()