Reklama

Reklama

Mediálny magnát Elliot Carver (Jonathan Pryce) potrebuje nejakého sólokapra pre svoju novú globálnu televíznu sieť, a tak sa rozhodne rozpútať vojnu medzi Veľkou Britániou a Čínou. Pomocou telekomunikačného satelitu odchýli z kurzu britskú vojenskú loď, ktorú vzápätí potopia pri čínskych brehoch, a na konflikt je zamiesené. Proti Bondovi (Pierce Brosnan) stojí okrem iných Carverov pomocník Stamper (Götz Otto), ktorý má vďaka vrodenej genetickej chybe zamenenú bolesť a pôžitok. Bond musí odcestovať až na ďaleký Východ, aby odvrátil nebezpečenstvo atómovej vojny. Rovnocennou partnerkou sa mu stane agentka Wai Lin (Michelle Yeohová)... (TV JOJ)

(viac)

Zaujímavosti (60)

  • Názov filmu sa objaví až v 10. minúte. (ČSFD)
  • Cameo bondovského producenta Michaela G. Wilsona - Tom Wallace, viceprezident Carverovej (Jonathan Pryce) spoločnosti na videokonferencii. Práve jeho Carver poverí, aby vydieral prezidenta Spojených štátov pomocou videokazety, na ktorej je zachytený s istou roztlieskávačkou. (ash99)
  • Vo Veľkej Británii boli z filmu vystrihnuté niektoré násilné zábery a v iných boli aspoň stlmené zvuky boja. (ash99)
  • Úvodnú pieseň k filmu mala pôvodne nahrať britská skupina Pulp, ale ich skladbu neskôr producenti zamietli v prospech Sheryl Crow. Niekoľko týždňov pred uvedením filmu do kín vydali Pulp na B strane svojho singlu "Help The Aged" skladbu nazvanú "Tomorrow Never Lies". Pulp sa okrem iného zúčastnili aj projektu Davida Arnolda (ktorý napísal hudbu k dvom bondovkám) "Shaken and Stirred – The David Arnold James Bond Project", na ktorom rôzne známe osobnosti nahrali remixy slávnych bondovských skladieb. (ash99)
  • Podľa zákulisných zdrojov bola Teri Hatcher (Paris Carver) nespokojná so svoju malou úlohou a požadovala od producentov viac času na plátne. (ash99)
  • Poznávacia značka Bondovho (Pierce Brosnan) vozu BMW 750i je BMT-214-4, čo sa takmer nelíši od značky jeho Aston Martinu z Goldfingera (1964), ktorá bola BMT-214-A. (ash99)
  • Bond (Pierce Brosnan) vo filme používa úplne nový motocykel BMW R1200, ktorého začiatok predaja bol načasovaný presne na dátum uvedenia filmu do kín. (ash99)
  • Scéna s motocyklovou naháňačkou v Bangkoku sa nakrúcala v anglických štúdiách Frogmore. (ash99)
  • Počas nakrúcania v Bangkoku sa jedna z helikoptér omylom zatúlala nad americké veľvyslanectvo, kde spôsobila menší poplach. (ash99)
  • James Bond (Pierce Brosnan) má novú zbraň Walther P99, ktorá nahradila tradičný Walther PPK. (ash99)
  • V nevinnom žartíku na Microsoft a Billa Gatesa sa v jednej scéne dozvieme, že softvérová divízia Carverovho (Jonathan Pryce) podniku schválne vydáva nehotové programy plné chýb, aby si užívatelia museli kupovať upgrady. (ash99)
  • Vo filme sa použilo dvakrát toľko pyrotechnického materiálu ako v Zlatom oku (1995). Pyrotechnický tím mal až sedemdesiat ľudí. (ash99)
  • Vo filme sa používa omnoho viac technických hračičiek ako v predošlom Zlatom oku (1995), pretože mnohí diváci sa sťažovali, že ich tam bolo málo. Po uvedení filmu si mnohí zase povzdychli, že ich bolo pre zmenu priveľa. (ash99)
  • Film sa pôvodne mal volať "Tomorrow Never Lies", teda "Zajtrajšok nikdy neklame". (ash99)
  • V severoamerických kinech film utržil 125,3 milionu amerických dolarů, celosvětově pak 333 mil. (NIRO)
  • Pierce Brosnan (James Bond) si v jednom rozhovoru postěžoval na Teri Hatcher (Paris Carver). Prý měla často zpoždění a nechávala ho na place čekat celé hodiny. (Duoscop)
  • Celosvětová premiéra proběhla 9. prosince 1997 v Londýně. (Varan)
  • Natáčelo se od 1. dubna do 5. září 1997 v Anglii, Francii, Německu, Mexiku, Thajsku a na Floridě. (Varan)
  • Aero Vodochody bylo začátkem roku 1997 produkční společnosti EON požádáno o pronájem dvou letounů L-39ZA (včetně pozemního personálu a pilotů) pro natáčení létání v horách, včetně imitace vzdušných soubojů a přistání na horském letišti. Bylo rozhodnuto, že Aero poskytne pro natáčení jeden letoun a potřebný tým mechaniků. Na natáčení byly použity celkem tři letouny L-39ZA: jeden z Aera (výrobní číslo 5321), se kterým se natáčely létací scény, a dva v minulosti používané letectvem NDR (výrobní čísla 1002 a 1013). Letouny z NDR posloužily jen k natočení záběrů, v nichž popojíždějí na letišti. Místo Pierce Brosnana (James Bond) létal ve filmu Ladislav Šnýdr, který v Aeru tehdy pracoval jako vedoucí zkušební pilot. Šnýdr s letounem přiletěl na letiště v Pyrenejích z ČR (zpět do ČR s ním letěl zkušební pilot Vladimír Kvarda). Na natáčení příslušných scén se ještě podíleli piloti Mark Hanna z Británie a Rolf Muem z Norska. Pro pořízení některých detailů používali filmaři i samotnou přední část trupu, jejíž fragment byl vybaven přípravkem, na který bylo možné v několika polohách upevnit kamery. Část stroje se objevuje i ve scéně, kdy radarem nezachytitelná loď nejprve v čínských vodách potopí britskou fregatu a poté sestřelí jeden ze dvou hlídkujících Migů. Není to ale celý L-39ZA - jen se na pár sekund ukáže horní okraj palubní desky zadní kabiny, doplněný o nesmyslnou červenou žárovku, která má imitovat zachycení letounu jako cíle pro raketu. (Rollo_Tomasi)

Súvisiace novinky

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Držitel cen Grammy a Emmy, britský skladatel David Arnold, chystá na neděli 5. června svůj první koncert v České republice. Autor hudby k velkofilmům Hvězdná brána, Den nezávislosti, Casino Royale a… (viac)

Reklama

Reklama