Blitz: Dny, které změnily druhou světovou válku

• USA The Blitz: Days That Changed WWII

Německá Luftwaffe zasáhla nepřítele přímo do srdce. Bombardéry přinášely smrt a zkázu nejen vojákům na bojištích, ale také civilistům ve městech... Šlo o bezprecedentní všeobecný útok na morálku národa. 40 000 mrtvých. Jeden a půl milionu lidí bez domova. Ale navzdory všem útrapám se naprosté zoufalství běžných lidí změnilo v nezměrný vzdor. Rozhodující okamžik pro Británii se stal, díky novinářům, jako byli Edward Murrow, Quentin Reynolds a Ernie Pyle bodem zlomu pro Spojené státy. 7. září 1940 německým letištěm v okupované Francii burácí motory startovaných letadel. Velitel Luftwaffe, Hermann Göring, promluvil těsně před startem ke svým vysokým důstojníkům, osobně převzal velení. Přes tři sta Junkersů Ju-88 a Heinkelů He-111 s naloženými bombami a běžícími kamerami začalo stoupat k nebi. Téměř okamžitě osádky spatřily pobřeží Británie, o dvacet minut později byly nad Londýnem. Jejich úkolem bylo vybombardovat doky a přerušit zásobovací linie. Ale bomby padaly i mimo vojenské cíle. Většina minula, zasáhla nejchudší a nejhustěji osídlené části města, East End. (Česká televize)

sportovec

Bombardování v jakékoliv podobě je a bylo hrozné už za první světové války. Letecká bitva o Spojené království měla další dramatické peripetie; ještě v druhé polovině roku 1944 byl Londýn bombardován V 1 a v 2. Ztráty, které utrpěla ruská města, byly neméně strašné. Spojenecká bombardování německých měst "coventryzovala" jejich centra neméně strašně. Britský dokument odhaluje hrůzu a nepřijatelnost každé války a je současně nadčasovým svědectvím o civilním hrdinství tehdejších Britů a jejich panovnické rodiny včetně nedávno zesnulé královny Alžběty II. ()

Marze

Tento dokument diváka nešetří. Našince napadne, jak naše města zázračně bombardování unikla a přitom jsme s fašisty měli  tak dlouhou hranici. ()