Amina: Bojovnice

Nigéria, 2021, 105 min

Réžia:

Izu Ojukwu

Lucy Ameh

V 16. století musí Amina využít svoje velitelské schopnosti a bojovou taktiku, aby ubránila rodinné království Zazzau, dnes známé jako Zaria v Nigérii. Podle skutečnosti. (Netflix)

Jirka_Šč

I přes nízké hodnocení jsem se na to podíval a minimálně mohu říci, že to je zajímavé. Jiný filmařský jazyk, herecké výkony, které by neafričan označil za amatérské, nicméně africká mentalita je jiná, takže jsou amatérské jen trochu a někdy - Nigérie prostě není země s rozvinutým filmovým průmyslem. Na druhou stranu je to zajímavé ve více ohledech. Víra v kouzla (přičemž to není pohádka - afričané v kouzla doopravdy věří), prostředí, společnost (vlastnictví otroků), děj, který není pohádkový ani trochu a pro člověka neznalého nigérijské historie se vyvíjí nečekaně. Kolik známe filmů ze středověkých afrických království? ■ P.S. Víc by se mi líbilo, kdyby to namluvili ve vlastním jazyce, ale vím, že globálně budu s tímto názorem v menšině. ■ Trailer vypadá akčnější, než film doopravdy je. ()

Arsenal83

Ak si zoberieme do úvahy fakty, že film natočili v Nigérii a má reflektovať ich históriu, tak hovorím prečo nie, je to natočené dobre, s citom pre minulosť a ich tradície. Súhlasím s tým, že je to v určitých chvíľach natočené ako rozprávka alebo legenda, niekedy mi to pripomínalo Sandokana alebo taký podobný štýl. ()

sha.piro

Mám rád filmy podle skutečných událostí, ale tohle mě příliš nezaujalo. Kdyby se jednalo o snímek natočený před 40 lety, pak OK, ale dnes už bych od Netflixu čekal víc. Ale alespoň díky filmu vím, že v 16. století žila v africe nějaká Amina, která uměla anglicky mnohem lépe než já :-) ()

bearmeedek

Vůbec to není špatný film. Dobrodružný, stylem podání to chvílemi vypadá jako pohádka, i když je to podle skutečnosti. Jediným nedostatkem ke zdolání vyšší příčky je podání bitvy, kde je zanedbaný kontakt a "krvavý" efekt. Ale chápejme, že s tím na plátně Nigerie nemusí mít zkušenost. 68%. ()

• Městský stát Zazzau ležel v severní části dnešní Nigérie. (Jirka_Šč)
  • V čase 1:10:48 mŕtvy bojovník klipne očami. V 1:19:53 má Danjumo v chrbte zabodnutú kopiju a potom 1:20:21 už ju nevidieť. V čase 1:28:38-40 je možné si všimnúť, že štít je z kartónovej lepenky. V 1:39:46 ďalší mŕtvy bojovník pohne nohou. (GabrielGabko)
  • Skutečná Amina (Lucy Ameh) se stala královnou po smrti svého bratra v roce 1576. Už předtím byla slavná jako „vedoucí válečník“ v jeho jezdectvu. (Jirka_Šč)