Na filmu, který odstartoval z prvního místa amerického žebříčku, se kromě režiséra Iaina Softleye podílela řada mimořádných filmařských osobností - kameraman John Mathieson, který získal řadu ocenění a nominaci na Oscara za svou práci na GLADIATOROVI, střihač Craig McKay, mnohonásobně oceněný a rovněž na Oscara nominovaný za filmy MLČENÍ JEHŇÁTEK a REDS. (oficiálny text distribútora)

LUKICKK

GENIÁLNÍ FILM!!! Hlavní postava Prot zahraná Kevinem Spaceym je naprosto dech beroucí. Je to promyšlený af, vlastně je na vás jestli si vyberete, zda je Prot nemocný, nebo je doopravdy z K-PAXu, což je geniální a nutí vás to se nad filmem hodně zamyslet. Film je víceméně založen pouze na konverzacích, které jsou velmi silné a dělá to hodně. Lidé v léčebně fungují jako skvělý background pro příběh, který je sám o sobě velmi dobře napsaný. Scény, kde Prot věděl naprosto přesně detaily o soustavě, která veřejnosti ještě nebyla ani odhalena byly popiči. 10/10 film bez diskuze. ()

lennyd

Jednoho krasného slunečného dne, na slunečním paprsku přifrčí mimozemšťan z planety K-Pax (ve filmu je několikrát narážka na "light speed", tedy rychlost světla - v češtině to tak nevyznívá). A jelikož by jako ufoun byl docela nápadnej, "převtělí" se do lidského těla Prota. A páč se chová divně, tak ho hnedka zavřou do blázince. Prot se setkává s doktorem Powellem, a přes prvotní nedůvěru si k sobě začínají budovat vztach. Ačkoli doktor Powell na mimozemšťany nevěří, postupem času Protovi věřit začíná ... Ačkoli to zní jako scifárna, film je spíše psychologickým dramatem (ve filmu není ani jeden sci-fi snímek, až na Protovo vyprávění)... Skvěle zde působí výběr hlavních hrdinů Jeff Bridges jako "přepracovaný doktor Powell" je dobrý, ale i jeho výkon bledne před Kevinem Spaceym. Že Spacey je dobrej herec víme, ale jen v málo filmech to ukazuje tak jako tady... ()

-dRaGoN-

Vynikajici pribeh s excelujicim vykonem Kevina Spaceyho v hlavni roli, Jeff Bridges predvadi take silny nadprumer, k tomuhle pridejte velice povedenou rezii, podmanivy hudebni motiv linouci se dejovou linii a pro me vybornou pointu, u ktere me zamrazilo coz se stava u filmu jez by se dali na prstech ruky spocitat. Clovek si pak uvedomi jak vyborne jsou do filmu zasazeny situace ktere vypadaji na pohled jednoduse ale jsou vicemene indiciemi k celemu filmovemu vyusteni. ()

Teebo

WTF?! První polovina filmu je skutečně velmi poutavá a uteče jak voda, pak ale film změní tempo a pomalu se táhne k závěru a pointě, na kterou tak nedočkavě čekám. Bohužel se ale ukáže, že dvě hodiny, které jsme právě shlédli, nedávají vůbec žádný smysl a scénárista nás skutečně nevídaně pochcal! Velké zklamání. Tři hvězdičky patří výtečné první půlce filmu a výborné hlavní herecké dvojici. ()

LadyDevil

Krásná ukázka kladů a záporů lidské společnosti a světa "narušených" lidí..Hrozně pěkně a citlivě natočeno, rozhovory typického K-Paxana a psychiatra s údajně dokonalým životem nemají chybu. ()

Muse

Kevin Spacey opět podal dechberoucí výkon a pro danou roli je jako stvořený. Ve filmu si zahrál muže, který tvrdí, že je z jiné planety. Jak to skutečně je si divák musí přebrat sám. ()

July

Svět podle Prota (nad velkým P skřípu zuby) je dobrý film, ale většině znalců knižní předlohy až tak výjimečný zřejmě nepřijde. Protovi zde naprosto chybí jeho smysl pro humor, "typický úsměv kočky Šklíby" a pro člověka až šokující názory pramenící z rozdílu života na K-PAXU a ZEMI. To by nevadilo, kdyby je tvůrci filmu nahradili něčím stejně funkčním. Jenže oni to neudělali - a z prota (jména jedinců, názvy organizací apod. vždy s malým začátečním písmenem; jména planet, hvězd, souhvězdí... vždy celá kapitálkami) se tak stal jakýsi archetypální moudrý rádce, který vyléčí pár pacientů a dá do pořádku osobní život svého psychiatra, který mne mimochodem strašně nudil a byl mi skoro nesympatický - prostě to nebyl původní Gene (nebo gene, jak by podotkl prot). Je mi jasné, že se do filmu nemohlo vejít všechno, co bylo v knize, ale adaptace je okleštěna o všechny lehce komické prvky, které k protovi prostě patří, a o mnohé velmi zajímavé postavy. Dokonce i z "ústavního Krista" Russela, který prota zpočátku považoval za vyslance ďábla, tady udělali jen figurku čekající ve frontě na cestu na K-PAX. A filmaři zřejmě nepochopili smysl posledního úkolu, který dal prot Howiemu - "být připraven na všechno". V románu je hezky vylíčeno, jak právě pochopení tohoto přinese Howiemu uzdravení. Ne, tady ale pointa jednoduše chybí! Existuje mnoho skvělých, podařených filmových adaptací knih (příklad, který zná každý: Pán prstenů), dokonce i velmi volných adaptací (film Dokonalý trik byl ještě lepší než původní román Nežádoucí efekt), a já proti nim nejsem nijak zaujatá - tahle adaptace je ale prostě chudá. Není špatná, jen velmi chudá. Protože skoro všechno, co se mi na protově příběhu i jeho osobnosti líbilo, tady schází. Z předlohy zůstala jen kostra, připravená dokonce o několik prstíčků, a s vypadanými zuby. A já radši i to maso. P.S.: Hudba mne ale velmi potěšila. ()

tomxxx

Moc hezky filmově zpracované, hlavně hezká kamera a střih. Kevin Spacey zahrál mimozemšťana, jako by jím byl od narození, jeho chůze, pohyby, výraz....dokonalé. ()

Jazzzz

Krásné filosofické pojednání o lidské rase okořeněné o trochu scifimysteriozních prvků! V mnohem si připadám, že mě asi koukali tvůrci do hlavy, když psali tento film. I já o lidech uvažoval mnohdy podobným způsobem. A myslím si, že hodnocení filmu a ohlasy na něj svědčí o tom, že nejsem zdaleka sám. ()

Helixus

Zpočátku film vypadá jako slušné filozofické sci-fi, které člověka nutí k zamyšlení nad lidskou morálkou, popř. hloupým škatulkováním lidské psychiky (která je stále záhadou i pro ty nejzasvěcenější)…V této části mě film bavil a vlastně i napínal, ALE! v druhé polovině se film jako mávnutím proutku změní v pseudo - psychologické drama, kde se z vás scénárista snaží udělat blbce. Velice mi vadí film, který si bez nadsázky a ve vší rádoby serióznosti zahrává s logikou tímto až urážlivým způsobem… (nyní může obsahovat SPOILERY!!) Nejdřív nám děj naservíruje charizmatického, geniálního mimozemšťana s neuvěřitelnými znalostmi, který se bez jakýchkoli dokladů a záznamů zjeví nevysvětlitelně kdoví odkud, kdoví jak…A pak se nám jednoduše vysměje do ksichtu se svým trapně a násilně dosazeným rozuzlením…Pro zamyšlení: Jak je možné, že o něm neexistovaly záznamy? Kluk na střeše s teleskopem pro začínající amatéry ví víc o vesmíru než přední světoví astronomové? A kampak zmizel na pár dní, když jej žádná kriminálka ani policie nemohla najít? To celou dobu seděl na tom stromě? No a co teprve jeho zázračné oči, které viděly širší elektromagnetické spektrum, než kterýkoli člověk na světě kdy viděl? Žádné vysvětlení těchto jevů, když už z něj nakonec udělali vlastně chudáka. Tragické životní zkušenosti nedělají z lidí supermany!!!!! Jsou to dva filmy v jednom, díky čemuž ani jedna z těchto částí není dotažená a pro mě byla tato kombinace dost otravná. Nebýt jako vždy dobře hrajícího Spaceyho, bylo by to ještě o hvězdu míň…40% ()

BoncheR

Ja som za všetky filmy, ktoré nabúravajú všednosť a ukazujú na všedné veci z inej stránky. V tomto je Prot pre mňa revolučný film. A naozaj sa dal pozerať, mal takú napínavú atmosféru a skvelé obsadenie. Na záver zamyslenie, takže sme opäť všetci zistili že sa jedná o filmového červíka, ktorý sa nám v hlave trochu povŕta. 74% ()

terunka003

Příjemné, tajemné, mimozemské, bláznivé, herecké. Tuhle lahůdku jsem měla doma nerozbalenou z Vánoc před xlety (díky, maminko). Knižní předlohu jsem dala na jeden zátah. Potěšení z filmu nebylo malé, herecky skvostné - Kevinovi tleskám ve stoje. Děj je svým způsobem smutný, komplikovaný a bolestivý, ale přesto je Vám s těmi postavami příjemně. Film, který je třeba vidět. A hlavně mám pocit, že "tenkrát" herci ještě hráli. "..hledej modrého ptáka.." ()

Pavlínka9

Ten film neskousne jen tak někdo - je hodně pomalý, vlastně plno lidí může říct, že se tam nic moc neděje a o plno lidech vím, že to ani kvůli své trpělivosti nedokoukalo a řekli, že je to nudné. Ale přesto, že si myslím, že je to vlastně takové lehké béčko, je to jeden z nejzajímavějších a nejjednodušších filmů, které znám. Co když opravdu byl odtamtud, odkud říkal? A co když ne? Film má jeden z nejzajímavějších závěrů, které znám. Záleží pouze na názoru diváka, jelikož ne každý je přístupný určitým teoriím a pro mě osobně mi ten film vždy otevře více oči.... ()

Master19

Obvykle se ve Sci-fi nevyžívám. Na filmu mě hlavně zaujalo obsazení, protože se v něm sešli mí oblíbení herci. Po shlédnutí jsem byl okouzlen. Herci nezklamali a jakousi nelogičnost až nesmyslnost scénáře odsouvají do pozadí. Kevinovi jsem věřil každé slovo a mám proto z filmu velice příjemný pocit. Sledování tohoto filmu mi totiž připadá jako poslouchání krásné uklidňující hudby. ()

Compadre

Film, který mě po celou svou stopáž neuvěřitelně bavil a donutil mě se nad celým dějem pořádně zamyslet. Dokonalost. Fakt jsem nadšenej. ()

Moogwi

V průběhu filmu jsem několikrát měnil názor na to zdali je to ufon nebo ne, aby pak přišel konec, a já zjistil že to nevím do teď :) jinak velice povedený film s pomalejším tempem který táhnou dva herci. ()

Millanium

K-PAX rozhodně nepatří k filmům, které by se vám dostali z hlavy do 5 minut po jejich skončení. Příjemný a milý film s překrásnou hudbou a vynikajícícm Spaceym. Není sice bez kosmetických vad, ale ty celkový průběh filmu naprosto převyšuje. 90% ()

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006

Nepřišlo vám někdy, že ve skupině rodinných amerických filmů o Vánocích a Santa Clausovi a znovunalézání Ducha Vánoc něco chybí? Mně ne a velmi jsem se mýlil. Jean-Claude La Marre, herec, producent a… (viac)