Čtyři hodiny v Kapitolu

• USA Four Hours at the Capitol
USA, 2021, 92 min (Alternatívna 88 min, televízna verzia: 52 min)

Réžia:

Jamie Roberts

Donald Trump (a.z.), Mike Pence (a.z.)

Tento strhující dokumentární snímek sleduje útok protestujících na americký Kapitol 6. ledna 2021, kdy se ve Washingtonu shromáždily tisíce příznivců Donalda Trumpa z celé země, aby zabránily potvrzení Joea Bidena jako příštího prezidenta poté, co byl vyhlášen vítězem voleb. Film se zaměřuje na události tohoto dne a přináší dosud neviděné záběry a přímé výpovědi zákonodárců, ochranky, policistů, protestujících a výtržníků, kteří vtrhli do budovy Kapitolu, kde se sčítaly hlasy voličů. Dokument ukazuje, jak rychle se násilí stupňovalo, když byli příslušníci ochranky Kapitolu bezmocní vůči rozzuřenému davu, a některé klíčové okamžiky střetů mezi policisty a protestujícími. (HBO Europe)

Remivsremi

Lehké shrnutí toho, že 6. leden 2021 byl průšvih za kterým stojí totální rozkol západního vnímání světa. Polarizace je ohromná a radikální. Pokud se mnou nesouhlasíš, jsi zrádce a měl bys umřít. Tento postoj se dále a dále prohlubuje a vstupuje do každé otázky všedního života. Kdy přijde ten zásadní moment, katastrofa, která rozdmýchá vášně a zejména politickou akci naplno? Dokument nejde příliš do hloubky a spíše slouží jako sumarizace tohoto dne. ()

M.i.k.e

zdokumentarizováný prequel Planety opic aneb jak se fandové Oranžgutána nahněvali, že jejich modla nebyla vybrána za krále džungle. Pár dokumentů už se objevilo, takže tenhle souhrn nic nového nepřinese, ale jako sumarizace téhle události je ta fajn a ne úplně příjemné pokoukání. Jako doplněk doporučuji dokument o Q Anon...70% ()

Cappuccino

Zaujímavá sonda do útoku na americký Kapitol. Pokiaľ ste udalosti v daný deň detailne nesledovali alebo ste už na ne zabudli, v mnohých smeroch budete prekvapení. Páčilo sa mi, že tvorcovia dali priestor aj policajtom, ktorí bránili Kapitol, ale chýbal mi aj politický kontext a pohľady Bidena/Trumpa. ()

Disk

Neuvěřitelně silný dokument a zároveň vzpomínka na jeden z nejostudnějších dnů současných Spojených států. Sledovat doslova v přímém přenosu znovu všechny dostupné záběry z Kapitolu, jak se do kolébky americké demokracie hrne Donaldem Trumpem zmanipulovaný dav, musí snad v každém vyvolat nepříjemné mrazení od zad až po zadek. Něco takového by předtím nikoho nenapadlo. Bohužel tahle událost má tragické následky v podobě smrti pěti lidí a hojného počtu zraněných. Zároveň cítíte bizár z výpovědí Trumpových příznivců, kteří i po delší době s odstupem jsou přesvědčení, že udělali dobře, a na svoje chování jsou hrdí. V kontrastu s těmito "vlastenci" jsou výpovědi policistů i politiků, přičemž většina republikánů po skončení tohoto tragického dne zachovala věrnost Trumpovi a nadále podávala námitky proti volebním výsledkům. Snad se už nikdy nebude opakovat tahle mezinárodní ostuda. ()

choze

Útok na Kapitol vylíčený zástupci všech zúčastněných stran - útočníky, obránci i politickými cíli. Vlastně tu nemluví snad nikdo, kdo tam tehdy nebyl, s čestnou výjimkou těch, kteří kvůli útoku o někoho přišli. Nekouká se na to příjemně, vlastně celou dobu zůstává rozum stát nad tím, jak k tomu mohlo dojít a zároveň ve vzduchu visí i možnost, že to snadno mohlo dopadnout mnohem hůř. Tuto možnost naznačují policisté a vysvětlují tak, proč tváří v tvář rozvášněnému davu nesáhli po střelných zbraních, ani aby vystřelili do vzduchu a to i když dav vtrhl do vládní budovy, což byl podle mě čistý terorismus. Celá čtyřhodinová bitva je tak (naštěstí) jen velkou strašidelnou a vyčerpávající pošťuchovanou a pokřikovanou, na jejímž konci si lůza v dobytém Kapitolu dá pár jointů, udělá pár selfíček a odtáhne domů, aniž by čehokoli reálně dosáhla nebo litovala. Třeba mnoha zranění nebo pár zemřelých lidí (plus pár zasahujících policistů později spáchalo sebevraždu). ()