Lovec odmien

• Česko Lovec hlav (viac)

1897. Lovec odmien sleduje veterána Maxa Borlunda v Mexiku, kde sa stretáva s profesionálnym hazardným hráčom a zločincom Joeom Cribbensom – úhlavným nepriateľom, ktorého Max pred rokmi poslal do územného väzenia. Borlund má za úlohu nájsť a vrátiť Rachel Kiddovú, rukojemníčku, manželku bohatého obchodníka zo Santa Fe. Ako Maxovi rozpráva, pani Kiddovú uniesol bizónový vojak Elijah Jones. (Bontonfilm SK)

choze

Klasik Walter Hill si ke svým 80. narozeninám ještě jednou střihl svůj milovaný žánr. A i když je ten chlap hollywoodská legenda, která ovlivnila mnohé filmaře včetně Tarantina a Refna, bohužel měl - soudě podle laciného vizuálu - k dispozici jen mrzký rozpočet. I tak ale ulovil zvučná herecká jména, která si pod ním jistě ráda zahrála, obzvlášť, když jim nabídl solidní scénář. Ten nikam nespěchá, střílení si nechává až na konec a navzdory klasickému schématu a rekvizitám (ostrostřelecký bounty hunter, dáma v nesnázích, zlý boháč ovládající kraj, šerif koukající se radši jinam, final showdown v zaprášeném městečku) se tváří dost civilně. Celou dobu rozestavuje svoje postavy pro závěrečnou přestřelku a nechává je vést vychutnané dialogy, zatímco divák zůstává v nejistotě, kdo se nakonec ke komu přikloní. Hlavní potěšení tak plyne z prostého sledování Waltze a Dafoea a jejich promluv, zatímco silná ženská postava (hraná klonem Evy Green) celou dobu balancuje na hraně otravnosti a neotravnosti a zamrzí nevýrazně narýsovaný, zapojený, obsazený i zahraný záporák. A škoda, že závěrečná přestřelka - když už je de facto jediná ve filmu a museli jsme si na ni tak počkat - není nijak pamětihodná, byť kaskadéři při nich padají z koňů pěkně. Celkově příjemná žánrovečka, za kterou se Hill nemusí stydět. A příště by mu na další takovou někdo mohl přisypat trochu víc peněz. ()

Morholt

Čekal jsem trochu víc střílení a méně kecání, ale i tak film zůstává kvalitním kouskem, na kterém je vidět, že Hill western prostě miluje. To, co tu trochu chybělo na akci bohatě vynahradila zaprášená atmosféra mexického zapadákova, která diváka přenáší do zlatých žánrových doby a poněkud odfláklé a šablonovité postavy ztvárnili elitní herci, proti jejichž výkonům se nedá říct ani popel. I přes mírné zklamání jsem nakonec spokojen. 70% ()

Chrustyn

Béčkový veterán 70. a 80. let Walter Hill a jeho připomenutí formou komorního, táhlého westernu na klasické téma lovce odměn a jeho další oběti. Waltz fajn ale na role v Tarantinovkách si zde divák ani nevzpomene a vlastně je vidět, že herci celkově nemají co hrát. Nic nezachrání ani překvapivě fádní závěrečná přestřelka u které jsem od Hilla čekal výrazně více. ()

Lacike

Až na ten hnedý pošťatý filter to až tak lacno nevyzerá. Aj finálna prestrelka je ok. Ale bohužiaľ sa to neskutočne tiahne ako väčšina Hillových filmov. Už samotná zápletka nie je dvakrát zpútavá a tak prakticky celý čas čakáme kedy si to konečne rozdajú tí dvaja charizmatický herci, ktorý Hill obsadil do hlavných úloh. Ale dovtedy musíme vytrpieť kopu nudných kecov, keďže ani postavy ústrednej dvojky nie sú ničím zaujímavé. Celý čas mi bolo úplne jedno, kto z tých dvoch prežije a ani v tomto smere film neprekvapil. Takže výsledkom je až príliš zastaralý oldschool. 4/10. ()

JASON_X

Nebyl by to western poplatný dnešní "pokrokářské" době, kdyby se v něm neřešil rasismus a feminismus. Leckoho by už tahle věta mohla pochopitelně od jeho zhlédnutí odradit, ale není to kupodivu tak hrozné, jak by se mohlo předpokládat. Příběh je dobrý a skvělí jsou též herci, v první řadě Dafoe a Waltz. A v té druhé třeba uhlazený Tiberiův mluvčí. Líbilo se mi i nezvyklé pojetí Divokého Západu a Mexika, kde klaďáci i gauneři mezi sebou zdvořile hovoří vybraným jazykem, s nonšalancí aristokratů a s důrazem na osobní čest a hrdost. Bohužel finále filmu je neblaze poznamenáno monstrózně imbecilní přestřelkou, ve které si Tiberiovi muchachos nepochopitelně zvolí podobnou bojovou taktiku, jako židovské sebevražedné komando z Life of Brian. Považuju to od tvůrců za urážku dobrého vkusu i divákovy inteligence. A ty digitální střelné rány byly poslední ranou. Škoda, takové prasácké závěrečné pohnojení si tenhle jinak nadprůměrně kvalitní kousek věru nezasloužil. ()