Nebezpečné známosti, skandální dopisy

(TV film)
  • Francúzsko Les Liaisons scandaleuses (viac)
Francúzsko, 2020, 53 min

Elsa Lepoivre, Selma Blair (a.z.), Maria Grazia Buccella (a.z.), Glenn Close (a.z.), Sarah Michelle Gellar (a.z.), John Malkovich (a.z.), Jeanne Moreau (a.z.), Gérard Philipe (a.z.) (viac)

Slavný provokativní román v dopisech francouzského spisovatele Choderlose de Laclose z roku 1782, který se dočkal řady novodobých filmových zpracování, pohledem současnosti... Autor "Nebezpečných známostí" Choderlos de Laclos pobuřuje a fascinuje už dvě stě let. Za oblibou jeho románu jistě stojí i četné filmové adaptace režisérů Rogera Vadima, Stephena Frearse, Miloše Formana či Korejce Lee Jay Yonga. Vydány poprvé v roce 1782 jako román v dopisech, napsány klasickou formou, ovšem jazykem plným všelijakých náznaků, vypráví o skandálních věcech. (Česká televize)

Anianna

Kdy jindy rozebrat dílo Choderlose de Laclose z konce 18. století, než v době tak silného emancipačního pnutí? Filmové adaptace Nebezpečných známostí ukazují, jak moc se společensky přezíraná ženská inteligence transformuje do manipulace, v níž žena nachází nástroj k uskutečňování cílů, jež ji ve výsledku stejně neuspokojí. Intriky jsou v podstatě jen projevem zoufalství, protože nahrazují přirozenou potřebu milovat a být milována. Je tedy paní de Merteuil tou nejzavrženíhodnější postavou? Dokument nám, divákům, odpověď nedává. Všechny ty intriky, faleš, pasti si musíme rozklíčovat sami. V dokumentu mluví profesoři francouzské literatury i filozof. Vedou diváka románem, kladou otázky, ale nedávají jednoznačnou odpověď. Nutí k zamyšlení. Jejich promluvy jsou protkané ukázkami z pěti adaptací (Forman, Frears, Vadim, Kumble + asijské zpracování). Obsah i forma v souladu. Líbilo se mi to. ()

Marze

Tema emancipace zen a rozbor romanu na Ceske televizi Artu. Mela by cekat zena jako otrokyne az ji poctim svou pozornosti? Moje laskavost ji bude stacit ke stesti. ()