Stín samoty

• Španielsko La bestia (viac)

Rodinu žijící v 19. století na samotě navštíví zlá bytost, která se živí strachem. Podaří se malému Diegovi zachránit matku před netvorem a před ní samotnou? (Netflix)

SOLOM.

Distribuce Netflixu tentokrát do své filmové flotily přibrala i toto španělské psychologické drama, které je lehce říznuté i trochou toho mysteriózního hororu. Opravdu ale jen nepatrnou kapkou, to je potřeba říci hned na úvod. Rádoby historické kousky mi rozhodně nevadí, mají-li hlavu a patu a dokáží nabídnout zajímavou zápletku. Bohužel tady to originalitou zrovna nehýřilo, stejně jako množství opravdu zajímavých pasáží tu bylo obsaženo ve velmi slabé dávce. Nemůžu však říci, že by šlo o vyloženou katastrofu, protože i zde jsem našel několik dobrých momentů a scén, které stojí za pozornost.    Dobrý film se dá natočit i s minimem herců a malým rozpočtem -   o tom jsem se přesvědčil již několikrát, ovšem to by scénář musel být mnohem záživnější, propracovanější a když už má jít i o horor, tak i děsivější. Tady se ale docela dlouho řeší jen rodinné drama naší rodinky, kdy každý z rodičů má jinou představu o výchově dítěte a následný odjezd otce konečně rozproudí alespoň trochu tamní atmosféru. Divák si není jistý, jestli z toho matce jen hráblo, nebo skutečně farmičku začne obléhat nějaká zlá bytost. Pracuje se zde především jen s náznaky – což mi vůbec nevadilo, ale v závěru mi už to neustálé bouchání dveřmi, přítmí a řvaní lezlo trochu na nervy.    Bubák se tu ukáže až v posledních patnácti minutách a to jen na krátký okamžik – jak se ukázalo tak to bylo jen a jen dobře. Navíc mi kupodivu ten malý spratek nebyl ani vyloženě protivný. Mou pozornost si však po celou dobu držela pro sebe především pohledná Inma Cuesta – taky bych se s ní rád vykoupal v kádi. Ta svým výkonem zcela převyšovala ostatní na place. Bohužel jako celek to nefungovalo tak, jak bych si já a asi i sami tvůrci přáli. Pár světlých okamžiků by se tu našlo, ale znám mnohem lepší španělské filmy a dokonce i horory na podobné téma. Lepší podprůměr a nic víc. ()

Enšpígl

On už ten nápad, koupit nějakou samotu v bažině je vrchol degenství, ale ok alespoň byla atmoška, leč jen do té doby, dokud se tvůrci nerozhodli zhasnout a ukázat nám film v překrásné 4k tmě. Jako to byla uplná jiná tma než HD tma. Jako já chápu, že zdražujou energie a všude se musí šetřit, ale tak hnát do takových extremů snad není třeba ne ? No Inma Cuesta je docela hezký holka, tedy dokud šel ještě tvůrcům proud a já na ní viděl, tak tu jednu dám. ()

oveckaoa

Začneme pozitivy film má parádní obal, kvalitní gore scénu s ustřelenou hlavou, hlavní herečka něco hraje a Netflix zde nenarval žádné černochy, Asiaty , postižené a podobně jak má ve zvyku rvat do svých filmů i monstrum vypadá parádně bohužel nyní přijdou negativa . Španělsko 19 století v zemi je válka  a ti kdo se jí nechtějí účastnit žijou na samotě takhle poznáme hlavní rodinu otce, syna a matku co žijou na statku kdesi v prdeli. Otec po čase zmizí kamsi do prdele a už se nevrátí (šťastný to muž) tak zůstane jen matka , které  začne hrabat na palicu a kluk co je tak neschopný, že být tou matkou zabiju ho místo těch králíků jelikož i ty králíci byly schopnější jak on a to jen žraly a hopkaly. Jinak avizované monstrum je tam tak 5 minut z toho v celé své kráse tak 2 minuty a horor to připomíná tak 10 minut. Konec je slušné sci-fi kdy malý kluk co je úplný chcípák táhne kárku s mrtvou matkou několik kilometrů úplně na pohodičku. 20 procent (optimálně si to zaslouží 40 , ale ten kluk to ničí a navíc to není horor) ()

Pitryx odpad!

No, ono by se dalo dát něco za tu obludu ve tmě. Ale protože jsem toho hodně přejel kapánek vyšší rychlostí, nedám ani jedno procento. Možná to mohlo mít zajímavý konec, ale to už mi bylo všechno naprosto fuk. Celý film zvládl tři a půl herců, nepočítám-li několik sekund toho cizince. To by mi nevadilo, ale to, že se tam vlastně nic nedělo, to mne štvalo. A taky mne štval ten chlap, že té babě nedal pořádně po čuni. ()

MickeyStuma

Izolovaný život v pustině a strach z neznámého. Temný příběh v plné jednoduchosti coby režisérská prvotina španělského filmového tvůrce Davida Casademunta, který si napsal i scénář, čímž se pustil do nejednoduché psychologické stránky jedné malé rodiny. Temná mysteriózní atmosféra je sice hlavní devízou příběhu, ale David Casademunt jde na všechno opatrně, čímž sice buduje atmosféru, ale vlivem očekávání, co se z čeho vyvrbí, i určité divácké zklamání. V celém aspektu děsivosti se sází na vzájemný vztah a respekt matky se synem, což nejvíce hýbe dějem. Vše, co je k vidění, cílí k pochybnosti v rámci strachu v osamělosti a zároveň vede k přesvědčení, že na místě je skutečně něco paranormálního v rámci psychického rozpoložení jedince, které společně s pevnou představivostí může s jedincem udělat divy. Vizuální stránka tedy vypadá skromně, ale ve skutečnosti je ohromná. Právě oním neuspěchaným tempem v dějovém vývoji se to místy může sice zdát až moc zdlouhavé, ale má to smysl právě v budování onoho strachu. Casademunt nic nepřepaluje do extrémnosti a naopak nechává vše ze všeho jen lehce vyplynout. Že nějaká děsivost nefunguje? Přijde na to, kdo má kde svou hranici strachu. Jednoduše řečeno, kdo se lekne pavouka a kdo ne. V centru dění je chlapec, který má svou hranici přirozeně nízko, a tak se může zdát budovaný strach dosti slabý, či snad vůbec žádný. Snímek ve svém temném zápalu především využívá symboliku, na kterou diváci po ohromném množství nejrůznějších slasherů prostě už nejsou zvyklí. Snímek svůj potenciál má, jen ne takový, jaký by leckdo očekával. ()