Přízeň krále

• Južná Kórea Affection (viac)

Po smrtícím atentátu na korunního prince usedne na trůn jeho dvojče. Nikdo se ale nesmí dovědět, že je to dívka. A ani to, že je poprvé zamilovaná až po uši. (Netflix)

Lex.San

King´s Affection je na korejské poměry v žánru historické romance příjemným a lehce nadprůměrným počinem, u kterého si cením, že se obešel bez přehnané tragiky a patosu. Politické machinace se svižně střídají s romantickou linkou a příběh příjemně odsýpá. Musím říct, že celkově starší generace herců herecky převyšuje své mladší kolegy a jejich osudy mě mnohdy zajímaly i více. Bohužel poté, co hlavní hrdina zjistí, jak to s láskou jeho života vlastně je, tak pro mě přichází zásek, kdy se začínáme točit v kruhu příchodů a odchodů. Závěr mě ale chytnul. Sice jej SPOILER trochu utopili v krvi, ale jsem rád, že přežila většina postav KONEC SPOILERU. Trochu mě mrzí hudební doprovod, který zde byl hodně průměrný, nic zapamatování hodného. Celkově to ale seriál dotáhl na silné 3* (7/10) ()

Anet21

⚪No, takto. Tento seriál, inak klasická žánrovka sa berie tak neskutočne vážne, až je to v istých momentoch pre diváka fyzicky bolestivé, keďže, paradoxne, ešte v úvodných dieloch obsahuje veľký počet naozaj naivných situačných humorných scén. Celkovo nechápem (asi nejaký kultúrny komunikačný šum) kórejskú posadnutosť týmito historickými, resp. fikčnými historickými seriálmi (chápem patriotizmus, spomínanie na minulosť vlastného národa atď., to je všetko fajn a samú ma mrzí, že Slováci nič zo svojej histórie nenakrúcajú), ale aby za rok vyšlo min. 10 takýchto počinov so skoro totožnými zápletkami, v ktorých zlý otec/dedko/druhý korunný princ intriguje celý dvor proti nejakému dobrému jednotlivcovi a 85% seriálu sú len doťahovačky, intrigovanie, skoro totožné dialógy o moci, vplyve moci, potrebe moci a tak dále a tak dále a to všetko ešte v neskutočne podobných kulisách interiérov a exteriérov s podobnými postavami v skoro totožných kostýmoch a stále po tom je dopyt, to už je slušný ,,záhul."⚪ A ešte slušnejší je, ak to má stále dosť vysoké ratingy sledovanosti. Ale budiž. Ak hodnotíme samotný seriál, tak na to, aký bol okolo neho veľký propagačný boom, skrz hlavného hrdinu, očividne známeho speváka (ktorý som zaznamenala aj ja a to sa v kórejskej popkultúre médií a hudby vôbec nepohybujem) je to znova raz veľmi klišé dielko, rozťahané až na 20 dielov, v ktorom je inovatívna iba samotná zámena pohlaví, keďže žena sa tu neprezlieka za obligátneho eunucha, ale za samotného kráľa (no aj z toho pramení tak strašne moc logických lapsusov, že až - tak napríklad: Ako sa chcela daná žena-kráľ oženiť bez toho, aby svojej polovičke neprezradila, o čo ide?; Ako je možné, že totožnosť ,,kráľa" pozná tak veľa ľudí, čo by práve malo byť problémom, no je to skoro verejné tajomstvo, a nikto sa ani raz nepreriekne?; Čo bolo vlastne pointou toho, prečo sa chcela stať kráľom? Usvedčiť svojho dedka z vraždy? Zabiť ho ako odplatu? A to by sa nedalo inou cestou než touto extrémne komplikovanou a riskantnou?; A bolo by rozumné vystaviť sa takémuto plánu, ak by mi po odhalení okamžite hrozil trest smrti za velezradu?)⚪Klasicky (to asi netreba zbehlým divákom ani popisovať) sa od asi 9-10 dielu dej pasívne vlečie, kde-tu scenárista flusne akúsi romantickú scénu hlavných postáv, aby udržal aj diváčky pri obrazovkách a takto na zotrvačnosť dorazí seriál až k svojmu záveru. K detailom ako to, že otrávenú osobu, ktorá už zvracia krv bez problémov a operácie zachránia v takejto historickej dobe sa už radšej ani nebudem vyjadrovať, keďže - ako som písala, ono by všetky tieto viac-menej hlúposti obstáli, ak by bol seriál primárne zameraný na ženskú cieľovku ako romantický seriál, ale bohužiaľ, sami scenáristi z neho utvorili klasický mix žánrov, kedy je to chvíľu komédia, chvíľu romantika, chvíľu dramatické a vo výsledku je to len taká dobre natočená historická telenovela, teda mínus uškriekané Argentínky a kamera so žltým filtrom.⚪Pretože to, ako vyzerajú posledné diely je v kontexte žánru seriálu naozaj k smiechu, toľko drámy, sentimentálnosti a patetickosti sa nevidí ani vo vážnych kórejských historických filmoch. Na záver, aspoň na ústrednú dvojicu sa pozerá vcelku dobre, síce ich chémia je skôr slabšia, ale je očividné, že ako herci sa snažia verne zobraziť charakter svojich postáv. ⚪PS.: Za mňa osobné sklamanie, čakala som viac, práve preto bol pre mňa prekvapením iný historický seriál, ktorý sa začal vysielať cca. súbežne s týmto, a o ktorom som nemala žiadne predchádzajúce informácie s názvom Red Sleeve, ktorý očividne zaujal väčšie množstvo divákov a momentálne (december 2021) trhá v Kórei rebríčky sledovanosti.⚪ () (menej) (viac)

Jezinka

Na můj vkus moc roztahané, kdyby byly díly kratší a ubylo dlouhých pohledů do očí bylo by to lepší.  Větší spád to mělo zhruba od 13. dílů, a to i s těmi jmenovanými nešvary. Takže chvílemi se potoky krve střídají s romantickými pohledy, obojího bych ubrala. Hlavní mužský hrdina je chvílemi na zabití,  jak psali již jiní, postava lorda Čauna, Hjona je mnohem lepší. ()

ainny

Vizuálně a hudebně je to taková korejská klasika. Dějově by to taky šlo, ale co mi vůbec nesedlo, byl výběr hlavní představitelky. Nemastná, neslaná a navíc její drobná postava a ženskost bije do očí. Tu si s chlapem můžou splést snad jenom ti, co to mají ve scénáři. Na podobnou roli, by se hodila herečka vyššího vzrůstu, která by nebyla o hlavu menší a o polovinu drobnější než přítomní muži. Rušilo mě to tak, že jsem se nedokázala pořádně zažrat do děje. Zbývají mi ještě tři díly, ale pro mě rozhodně jeden z nejslabších "Joseonů", co jsem zatím viděla a konec na tom asi už nic nezmění, protože mi je v podstatě jedno, jak to dopadne. ()

Viktooorka

Po dvou nadupaných dramatech si nemůžu pomoc, ale tohle byla příjemná změna. Nechci říct, že to bylo méně dramatické a smutné, ale ve výsledku to na mě působí jako light drama pro teenagery :) Příběhově to bylo chvílemi veselé a chvílemi dojemné tak akorát, aby to moje citlivá povaha ustála a ani mi nevadilo, že korunní "princ" byl prcek a "na kluka" moc hezký (já mám občas problém rozeznat i české kluky od holek a naopak :D )  A jediné co vytknu je Hjone!! Já jsem doufala, že se ji alespoň nakonec přizná (pro mě jedna z nejlepších postav)!! ()

• Seriál je natočen podle jihokorejského komiksu „Yeonmo“ od autorky So-young Lee. (mikki089)