Vítězný oblouk

(TV film)
  • Francúzsko L'Arc de Triomphe, passion d'une nation (viac)

Dějiny a současnost jednoho z nejvýznamnějších symbolických monumentů Paříže... Pařížský Vítězný oblouk je nejen architektonickým dílem, ale i vskutku ojedinělou památkou. Je to vojenský památník, jenž Francii připomíná významné historické okamžiky a zároveň místo oslav, kde se též vyjadřuje úcta obětem válek, první světové i všech ostatních. Každoročně čtrnáctého července zde Francouzi pořádají vojenskou přehlídku, aby světu ukázali svou sílu a moc. A přitom skutečný příběh Vítězného oblouku začal v rovinaté krajině dnešní České republiky, kde se odehrála významná bitva, v níž Napoleon porazil u Slavkova staré evropské monarchie. Oslnivé vítězství měl na věky připomínat právě Vítězný oblouk. (Česká televize)

Arsenal83

Pamiatka s výnimočným osudom, ktorá sa stala symbolom národa. Kedysi vojenský, dnes už protivojnový pamätník. Od hrdosti Napoleonovej ríše cez po poníženie Nemcami až po súčasnú oslavu republiky. Dnes sa tam protestuje alebo oslavujú športové víťazstvá. Je však zaujímavé a až našu dobu charakterizujúce, že samotní Francúzi dnes hovoria, že je to krásna stavba, ktorá veľmi priťahuje, ale zároveň odpudzuje a že treba viac zelene. Pozitívny dokument, no stále mi chýbala tá historická sila, pretože dejiny boli prejdené len tak krátko, popisne, no a súčasnosti sa dával väčší dôraz. ()

Marze

Vítězné oblouky jsou v mnoha zemích. Líbilo se mi, že jednou z funkcí památek je vzbuzovat emoce a když člověk něco zahaluje, zároveň tím i něco odhaluje. ()