Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu

• USA Turning Point: 9/11 and the War on Terror
USA, 2021, 5 h 15 min (Minutáž: 59–67 min)

Nekompromisní seriál, který dokumentuje teroristické útoky z 11. září od zrodu Al-Káidy v 80. letech až po ráznou americkou reakci na domácí půdě i v zahraničí. (Netflix)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (4)

Nebezpečné místo (2021) (E02)

Dramatické záběry, ale většina je jich notoricky známa. Například pošeptání prezidentu Bushovi do ouška o útoku na USA na základní škole. ()

Temná strana (2021) (E03)

Díl začíná odklízením trosek a zbytek filmového času se věnuje selhání tajných služeb. Jejich tvrzení , že tito arabští zajatci jako teroristé nejsou vojáci v uniformě a tudíž se na ně nevztahuje Ženevská konvence je celkem logické. ()

Dobrá válka (2021) (E04)

Tento díl je velmi aktuální v souvislosti s nedávným odchodem americké armády z Afgánistánu. Pojednává o jejím osmnáctiletém působení v této zemi a důvodech postupné proměny cítění obyvatelstva. V dokumentu američtí činitelé říkají, že USA dali do Afgánistánu víc peněz než na Maschalův plán na obnovu západní části Evropy po druhé světové válce. Z těch 140 miliard dolarů šlo 80% na bezpečnost policii. Peníze se ztrácely. Například letadlo do šrotu od Itálie za 500 milionů dolarů, které nemohlo létat a šlo do šrotu. Uniformy pro afghánskou armádu stály o 30-40% více, než je obvyklé. "30% peněz se dá označit jako zpronevěřené, promrhané, zneužité" říká americký činovník. Afghánská vláda byl zkažený podnik. Americká armáda, která má pro všechno zkratky jí říkala "AVICE" - vertikálně integrovaný zločinecký podnik. Vláda odírala Afghánce a tlačila je k Talibánu. Občas se někdo z z vesničanů odpálil. "Když šel kolem nás místní a pozdravil, namířili jsme na něj. Afghánci nás na konci neměli rádi". říká bývalý americký voják. Pod cesty místní zakopávaly punčochy dlouhé deset metru v nichž byly granáty a dokázaly výbuchem "vyčistit" celou cestu. Myslím si, že politika Američanů působit na místní výchovou, aby je pak nenapadlo stát se teroristou a přidat se k Al Kajdě či Talibanu, byla správná a za těch dvacet let se kus práce udělal. Uvidíme jaký druh totality nyní v zemi bude a počkejme si na další dokument. ()

Hřbitov impérií (2021) (E05)

Díl pojednává o dopadení Bin Ládina a končí patetickou hollywoodskou větou "za ideu Ameriky chceme bojovat". Skoro jsem tajně vyndal z kapsy kapesníček, abych utřel slzičku. Představil jsem si boj za zdegenerovanou polofašistickou policejní zdrogovanou zemi, kde dva miliony obyvatel sedí ve vězení a kde se z původního křesťanského obyvatelstva stala během padesáti let ideologicky utlačovaná menšina a kam se můžete nastěhovat jen pokud přijmete hlavní náboženství a uvěříte v Boha Dolar. Pak si můžete věřit v jakékoli podbohy. ()