Starodávné apokalypsy - Série 1 (2021) (séria)

Sodoma (S01E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia Sodom and Gomorrah (viac)
Veľká Británia / Nemecko, 2021, 43 min

Ze všech událostí vylíčených v Bibli dodnes nejvíc šokuje – zkáza Sodomy... Mnozí vnímají biblické příběhy jako podobenství, podle nichž řídí své životy, pro jiné představují historickou pravdu. Sodoma měla být jedním z pěti měst v nížině Jordánu a vyznačovala se zatvrzelou hříšností, již Bůh potrestal a seslal na město zkázu. Dodnes však není jasné, zda skutečně existovala, kde se nacházela, ani co způsobilo její zánik. Archeologové nalezli v jordánském Tall el-Hammamu pozůstatky vzkvétajícího města z doby bronzové, které nejspíše podlehlo náhlé ničivé ráně. Mohlo by se jednat o biblickou Sodomu? (Česká televize)

malyLibor

Velmi zajímavý dokument. Škoda jen, že v něm jsou tak zjevné nesmysly. Například: "Tým v Tall el-Hammamu postupně odhaloval tajemství metropole rozprostírající se na ploše přibližně šedesáti hektarů, v níž podle odhadů žilo až 65.000 obyvatel." Myslel jsem si, že jako obvykle jde o chybu v překladu. Leč není tomu tak. Překlad přesně přeložil originální znění: "The Tall el-Hammam Team are gradually unearthing the secrets of a vast metropolis spanning an area approximately 150 acres with an estimated population of up to 65,000 inhabitants." Což je samozřejmě naprostý nesmysl. Ovšem jinak velmi zajímavé, hltal jsem to, ani jsem nedutal. Jen prostě má kalkulačka v mozku počítá, když slyší čísla, a mozek řídící se logikou je hned vyhodnocuje a to trochu kazí můj umělecký dojem z dokumentu. ()

oashi

S1E2 - Sodoma a Gomora .. Nejprve šlo o etické porušení pohostinnosti, homosexualita byla přidána pozdeji. Lot raději nabízel své dcery, ale dva hosty (anděly) vydat nechtěl, aby je budící sousedí "poznali". -- Jižní Kanaan. Dva vědci: Schab byl kněz, Rust vedl výpravy k Mrtvému moři. Nejprve Bab edh-Dhra, kolem ještě 4 další naleziště: Numeira, Safi, Feifa, Chanásir (Khanazir) - tzv. "Pět měst na planině". Polovina doby bronzové; Tal El Hamam jako Sodoma, severovýchodně od Mrtvého moře: Vzdušný výbuch meteoru (vše hozeno jen jedním směrem na SV, keramika z jedné strany glazovaná, natavená, což byla ještě neznámá technologie: trinitit, hladký přetaveny zirkon - 4'000 °C, Tsunami z Mrtvého moře otrávila půdu solí.), ačkoli i výlev čediče po sopečné erupci, ale až dále. Nebo i zemětřesení (třese na obě strany: sever a jih) nebo prašná bouře při období sucha. Místo opuštěno po dobu 700 let, jen cca v období 20 let celnice, lidé jen projížděli. ()