Věčný Egypt

Nil (E01)

(epizóda)
Francúzsko / Nemecko, 2021, 45 min (Alternatívna 53 min)

Mohutná řeka a její delta představovaly odjakživa bohatství africké země, bez kterého by byl Egypt pouhou pouští... Egypt je pro tamní obyvatelstvo dar Nilu. Poddaní faraona ho oslavovali, klaněli se mu a spojovali s ním mnohá božstva. Neboť Nil a jeho delta představovaly odjakživa bohatství země. Bez tohoto pramene života by byl Egypt pouhou pouští. Předtím, než vytvoří deltu, se Nil valí jako mohutná řeka a přináší ke svým břehům život. Snahy spoutat mohutný tok vytváří nejen nové a nové přehrady, ale také přináší jedinečná řešení při záchraně starobylých památek. (Česká televize)

Marze

V tomto dokumentu České televize je pěkně vidět pětikilometrový pás polí zavlažovaných z Nilu k hranici pouště. Na tomto území podél řeky žije sto milionů lidí a každý rok přibývá sto milionů obyvatel. Přitom obilí se sem dováží ze středozápadu USA. Stačí malý výkyv úrody v důsledku průvodních jevů změn klimatu a vyhladovělí Egypťané se pohnou přes středozemní moře ve větším měřítku než v jakém do Evropy dováží pobřežní služba EU Frontex a EU placené neziskovky, které Afričany loví už u pobřeží Afriky.  A ze západní Evropy se Egypťané pohno k nám. Tento dokument je proto vhodný seznámit se s egyptskou kulturou. ()