Soukromá vyšetřovatelka tvrdí, že je silně paranoidní. Nastoupí proto do psychiatrické léčebny, aby tam přišla na kloub záhadné smrti jednoho pacienta. (Netflix)

M.i.k.e

nový film Oriola Paula je po Contratiempo jeho další trefou do černého. Stopáž je sice opět přetažená a rozjezd je pomalejší, ale ve chvíli kdy se celý ten solidně promazaný stroj rozjede, letí velkou rychlostí kupředu a Paul si opět diváka celkem slušně vodí. V jednu chvíli už sem si říkal, že jsem jeho záměry prohlédl a lehce sem ho proklínal za kopírku Shutter Island (ke kterému má tenhle film velmi blízko), jenže tak jednoduché to divák mít nebude a jak už bývá Paulovým zvykem, dočká se ne jednoho, ne dvou, ale rovnou asi pěti různých zvratů a všechny opět dávají smysl a nepůsobí vyumělkovaně a tak že tu jsou jen aby tam prostě byly. Bárbara Lennie v hlavní roli výborná a i když jí zdatně sekunduje skoro komplet osazenstvo blázince, je to právě ona kdo si krade většinu filmu pro sebe...80% ()

Krt.Ek

SPOILER ALERT!!! Nevím, jestli byl závěrečný zvrat (prozrazující, že Alice je skutečně travička a nutně potřebuje psychiatrickou pomoc) zrovna nejlepší nápad. Je to minimálně zrada na divákovi, pokud pochopí (resp. přijme, že tím, že se tváři falešného dr. Olma a Dr. Donadia skrývá tatáž osoba, nenabízí jiné čtení, než že je s Alicií něco v nepořádku), může to rozhodit jeho emocionální soustavu, film totiž dlouho strání Alici Gouldové (prezentuju ji jako sebeuvědomělou a empatickou bytost) a učí nás nenávidět doktora Césara Arellena (jeho předpotopní metody a jeho autoritativní přístup). Což o to, já jsem povětšinou rád, když mě film nějakým způsobem podrazí. Problémem je, že je tenhle film navázán na politický kontext, Arrelano ztělesňuje psychiatrickou péči frankovského Španělska, pokud byl nakonec jako jediný schopen prohlédnout, jak na tom Alice skutečně je, nebagatelizuje se přes jeho správný odborný úsudek zločinnost tohoto režimu? Štěstí pro film i Oriola Paula, že o tomto filmu přemýšlím v kontextu toho, co chtěl asi vyjádřit (resp. toho, co doufám nechtěl říct!), ne toho, co říká; v tom případě bych se s další tvorbou tohoto režiséra musel pro příště rozloučit (apologetiky fašismu jsou pro mě red flag), což by byla škoda. ___ Bez spoilerů: Jinak se jedná o klasický Oriolův film, který svou přitažlivost odvozuje z rozmělněných identit, utajovaných pohnutek a sofistikovaných podrazů, není to sice jeho nejlepší film, ale doporučit ho rozhodně můžu (i s ohledem k výše zmíněnému). 75 % ()

Cappuccino

Oriol Paulo opäť ukázal, že sa dokáže skvelo vyhrať s mysľou diváka. Bárbara Lennie je ako detektívka/pacientka skvelá a veľmi zdatne jej sekundujú aj viaceré postavy z ústavu. Vyšetrovanie bolo tajomné, napínavé, no mohlo byť o niečo viac desivejšie a kratšie. Nemyslím si, že 155-minútová stopáž bola nutná. ()

mzss1

[80%] Velmi zajímavý a tajemný španělský počin, který jsem si k vidění vybral náhodou. I přes dlouhou stopáž 155 min jsem se nenudil a vtáhlo mě to do děje. Ke konci je to možná už takové natahované, myslím tím to odhalování, kdo za co může a je-li hlavní ženská postava blázen nebo ne, ale přesto si nemůžu s ničím výraznějším stěžovat. I ty konkrétní scény s narušenými lidmi v psychiatrické léčebně byly působivé. Herecké obsazení je na tom též dobře. Možná, že bych ještě něco přidal, aby to bylo lepší, ale to asi kecám, lépe to asi dopadnout nemohlo. Někdy při správné náladě si to pustím ještě. Největším tahounem tohoto filmu byla rozhodně ta mnou zmíněná ústřední postava Alice, která i mě dokázala zmátnout. ()

coscarelli

Čakalo sa oplatiť, Oriol ma za to odmenil svojim TéeMkom. Ale tentokrát mu nešlo o mindfuck(!) Len sa rád hrá s divákom a pýta sa. A ja rád neodpovedám a od Neho sa nechávam fackať. Nasrať na nejaký "ostrov", kto povedal? Pripomenuť môže, ale toto je iná centryfuga. Doteraz neviem , ako sa mu darí držať pokope vizuál a scenár dokopy. Musí byť teda sústredený, čo asi čaká aj odomňa. Laťky si nenastavuje. Za mňa ohnivé fajn. ()

• Film se natáčel v Barceloně, Tarragoně a Terrasse. K vytvoření přesvědčivě děsivého blázince byla využita stará budova Tabacalery v Tarragoně a bývalá automobilka Mercedes v Barceloně. (GASTON73)
  • Film se odehrává v 70. letech 20. století. Tedy v době, kdy zemřel španělský autoritativní vůdce Francisco Franco, jehož titul zněl „Vůdce Španělska z Boží milosti“. Ve Španělsku se v té době prováděly rozsáhlé reformy, včetně reformy péče o duševně nemocné, kterou můžeme ve filmu vidět. Název filmu částečně odkazuje na titul zesnulé hlavy státu. (Viacslav)