Řidič nákladního vozu Staněk (R. Brzobohatý) pracuje na velké stavbě daleko od Prahy. Již několik týdnů nebyl doma a trápí ho představa, že je mu žena nevěrná. Vypraví se tedy načerno do Prahy a cestou prožije nejedno dobrodružství. Už za stavbou ho zastaví policista, sveze i partu mladých, kde ho zaujme zejména půvabná dívka, svobodná matka (J. Pokorná)… Doma však ženu Růženu nenajde a nakonec podlehne svodům sousedky (J. Hlaváčová), jejíž muž odešel na noční směnu. Cestou zpět na stavbu mlhavou nocí potká porouchanou sanitku, v níže je jako pacientka právě dívka z party mladých, která se pokusila o sebevraždu… (Česká televize)

PetrPan

"Vy jste všichni chlapi stejní, ženská je pro vás jak sklenice piva, vypijete ji a jdete"  By mě vcelku zajímalo, kolikrát se  taková taky docela "stejná ženská" nechá tak vypít?  Malá československá studie nevěry, která sice nejde nijak do hloubky, ale vcelku se trefuje do černého. Stačí příležitost, kapka pokrytectví a už v tom (možná i zase a znovu) lítáme, haťapaťa... Anekdotický, takový až bakalářský, konec jinak docela sžíravě ironického příběhu, je  pak sice úsměvný, ale trochu to celé vlastně shazuje a je to škoda. Do této doby bylo sledování "morální mlhy" hlavního hrdiny naprosto báječné a osvěžující.  Zatímco ta meteorologická se postupně rozpouštěla, ta jeho psychologická jen houstla a s jeho poslední větou, tedy "Já jsem ale blbec" nelze než souhlasit.  A jen tak na okraj, já nikdy o své ženě nepřemýšlel  jako o "své staré" a už vůbec tak o ní nikde nemluvil. Čili asi nemám koule nebo tak něco, že? ()

Padme_Anakin

Charismatický Radek Brzobohatý za volantem náklaďáku a já mu to věřím, každé gesto, každou vrásku na čele, každou pochybnost.. Vydává se na noční jízdu za svou ženou, snad ze strachu, možná je v tom žárlivost, třeba je to jen stesk, že se dlouho neviděli.. Snímek má zajímavou i vtahující atmosféru, ovzduší kolem velké stavby a těžkých strojů také stojí za vidění, no a závěr se vzkazem od pana Kemra mě dostal.. ()

slunicko2

Reálně socialistická road movie. 1)  Střídmě napsaný scénář 58letého Jiřího Marka (mj. psal Hříšné lidi města pražského), parádní herecké obsazení i vkusná režie 42letého Františka Filipa film udržely snímek v kategorii filmů koukatelných i po půlstoletí od jejich vzniku. Ale podruhé se už nepodívám._____ 2)  Zaujala mě i kulišácká pointa._____ 3)  Československý svět reálného socialismu začátku sedmdesátých let je tu jako na dlani. Na silnici si všichni říkají kamaráde. Informace o černé jízdě automaticky vzbuzuje sympatie u druhých řidičů stejně jako být vojákem základní vojenské služby otevírá dveře úspěšnému autostopu. Dopravní policisté jsou mlíkaři, pivo v hospodě se servíruje v láhvích se sklenicemi a kouří se tvrdé Sparty._____ 4)  49letý Jaroslav Moučka, budoucí šéf okresu Pláteník, zatím dělá řidiče na stavbě. Všechny baby (bez výjimky) ve filmu jedou po 40letém Radoslavu Brzobohatém. Duchovně založený věřící 50letý Josef Kemr pracuje jako vedoucí dopravy na stavbě dálnice. Řidičova sousedka v Praze 34letá Jana Hlaváčová prokazuje zřejmé intelektuální sklony - v obýváku má v knihovně asi 25 knih. 49letému Čestmíru Řandovi staršímu to za volantem sluší. 49letý Antonín Jedlička tentokrát ve svém kratičkém štěku neštěká, nekokrhá, ani nebučí, prostě jen nadává._____ 5)  Poučení z filmu je nasnadě: nejhorší je mlha, která vás může přepadnout v noci mezi Prahou a Plzní. ()

emma53

Staněk, chlap větrem a životem ošlehaný, který není žádný třasořitka. Je tu však jedna věc, která ho drtí a tou je jeho žena. Co dělá, když není doma tak dlouho? Nenašla si náhradu? Stýská se jí? A máme tady noční jízdu. Nikdo ho nezastaví před jeho chorobnou zvědavostí. Musí jet za ní děj se co děj. Cestou začne přemýšlet o hledání všeho možného, ale třeba najít sám sebe je setsakra těžké. Pár takových možností jak se poznat se mu naskytne cestou při několika situacích, které ho na cestě potkají, dokonce i přímo v domě, kde bydlí. Nicméně závěr sebepoznání, které vyřkne na konci je trochu úsměvné vzhledem ke vzkazu, který se k němu dostane. Někdy se k nám odpovědi dostanou cestou, kterou by nikdo nečekal. Je to taková menší studie jednoho obyčejného člověka, která není vůbec nepravděpodobná a o tom to je. Bezvadná atmosféra černobílého filmu vše jen podtrhává a skvělý výkon Radka Brzobohatého tomu dává to správné grády. ()

Omnibus

„Co je v domě... to je pro mě!“ Hlubokomyslné drama? Kdepak, to jen Bakaláři mají noční. Sousedské vztahy utužujme, kde je vystrčeno, tam je dovoleno. Pan Staněk už ví. Uhasil žízeň z nabízené (!) sklenice a ta, místo slastného: „Ááách, ty jsi mě ale... vyleštil,“ začala držkovat a proklela ho do desátého kolena. Ženy, no... Z nich by se jeden picnul, aneb MYSLIVECKÉ OKÉNKO: [][] Paroháč nachytá manželku in flagranti. Co řekne? ♥ „Pardon, zapomněl jsem zakašlat a zadupat v předsíni.“ ♥ „Miláčku, bylas? Řekni. Jestli si užil jen on, ale ty ne, rozbiju mu hubu!“ ♥ „Chlape, já tě nechápu. Já musím, jsem manžel, ale kdo nutí tebe?!“ ♥ „Miláčku, až skončíte, zazvoň na mě, u sousedky.“ [][] Láska a sex, samota a (?) věrnost. Muži, ženy a odvěký problém, kam s ním? Samé otázky. Proč chlap „hledá sám sebe“? Nemlich v cizí jeskyňce? Používá při té speleologii baterku? A proč z Noční jízdy, navzdory lechtivému tématu, nevykouklo ani ramínko od podprdy, ani mužný, chlupatý hrudník pana Brzobohatého? Za to hvězdu dolů. Jo jo. Pokrytectví je matkou podezřívavosti, žárlivost je jen nedostatek (sebe)důvěry a výsledkem zanedbané péče o ženu jsou slušivé parohy. I obráceně. P.S. I mně fungoval autopilot. Třeba i o půlnoci či v mlze husté tak, že by se dala i přeříznout, mi neomylně naváděl dařbujána na přistání v Nových Brázdách. Neboj, miláčku, ten kurs už jsem změnil, na naše letiště v Plzni. ()

• Staněk (Radoslav Brzobohatý) se ptá kolegy, zda na konečný nejsou mlíkaři. Jedná se o slangové označení pro dopravní policii pro jejich bílé uniformy před rokem 1989. (sator)
  • V čase 01:08:20 nasedá Staněk (Radoslav Brzobohatý) do Tatry na Plzeňské ulici v Berouně. Tato ulice je v záběru až do času 01:08:55. (a-ja)