Na ceste

• Česko Na cestě (viac)
Irán, 2021, 93 min (Alternatívna 90 min)

Na prvý pohľad sa to zdá byť obyčajný rodinný výlet. Mrzutý otec má nohu v sadre, starší syn nešikovne šoféruje, mladší sa neúnavne stará o rozruch a matka sa snaží všetky tie rozdielne energie harmonizovať. Ibaže zdanie klame. Cesta plná smiechu, vtipov a úsmevov naberá znepokojivý smer, o ktorom sa dozvedáme len z drobných náznakov. Režisér Panah Panahi vo svojom debute majstrovsky kombinuje klasickú roadmovie s tichým, ale naliehavým spoločenským posolstvom o krajine, v ktorej sloboda často končí hneď za oknami auta. V intímnom portréte jednej rodiny sa spája humor, naliehavosť, nevtieravá tragika a neobyčajne silné i uveriteľné charaktery. (Filmtopia)

shedlo

Mile absurdní komedie, z které se vyklube smutné loučení s členem rodiny. Humor pro našince velmi blízký a pochopitelný, možná proto, že i my víme, že u nás byli lidé nuceni vést dvojí život a jenom zavření v autě jste mohli říkat, co chcete. Skvělá hudba a přírodní kulisy. ()

blondboss

Od tejto iránskej road movie som asi očakával trošku väčší drive a trošku väčšiu hĺbku prepojenia cesty hlavných hrdinov a jej dôvodov. Celé sa to tiahlo jednou nudnou jednoliatou líniou, ktorá nemala šancu zaujať a pri ktorej som dosť často pozeral na hodinky. To by sa pri takto hodnotenom filme asi nemalo stávať. Mňa to proste nudilo, ale možno som len z inej planéty :) 55 % ()

Germanicvs

Každý z protagonistů si na své alegorické záchranné misi s sebou nese charakteristiky nemocné a nesvobodné domoviny. Skryté napětí a emoce jsou zprostředkovány rozhlasem předávanými (cenzorskými nůžkami uhlazenými) písněmi. Každé slovo musí být pečlivé váženo a ani mobilní signál není pro naše cestovatele bezpečným. Nevědomost nevinného dítěte, podezřelý sádrou znehybněný otec, emoční labilita milující matky, nevyzrálost staršího potomka a nemocný pes, který je obětován poušti a venku za kopečky se možná prohání Batman ve svém drahém bouráku. ()

Dawe2

S přimhouřením oka za 2*. Jednu za malého syna, úžasný výkon, ten to musí mít v krvi. Druhá hvězda za ostatní herecké výkony, psa a část scénáře. Ale byla to většinou příšerná nuda. To by vyšlo tak na hodinku, možná tak akorát na krátkometrážní film. Chvílema to bylo i docela trapné. Přemýšlel jsem, jestli to jen nepřeskáču, ten čas za to nestál. Nemohu doporučit, byť něco to v sobě má a není to úplně málo. ()

tehol

no nejvic me na tom byvilo, jak je to natoceno. uz jen treba ta oteviraci scena.. ale v podstate kazdy zaber je promysleny az do konce (a zaroven neni nejak dosebezahledene prepaleny). uzasne lokace, fakt nadhera jen se na to divat.  humor je vsudypritomny asi nejvetsi highlight scena s cyklistou, ale ten plyunly prechod na vaznejsi notu (a zase zpet) je diky hercum strasne hladky, treba rozhovor u jabka.. vyzvihnout se musi vykon herecky matky, to je na oscara, tam bylo vsechno. a nakonec, nejpodivnejsi na tom filmu, ze se clovek vlastne naprimo nedozvi, proc se deje, co se deje, ale ani to nijak nerusi nebo nevadi ()

KayZet

Jak moc jsem se těšil na tento Íránský filmový kousek, tak jsem byl bohužel lehce zklamán. Kameře, scénám a scenériím nemám co vytknout. Největším zklamáním byly pro mě místy přehnané dialogy a příběh, který není jasný. Chápu, že je to filmový úmysl, ale alespoň nějaký konkrétnější náznak toho "proč?" by mě vůbec neurazil. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD